Reklama
ze świata
Organizatorzy inicjatywy obywatelskiej „Jeden z Nas” nie składają broni. Założyli Europejską Federację Obrońców Życia. Federacja „One of Us” będzie zabiegać o zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej.
5
z Jasnej Góry
O głoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się w Polsce 30 listopada 2014 r. uroczystą Mszą św. na Jasnej Górze, którą sprawował o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.
8
z Polski
Zaraz po zakończeniu jasnogórskich rekolekcji biskupów, 27 listopada br., odbyło się Nadzwyczajne Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Sprawy związane z organizacją pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. były jednym z głównych tematów Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze
9
w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy
To było najbardziej proeuropejskie wystąpienie od wielu lat - tak o przemówieniu papieża Franciszka w Strasburgu mówią europosłowie praktycznie ze wszystkich frakcji Parlamentu Europejskiego.
Prof. Ryszard Legutko
Poseł do PE z ramienia PiS, polityk, naukowiec, filozof, publicysta.
10-11
pielgrzymka papieża Franciszka • Turcja • 28-30 listopada 2014
Papieska pielgrzymka do Turcji miała dwa zasadnicze cele. Ojciec Święty pojechał przede wszystkim do brata w wierze - jak nazwał patriarchę ekumenicznego Bartłomieja I, ale także do państwa, które stanowi pomost między kontynentami i kulturami, do świeckiego państwa muzułmańskiego.
12-13
temat numeru: Adwent - czas oczekiwania
W życiu każdego ochrzczonego momentem uwolnienia od grzechu pierworodnego jest przyjęcie sakramentu chrztu świętego. Jego skuteczność ma przecież swoje źródło w Krzyżu Chrystusa, skąd wzięły początek sakramenty. Czy taka sama sytuacja dotyczy Matki Bożej?
14-15
temat numeru • Adwent - czas oczekiwania
Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13.
16-17
Adwent • czas Bożych niespodzianek
W czasach, w których wszystko wydaje się zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie?
18
Adwent • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Po raz 21. w parafiach na terenie całego kraju będzie można kupić świece, z których dochód przekazywany jest na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Oby w każdym katolickim domu zapaliło się to wyjątkowe światło nadziei.
19
Adwent • wydarzenia
Celem „ADVENTure. Rekolekcje w wielkim mieście”, ruszających 5 grudnia br., jest wyjście z Ewangelią - do czego wzywa papież Franciszek - poza mury kościołów.
21
Kościół • duszpasterstwo pszczelarzy
O wielkim duszpasterzu rolników - śp. bp. Romanie Andrzejewskim, bogactwie polskiej wsi i Kalendarzu Pszczelarza Polskiego z ks. prał. dr. Eugeniuszem Marciniakiem rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.
24-25
26-27
„Światem rządzi Bóg" • prapremiera
Ojciec Jerzy Tomziński na swoje 96. urodziny wystąpił w roli świadka całego niemal wieku, który dotychczas przeżył. Mądrość, jaką przez ten czas pozyskał - poprzez najrozmaitsze, często bardzo dramatyczne doświadczenia - streszcza najlepiej tytuł filmu „Światem rządzi Bóg”.
28-29
wiara i życie
Gdy wędrowałem kiedyś wąskimi zakamarkami rzymskich katakumb, natknąłem się na niemiecką grupę, której przewodnik wyjaśniał znaczenie symbolu ryby, wyrytego rękoma pierwszych chrześcijan na ścianie.
Odpowiedzi na pytania konkursowe można udzielać pocztą elektroniczną pod adresem: konkurs.jp2@niedziela.pl do godz. 12.00 w poniedziałek przypadający bezpośrednio po dacie, którą nosi numer „Niedzieli”, w którym zamieszczono pytanie.
31
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 1-8)
Czas Adwentu ma dwa zasadnicze odniesienia: oczekiwanie i obecność. Adwentowemu oczekiwaniu towarzyszy głęboka radość, bo jest ono przepełnione nadzieją wynikającą z pewności, że Bóg zawsze dotrzymuje swych obietnic. Historia Izraela była nacechowana wielowiekowym, intensywnym oczekiwaniem.
