Reklama
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
Bliski Wschód
Czy Libanowi grozi następna wojna?
12-13
korespondencja z Cypru
Katolicki kościół Świętego Krzyża w Nikozji jest dobrze znany na Cyprze. Znajduje się w nim relikwiarz zawierający cząstkę Krzyża Świętego
14-15
16-17
18-20
przedświątecznie
Ilekroć podróżowałem po świecie w czasie przedświątecznym – w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta Bożego Narodzenia – zdumiewała mnie unifikacja muzycznej strony tego szczególnego czasu.
22
w poszukiwaniu prawdy
Skąd zainteresowanie niewyjaśnionymi zgonami księży w PRL-u?
24-25
cykl adwentowy: życie w wymiarze Boga
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Trwa Adwent, niedługo Boże Narodzenie. Prorok Izajasz mnie i tobie wieści dobrą nowinę i zadanie: „Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił”. Nie tylko nad Izajaszem, ale nad każdym, który to orędzie przyjmie. Co to znaczy? Jesteśmy wybrani przez Boga do zadania, do misji.
32-33
poradnik duszpasterski
Wiele wskazuje na to, że tradycyjna polska więź rodzinna poddaje się zmianom, a to, co do tej pory łączyło rodzinę, powoli ulega zerwaniu
34
felieton
Na początku grudnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się II Kongres Społeczny „Wartość kultury – kultura wartości”, którego byłem dyrektorem programowym. W tym roku hasło imprezy brzmiało: „Polska na styku cywilizacji”. Jak to rozumieć?
34
36-37
fakty, opinie
KUL to marka rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i za granicą. Odgrywa rolę ambasadora Polski
38
z prasy zagranicznej
39
wielcy Polacy: prof. Włodzimierz Krukowski
Jest wielkim paradoksem, że wspaniały naukowiec, który zdobywał wiedzę na niemieckiej wyższej uczelni, a następnie przez wiele lat rozwijał technikę pomiarową z korzyścią dla niemieckiego przemysłu, został przez Niemców zamordowany
40-41
polskie sprawy
Na temat konieczności posiadania armii, choć przecież wydawane na nią pieniądze można przeznaczyć na lepsze cele: oświatę, ochronę zdrowia, kulturę itp., napisano i powiedziano już wiele. Można przytoczyć znane maksymy, np. wywodzącą się ze starożytnego Rzymu: „Si vis pacem, para bellum” (Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny), albo nowszą – „Każde społeczeństwo utrzymuje armię. Jedno własną, inne cudzą”.
42-43
felietony
Cieszę się, że mogłam pojechać na Wileńszczyznę, do miejsc związanych z Józefem Piłsudskim z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Polacy pamiętają, kto „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Jaką musiał mieć siłę, mądrość i determinację, aby uwierzyć w niepodległość po 123 latach niewoli! „Józef Piłsudski rozpoczynał walkę niewielkimi siłami, ale z jasno określonym celem i głęboką wiarą w powodzenie.
Uczestniczyłem razem z kilkunastoma tysiącami osób w Toruniu oraz niezliczoną rzeszą słuchaczy i telewidzów przy odbiornikach w obchodach kolejnej rocznicy powstania Radia Maryja
44-45
rodzina - poradnik
Pewnego dnia rozmawiałam z córeczką o historii Bożego Narodzenia. Zadawałam pytania, ona odpowiadała
Dowiadujesz się, że wasze dziecko jeszcze w łonie twojej żony, z którym dotychczas wszystko było w porządku, nagle gaśnie, odchodzi.
48
na bieżąco
Zostań ambasadorem Polski i popłyń Darem Młodzieży
49
Niedziela Młodych
„Co jest jeszcze do zrobienia? Muszę się pośpieszyć. Nie mogę zwolnić tempa” – oto często nasz zaprogramowany sposób myślenia. Dobrze jest jednak czasem nic nie robić – żeby mógł coś zrobić w moim życiu Bóg. Temu może służyć Adwent.
50-53
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Bielsko-żywiecki ordynariusz bp Roman Pindel 29 listopada poświęcił pomieszczenia Sądu Biskupiego w naszej diecezji.
Jedyne w swoim rodzaju różance otrzymali w prezencie świątecznym chorzy i seniorzy z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu.
Studnia, welon, opowieść o powietrzu i klimacie. Wszystko po to, by ukazać Tego, którego przecież nie widać.
Niedziela częstochowska
Sentencja, którą dobrze znamy z „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego – „Dobrze widzi się tylko sercem.
W częstochowskim Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” 29 listopada br. odbył się wieczór autorski – prezentacja zbiorowej publikacji „Częstochowa 1826-1914.
„Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” – to projekt, w którym artyści z całej Polski poprzez sztukę podjęli „rozmowy” z Janem Pawłem II.
