Reklama
W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej 12 listopada odbyło się spotkanie biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego z wicedziekanami i dekanalnymi duszpasterzami służby liturgicznej. W spotkaniu wzięli udział również diakoni i klerycy, pełniący funkcję ceremoniarzy pontyfikalnych. Ksiądz Biskup wskazał na potrzebę takich spotkań w celu ujednolicenia sposobu interpretowania i adaptowania wskazań Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego w celebracjach liturgicznych. Biskup legnicki podkreślił, że liturgia jest „antyekonomiczna”, tzn. potrzeba poświęcić wiele trudu, czasu, uwagi, by należycie ją przygotować (OWMR 111), a przede wszystkim owocnie przeżyć. Biskup Zbigniew wskazywał na poszczególne obrzędy Mszy św. i proponował, jak uwypuklić znaki w liturgii, by nie zatracić ich naturalnej dynamiki. Następnie podkreślił rolę ciszy i spokoju w przeżywaniu spotkania z Panem podczas Eucharystii, a także rolę ołtarza, ambony i miejsca przewodniczenia. Wskazał również na sposób przygotowania liturgii pontyfikalnej, zwłaszcza podczas udzielania sakramentu bierzmowania. Pewnymi uwagami szczegółowymi podzielił się ks. Mariusz Majewski, sekretarz Księdza Biskupa, a zarazem ceremoniarz katedralny. W czasie spotkania była okazja do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości. Następnie ks. Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej przedstawił istotne komunikaty, dotyczące formacji służby liturgicznej.
Na zakończenie spotkania dotychczasowym dekanalnym duszpasterzom służby liturgicznej Ksiądz Biskup wręczył dekrety, mianując ich dekanalnymi referentami ds. liturgii. Wraz ze zmianą nazwy został rozszerzony zakres kompetencji księży podejmujących tę funkcję. Jak czytamy w dokumencie: „Do zadań Księdza Referenta należy animacja działań formacyjnych oraz koordynacja spraw informacyjno-organizacyjnych dla członków Służby Liturgicznej oraz troska o poprawność celebracji liturgicznych na terenie Dekanatu, w tym celebracji pod przewodnictwem biskupa”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Troskę o właściwą formację liturgiczną wzmacniają cytowane słowa z Listu Apostolskiego Jana Pawła II: „Vicesimus Quintus Annus”, gdzie czytamy: „Najpilniejszym zadaniem jest formacja biblijna i liturgiczna ludu Bożego, pasterzy i wiernych. Już w konstytucji zostało podkreślone, że osiągnięcia tych rezultatów (uczestnictwa pełnego i czynnego całego ludu) nie można się spodziewać, jeżeli najpierw sami duszpasterze nie będą przeniknięci duchem i mocą Liturgii i nie staną się jej nauczycielami” (nr 15).
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i błogosławieństwem, którego udzielił bp Zbigniew Kiernikowski.