32-33
felieton
W sierpniu 1944 r. wojska sowieckie dotarły nad Wisłę, a następnie, po nieudanym desancie ok. 1000 „berlingowców” spieszących na pomoc powstańczej Warszawie, pozostały po praskiej stronie miasta aż do stycznia 1945 r.
Biuro Postulacji ks. Wincentego Granata w Sandomierzu informuje, że w grudniu 2014 r. w Ćmielowie i w Sandomierzu odbędą się uroczystości związane z 35. rocznicą śmierci Sługi Bożego.
35
36-37
fakty • opinie
Nowa, „wyzwolona” rodzina jest w sposób stały zmienna i przestaje być stabilną, niezawodną siłą zarówno dla swoich członków, jak i dla społeczeństwa.
42
z prasy zagranicznej
43
felietony
Różne media - prasa, radio - poświęciły wiele miejsca na recenzje, omówienia, komentarze dotyczące filmu „Bogowie”, będącego podobno „wiernym odbiciem życia prof. Zbigniewa Religi, najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”.
Długo trwającą owacją na stojąco zakończyło się przemówienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim.
Po co komu taka straż, która nie służy mieszkańcom i ich wspólnym interesom, tylko gnębi słabszych?
44-45
cykl • cztery odsłony nadziei więzienie
Więzienne listy przychodzą przez cały rok, ale w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy korespondencja się nasila.
46-47
rodzina • poradnik
My, mężczyźni, jesteśmy stworzeni do walki. Wprawdzie czasem nie wiemy, z kim i po co walczymy, machając mieczem na oślep, ale - trzeba przyznać - ducha walki to nam nie brak.
Czasem szukam w swoim odbiciu w lustrze swojego... oblicza. Jakbym zgubił siebie, stracił - czy to przez bycie poniżonym, czy przez własny grzech, zło. Rodzi się poczucie obcości wobec samego siebie, nieobecności w sobie, zaprzeczenia sobie…
48
Niedziela Młodych
Austria. Tu powstała jedna z najpiękniejszych kolęd świata „Cicha noc”. Zdawać by się mogło, że celebrowanie świąt Bożego Narodzenia jest na tym terenie wyjątkowo bogate. Nic bardziej mylnego. Polska wieczerza wigilijna nie ma sobie równych w całym świecie! W Austrii ten wieczór to skromna kolacja z białymi kiełbaskami i kiszoną kapustą na ciepło oraz poncz i właściwie to wszystko.
Jestem dwudziestoletnią kobietą. Skończyłam liceum i rozpoczęłam studia, wychodząc z bezpiecznego, wypełnionego chrześcijańskimi wartościami domu w pełen niepewności świat.
50-53
Niedziela bielsko-żywiecka
Pasterz naszej diecezji bp Roman Pindel w ostatnią niedzielę roku liturgicznego celebrował Eucharystię dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy obchodzili swoje patronalne święto.
Biskup Roman Pindel 21 listopada był gościem katolickiego przedszkola „Ziarenko” w Bielsku-Białej.
Przykościelny chór parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach świętował 23 listopada 80-lecie istnienia.
Niedziela częstochowska
Żyjemy w przekonaniu, że Opatrzność Boża zawsze pomagała nam wybrnąć z wielu kłopotów i trudności, a Ty, Matko nasza, nie opuszczałaś nas jako Królowa Polski.
Uczniowie Klubu Sportowego „Katolik”, działającego przy Katolickim Gimnazjum i Liceum im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, choć nie mają własnej hali sportowej, zdobyli w tym sezonie kilkanaście trofeów i 22 razy stawali na podium w różnych konkursach.
Z ks. kan. Adamem Zyzikiem rozmawia Edyta Hartman.
Niedziela podlaska
W dniach 14-16 listopada w Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie odbyły się rekolekcje formacyjne członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które przebiegały pod hasłem: „Którędy droga do Nieba?”.
„Niedziela” w Waszej diecezji ma już 20 lat. To szmat czasu, który owocuje wieloma pięknymi wspomnieniami.
Z s. Martyną Marianną Wysocką i s. Teresillą Ireną Radulską, benedyktynkami misjonarkami pochodzącymi z parafii w Domanowie, o życiu zakonnym rozmawia ks. Mariusz Boguszewski.
Niedziela kielecka
Kościół kielecki cieszy się z nowego Pasterza. Bp Jan Piotrowski dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej 29 listopada uroczyście objął posługę w diecezji kieleckiej.