Niedziela podlaska
Już po raz drugi w tym roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się wielki koncert charytatywny. Tym razem pod hasłem „Serce dla Harcerza.
„Gaudete in Domino semper” („Radujcie się zawsze w Panu”) to słowa antyfony wprowadzające w liturgię 3. niedzieli Adwentu.
Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa była kulminacyjnym momentem dwudniowego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
Niedziela kielecka
Kościół kielecki cieszy się z nowego biskupa pomocniczego Andrzeja Kalety, dotychczasowego ojca duchownego kapłanów i wikariusza biskupiego do spraw stałej formacji prezbiterów.
Kilka referatów naukowych pokazujących wkład profesorów WSD w rozwój teologii i innych dziedzin życia Kościoła, modlitwa i dyskusja złożyły się 25 listopada br. na wydarzenie upamiętniające jubileuszowy 290. rok powołania kieleckiego Seminarium duchownego.
Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali nad Jeziorem Galilejskim. Ewangeliści Marek i Łukasz wspominają o tym, że Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów.
Niedziela małopolska
Przy Franciszkańskiej trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia wyjątkowych gości: Świętej Rodziny. Po raz 25. będziemy mogli przywitać Jezuska w Żywej Szopce.
– Bywa, że będąc za granicą, nie znajdujemy w niedzielę kościoła. Czy udział w Mszy św. transmitowanej przez TV Polonia można wówczas uznać jako spełnienie obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii?
Sukces nie przychodzi sam. Tworzą go ludzie aktywni, kreatywni. Ludzie, którzy we właściwym czasie potrafią umiejętnie wziąć sprawy w swoje ręce – przekonywała młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podczas wieczornicy poświęconej wspomnieniu ks. Adama Oczkowskiego w Rabie Wyżnej.
Niedziela lubelska
Rozpoczął się Adwent, który jest czasem łaski i zbawienia, oczekiwania i nadziei – mówił abp Stanisław Budzik, rozpoczynając 4 grudnia Mszę św., sprawowaną z okazji Dnia Górnika w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
Kapucyn związany z Lubartowem i Lubelszczyzną jest wciąż mało znany, natomiast patrząc na liczbę zgromadzeń, które powstały za jego sprawą, możemy mówić o człowieku gigancie.
Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek w 2017 r. świętuje 100-lecie powstania. Z tej okazji 26 listopada w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Niedziela legnicka
Do końca Adwentu został jeszcze tydzień i w wielu miejscowościach naszej diecezji trwają ciągle różne inicjatywy i akcje, których celem jest pomoc potrzebującym.
W opublikowanej 14 października tego roku instrukcji o muzyce kościelnej czytamy m.in.: „Liturgia z natury swej jest nie tylko otwarta na muzykę, lecz wręcz się jej domaga.
Od wieków 6 grudnia oczekujemy spotkania ze św. Mikołajem. Z workiem pełnym prezentów pojawia się na całym świecie. I wszędzie wyczekiwany jest z wielką niecierpliwością.
Niedziela łódzka
Blisko 5 tys. dzieci z ośrodków szkolno-wychowawczych, domów dziecka i świetlic środowiskowych województwa łódzkiego oraz wyznaczonych przez pedagogów szkolnych spotkało się 9 grudnia w łódzkiej Atlas Arenie na integracyjnej imprezie mikołajkowej.
Z antonianką s. Magdaleną Krawczyk, dyrektor Domu Samotnej Matki w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.
– Bł. Albert? Nie. Przecież on nigdy nie będzie świętym – mówiono 30 lat temu ks. Zygmuntowi Łukomskiemu, który na wtedy młodym osiedlu Widzew-Wschód tworzył nową parafię.
Niedziela przemyska
Inspiracji do tej przedświątecznej refleksji było kilka. Arcybiskup Adam opowiedział piękną historią z jasełek przygotowanych przez przedszkolaków.
W pierwszą niedzielę Adwentu 2017 roku odbyło się w Kosinie otwarcie Biblioteki Parafialnej. Zamysł powstania biblioteki zrodził się jesienią 2015 r.
Niedziela rzeszowska
Nie wiem, dlaczego właśnie w Adwencie przychodzi mi na myśl szlachetna postać ks. Jana Twardowskiego. Minęło ponad 11 lat od jego śmierci.
W poprzednim numerze omówiliśmy grupę pieśni adwentowych, które nazwałem typem Rorate, czyli Spuśćcie rosę, niebiosa.
Z artystką Marią Monikowską-Tabisz rozmawia Iwona Kosztyła.
Niedziela sandomierska
Finał Szlachetnej Paczki, czyli tzw. weekend cudów, przypadł na dni 9 i 10 grudnia.
Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu jest miejscem, gdzie młodzi mężczyźni Odbywają tam oni formację duchową, intelektualną, ludzką i duszpasterską.
