To już kolejna edycja zimowej akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, którą na terenie stolicy do 28 lutego prowadzi Straż Miejska i Caritas Polska. Dzięki ofiarności darczyńców możliwe jest rozwożenie gorącej, treściwej zupy bezdomnym, która pomaga nie tylko rozgrzać się, ale i przetrwać najtrudniejszy zimowy czas. – Mieszkańcy Warszawy dotychczas wykazywali się ogromną hojnością. Liczymy, że serca warszawiaków pozostaną nadal otwarte i będziemy mogli zapewnić bezdomnym wysokiej jakości gorący posiłek, a także takie rzeczy jak ciepłe kurtki, skarpety, koce czy śpiwory – mówi Janusz Sukiennik z Caritas Polska.
Koszt przygotowania pożywnej i dobrej jakości zupy, zakupu koców i skarpet u sprawdzonych dostawców w czasie trwania akcji, to 30 tys. złotych. Dlatego niezbędne jest wsparcie przez osoby dobrej woli tych, którzy spędzają zimę i święta na ulicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie być obojętnym
Patrole z gorącą z zupą z ul. Okopowej będą wyruszać dwa razy w tygodniu. Każdorazowo kuchnia Caritas Polska „Centrum Okopowa” i działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej kuchnia spółdzielni socjalnej „Kto rano wstaje” będą przygotowywać 100 litrów gorącej zupy.
Reklama
Patrolom towarzyszą również wolontariusze. – Gdy pierwszy raz jechałem ze strażnikami miejskimi zobaczyłem, że blisko mojego domu na Bemowie, mieszkają bezdomni, o których wcześniej nie wiedziałem – opowiada Maciej Dubicki z Caritas Polska, który w ubiegłym roku uczestniczył w akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”. – Bezdomny nie musi koniecznie brzydko pachnieć, może wyglądać również jak przeciętny mieszkaniec Warszawy. Poznałem jednego takiego pana. Nie miał dachu nad głową, ponieważ tak potoczyło się jego życie, że wylądował na ulicy. To pokazało mi, że bezdomnym można stać się w każdej chwili.
W stolicy nawet kilkaset bezdomnych w czasie zimy przebywa na działkach, w pustostanach, pod mostami i w różnego rodzaju miejscach, gdzie budują prowizoryczne namioty. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, to dla nich szczególnie trudny czas. Zimno i brak obecności drugiego człowieka dają się we znaki. – Co roku apelujemy, by nie przechodzić obojętnie wobec tych osób. Wystarczy, że ktoś zaśnie na ławce i może dojść tragedii. Należy zwracać uwagę na te osoby i alarmować odpowiednie służby, w tym straż miejską na numer alarmowy 986 – mówi Katarzyna Dobrowolska z Biura Prasowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Uliczny Patrol Medyczny
Stołeczna Straż Miejska od lat prowadzi działania pomocowe dla osób bezdomnych. – Już wczesną jesienią aktualizujemy listę miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Namierzamy też nowe miejsca, aby wiedzieć, gdzie dotrzeć z pomocą, kiedy nadejdzie zima – wyjaśnia Dobrowolska. Straż miejska obecnie kontroląobejmuje około 150 miejsc, w których przebywa ponad 450 bezdomnych. – Gdy są niskie temperatury strażnicy objeżdżają również te miejsca w nocy. Do niektórych osób docierają kilka razy w nocy, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku – opowiada Katarzyna Dobrowolska. W ubiegłym sezonie zimowym przeprowadzono ponad 11 tys. kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych oraz udzielono pomocy najbardziej potrzebującym blisko 10 tys. razy, z czego około półtora tysiąca osób po wyrażeniu przez nich zgody przewieziono do noclegowni. W 362 przypadkach wezwano pogotowie ratunkowe. Do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych przewieziono blisko 9 tys. osób. Funkcjonariusze przekazali bezdomnym ponad 4,5 tys. gorących posiłków
Strażnicy miejscy oprócz cyklicznych kontroli i dostarczania ciepłych posiłków, wraz Caritas Polska oraz Stowarzyszeniem „Lekarze Nadziei” uruchomili „Uliczny Patrol Medyczny”. To całoroczna objazdowa pomoc ratunkowa dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami. W miejscach tych udzielana jest medyczna pomoc najbardziej potrzebującym. – Na początku było dużo rezerwy ze strony bezdomnych. Gdy zobaczyli kompetencje, serdeczność i poświęcenie ratowników, którzy są studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i doświadczonymi wolontariuszy przychodni „Lekarze Nadziei”, okazało się, że jest potrzeba wielu interwencji. Udzielamy potrzebującym pomocy, zawozimy ich do szpitala lub do wspomnianej przychodni dla bezdomnych – mówi Janusz Sukiennik z Caritas Polska. W ramach „Ulicznego Patrolu Medycznego” udzielono dotychczas ponad 70 porad medycznych i wykonano ponad 100 czynności medycznych.
***
Akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” można wspierać poprzez wpłaty na konto: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 – „Trochę ciepła” Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – „Trochę ciepła” Poprzez SMS 72052 o treści „Zimno” (koszt 2,46 zł) można ufundować parę dobrej jakości skarpet