Każdy, kto nawiedza górujący nad Małogoszczem kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zatrzymuje wzrok na zabytkowym krucyfiksie w ołtarzu głównym.
Dwadzieścia pięć lat temu 18 listopada 1989 r., po transformacji ustrojowej, odrodziła się Caritas Diecezji Kieleckiej. Zaczynała od wydawania posiłków najbardziej potrzebującym z darów, które dostarczały kraje Europy Zachodniej, odpowiadając na potrzeby osób najbardziej dotkniętych ubóstwem.
Niedziela małopolska
Rusza proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Piotra Skargi!
Są studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mają wiele zajęć i obowiązków, ale potrafią znaleźć czas również na pomaganie. Od kilku lat są wolontariuszkami w Fundacji Alma Spei.
Są studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mają wiele zajęć i obowiązków, ale potrafią znaleźć czas również na pomaganie. Od kilku lat są wolontariuszkami w Fundacji Alma Spei<
Niedziela lubelska
Hasłem nowego roku duszpasterskiego są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” (por. Mk 1,15). Adwent jest stosownym czasem do realizacji tego Chrystusowego wezwania.
We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, swoje święto przeżywała wspólnota Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie.
Z ks. Markiem Otolskim, kapłanem ze Zgromadzenia Księży Marianów i proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz.
Niedziela legnicka
W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy u Ojców Franciszkanów 30 listopada 2014 r. został zainaugurowany Rok Życia Konsekrowanego.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej 12 listopada odbyło się spotkanie biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego z wicedziekanami i dekanalnymi duszpasterzami służby liturgicznej.
22 listopada na stronie internetowej Szlachetnej Paczki została otwarta baza rodzin i osób, które zostały włączone do projektu Szlachetna Paczka. To osoby chore, samotne i całe rodziny, które pilnie potrzebują pomocy.
Niedziela łódzka
We wspomnienie św. Cecylii patronki muzyki kościelnej odbyła się uroczysta inauguracja Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.
Relikwie spowiednika św. Faustyny Kowalskiej bł. ks. Michała Sopoćki, apostoła Miłosierdzia i wzoru kapłana znalazły swoje miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.
Za nami pierwszy tydzień świątecznej akcji charytatywnej „Serce na gwiazdkę”, którą od 2003 r. organizuje Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Niedziela przemyska
W obecności Metropolity Przemyskiego, przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, 20 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie podziemi przemyskiej archikatedry oraz wystawy „Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich”.
Parafia Wola Zarczycka, jedna z większych na terenie powiatu leżajskiego, obejmująca wsie: Wola Zarczycka, Kołacznia, Parszywka, Łoiny, Flisy, Smycze i licząca obecnie ok. 3760 wiernych, sięga swoich początków w roku 1578, kiedy to parafię uposażył król Stefan Batory.
160 lat temu, 8 grudnia 1854 r., papież Pius IX ogłosił w Rzymie długo oczekiwany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wielokrotnie uroczyście obchodzono rocznicę tego wydarzenia także w diecezji przemyskiej...
Niedziela rzeszowska
„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymi słowami o godz. 6 rozpoczyna się codzienny program Katolickiego Radia Via z Rzeszowa.
Jedno z kluczowych odznaczeń państwowych, jakie otrzymują osoby zajmujące się działalnością kulturalną, trafiło w ręce Tomasza Kasprzyka fotografika, dokumentalisty z Jasła.
Uroczystości z okazji 100-lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie rozpoczęły się w sobotę 8 listopada sympozjum naukowym.
Niedziela sandomierska
W przeddzień kolejnej rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia 1854 r.) chcemy pochylić się nad tą tajemnicą oraz dziełami, którym Niepokalana towarzyszy.
Młodzież z Ekonomika włączyła się w pomoc na rzecz Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR), sekcji terapeutyczno-formacyjnej.
Niedziela sosnowiecka
Akcja Katolicka działa w diecezji sosnowieckiej już od 19 lat. 22 listopada, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czyli święta patronalnego wspólnoty, odbyły się w naszej diecezji uroczystości rocznicowe.