Miasto Janów Lubelski może poszczycić się posiadaniem Domu Pomocy Społecznej „Barka” im. Jana Pawła II. W nim przez 63 lata ofiarnie posługiwały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi Kościoła.
Niedziela sosnowiecka
Ponad 4 godziny muzyki, setki przetańczonych utworów, wspólne zabawy na parkiecie – wszytko to miało miejsce na II Andrzejkowym Balu Wolontariusza organizowanym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Wszystko zaczęło się 5 lat temu. Formalnie, bowiem trzeba jeszcze doliczyć kilka miesięcy, zanim pomysł został wcielony w życie. Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne im. Konstantego Ćwierka ma już 5 lat!
W wigilię wspomnienia św. Mikołaja, który króluje w bocznym ołtarzu świątyni św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, powitano w tej wspólnocie parafialnej relikwie i ikonę św. Charbela Makhloufa.
Niedziela świdnicka
Tegoroczne rekolekcje adwentowe w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu miały wyjątkowy charakter.
Tegoroczne obchody barbórkowe w Wałbrzychu rozpoczęły się 4 grudnia uroczystą Mszą św. w kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów, po której w uroczystym marszu górnicy i inni zacni goście i mieszkańcy miasta udali się pod pomnik górnictwa, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.
W pierwszą Niedzielę Adwentu podejmujemy nowy program duszpasterski wyznaczony przez Konferencję Episkopatu Polski.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zmartwychwstanie Chrystusa jest najświętszą prawdą naszej wiary.
Dom św. Józefa przy ulicy Strzałowskiej w Szczecinie przyjął katechetów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na dorocznych rekolekcjach formacyjnych.
Podczas tegorocznej wyprawy do Kenii grupa katechetów naszej archidiecezji z ks. dr. Pawłem Płaczkiem, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, na czele odwiedziła Kipsing.
Niedziela toruńska
To był czas modlitwy i rozmów. W ten sposób już od pierwszych chwil nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel pokazał, jak rozumie swoją posługę.
Z Mikołajem Wyrzykowskim, autorem książki pt. „Camino de Santiago: O chłopcu, który przeszedł 365 dni”, rozmawia Marianna Mucha.
W uroczystość Chrystusa Króla 26 listopada Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne.
Niedziela warszawska
Ojciec Święty przyjął rezygnację abp Henryka Hosera. Rządy w diecezji warszawsko-praskiej objął bp Romuald Kamiński.
Z ks. Przemkiem „Kawą” Kaweckim, salezjaninem i organizatorem spotkań młodych CampoBosco, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Patrole Straży Miejskiej z siedziby Caritas Polska poszukują bezdomnych, którzy przebywają poza schroniskami. Najbardziej potrzebujący otrzymają gorącą zupę, ciepłe koce i odzież.
Niedziela wrocławska
– Płomień świecy daje ciepło i rozjaśnia ciemności, nieśmy to światło do naszych rodzin – mówił metropolita wrocławski abp Józef Kupny podczas inauguracji akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas Archidiecezji Wrocławskiej 2 grudnia w Sali Senatu PWT.
W Polsce istnieje ponad trzy tysiące placówek, w których mieszka ok. 150 tys. dzieci. Dom Dziecka ,,Wiosna” w Krzydlinie Małej zamieszkuje dziś ponad 50 podopiecznych, w wieku od kilku miesięcy do 12 roku życia.
Ta akcja się po prostu udała. Sto ton węgla z Dolnego Śląska pojedzie do czterech miejscowości w diecezji pelplińskiej. To tam mieszkają poszkodowani w sierpniowych wichurach. Dar Dolnoślązaków rozgrzeje ich domy na Boże Narodzenie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Ostatnie dni roku liturgicznego, to czas zabaw, tradycyjnych Andrzejek przed rozpoczynającym się radosnym czasem oczekiwania na narodzenie Jezusa, a zarazem okresem oczyszczania serc i pogłębiania miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.
Lubaczowski Dom Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego obchodził uroczystość nadania placówce imienia tego znanego śpiewaka operowego.
Podsumowanie pierwszych miesięcy rządowej reformy oświaty w województwie lubelskim i na ziemi biłgorajskiej było tematem konferencji, która odbyła się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Biłgoraju
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pod hasłem „Oto Ja” 9 grudnia w Grodowcu i Rokitnie odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych – spotkania, będące czasem modlitewnego skupienia dla młodzieży przed świętami Bożego Narodzenia oraz inauguracją w naszej diecezji Roku św. Stanisława Kostki.
31 sierpnia 1982 r. na ulicach Gorzowa rozgorzała prawdziwa walka.
O Europejskich Spotkaniach Młodych Taizé z Wojciechem Górskim rozmawia Kamil Krasowski.