Polski Adwent jest szczególnie bogaty w zwyczaje religijne. Od XII wieku znana jest adwentowa Msza św. ku czci Matki Bożej, zwana Roratami.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zbliżają się wielkimi krokami. Stąd też coraz więcej spotkań i propozycji do aktywnego włączania się w przygotowania do ŚDM. Nasza diecezja ma podjąć 5 tys. pielgrzymów z całego świata.
Niedziela świdnicka
Julian Golak z Nowej Rudy, działacz katolicki, pomysłodawca i jeden z organizatorów Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”, został 22 listopada uhonorowany w Pradze przez prymasa Czech kard. Dominika Dukę OP Złotym Medalem św. Wojciecha.
Święty Augustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaście, w ówczesnej prowincji cesarskiej zwanej Numidią (na terenie dzisiejszej Algierii).
Do niedzieli 23 listopada w powiecie świdnickim gościli przedstawiciele Związku Kawalerów Maltańskich z Biberach.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach 13-30 listopada w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie trwała modlitwa o pokój na świecie.
W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata dokonała się uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła św. Bonifacego w Barlinku, które ks. proboszcz Andrzej Miś otrzymał od kard. Stanisława Dziwisza.
Świadomość historyczna mieszkańców Szczecina została wzbogacona o bardzo ważny element, który do tej pory nie funkcjonował. Chodzi o młodych ludzi, którzy w 1945 r. i w latach późniejszych przybyli na Pomorze Zachodnie, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o Polskę, także w szeregach Armii Krajowej, a później ponieśli tego straszne konsekwencje”.
Niedziela toruńska
Społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i mieszkańcy Torunia uczcili 10. rocznicę nadania doktoratu honoris causa UMK św. Janowi Pawłowi II.
„Dialog zakłada zrozumienie tego, co mówi drugi. Zrozumieć to nie znaczy zaakceptować” mówił prof. Ryszard Wiśniewski 22 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na otwarcie panelu dyskusyjnego na temat „Spór o prawa kobiet” odbywającego się w ramach 20. spotkania „Colloquia Torunensia”.
Z prof. Bogdanem Chazanem, byłym dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, rozmawia Wojciech Wichnowski.
Niedziela warszawska
Naukowcy wciąż prowadzą badania przedmiotów czczonych jako relikwie Chrystusowe i Apostolskie. Dzięki temu wiemy więcej o pierwszych wiekach chrześcijaństwa. A wiedza ta może wzmocnić naszą wiarę.
Rozmowa z Adamem Strugiem, śpiewakiem, kompozytorem i etnomuzykologiem.
Parafialne Caritas, oratoria oraz działające przy kościołach fundacje przygotowują tysiące paczek i upominków dla dzieci oraz osób ubogich
Niedziela wrocławska
Przygotujcie się, bo życie nie kończy się tutaj! Nie szukajcie rzeczy, które mijają wołał rekolekcjonista o. Antonello Cadeddu do 3500 uczestników rekolekcji „Wyleję Ducha Mego” we wrocławskiej Hali Orbita.
Dzielimy się kolejnymi pomysłami adwentowych celebracji. Inspirują, integrują członków rodziny, przynoszą radość i piękno.
Internetowe, parafialne, ignacjańskie, akademickie... Nie są do życia niezbędne, Adwent bez nich nie traci na wartości, ale tak cennego czasu żal nie wykorzystać. We Wrocławiu na brak rekolekcyjnej oferty nie można narzekać. Pora dokładnie się jej przyjrzeć.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka chcemy w Roku Życia Konsekrowanego na łamach „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i na antenie Katolickiego Radia Zamość promować życie konsekrowane, informować o prowadzonych działaniach apostolskich zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich z terenu naszej diecezji.
O odkrywaniu daru życia konsekrowanego z biskupem diecezjalnym Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 14 listopada odbyło się podsumowane 17. edycji konkursu pt. „Wiem wszystko o mojej miejscowości”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
30 listopada jubileusz 10-lecia powołania i istnienia obchodziło Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce. Uroczystej Eucharystii w sanktuarium w Jakubowie przewodniczył bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Jeśli komuś zależy na pięknym Bożym Narodzeniu, musi dobrze wykorzystać Adwent. Oto mały przegląd zwyczajów i tradycji, który może się okazać całkiem inspirujący.
W dniach od 21-23 listopada w Domu Uzdrowienia Chorych im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.