Reklama
BENEDYKT XVI ODSZEDŁ
Wkrótce - może to być jeszcze przed 15 marca - papieski mistrz celebracji liturgicznych ks. Guido Marini wypowie po łacinie słynną formułę „Extra omnes” i zamknie drzwi Kaplicy Sykstyńskiej i rozpocznie się konklawe, podczas którego zostanie wybrany następca Benedykta XVI.
Możemy dostrzec, że Matka Boża z Fatimy była z Benedyktem XVI, gdy rozpoczynał papieską misję wobec Kościoła i świata. Niewątpliwie chciał być kontynuatorem myśli i dzieł Jana Pawła II.
4-9
OSTATNIA AUDIENCJA GENERALNA BENEDYKTA XVI
Przemówienie pożegnalne Ojca Świętego Benedykta XVI podczas audiencji generalnej - Watykan, Plac św. Piotra, 27 lutego 2013 r.
Witam serdecznie wszystkich Polaków. Ostatnia audiencja generalna jest okazją, by podziękować Bogu za nasze wspólne spotkania.
10-11
Z WATYKANU
Z areopagu świata do ciszy klasztoru odszedł Benedykt XVI - wielki Papież, który dał dowody głębokiej wiary i wielkiej pokory.
Na czas konklawe kardynałowie zamieszkają w Domi św. Marty. Dom ten wzniesiono na miejscu dawnego Hospicjum św. Marty, na południe od Bazyliki św. Piotra.
12
ZE ŚWIATA
13
14
Z POLSKI
15
Oaza swoimi początkami sięga rekolekcji ministrantów prowadzonych metodą przeżyciową w roku 1954 w Bibieli. Według założyciela, istotą Ruchu nie jest podawanie wiedzy religijnej, ale uczenie życia po chrześcijańsku.
16
SŁUGA BOŻY KS. FRANCISZEK BLACHNICKI
Młodzież jest w dalszym ciągu wielkim wyzwaniem i wielkim zadaniem dla kapłanów. Winni to jesteśmy także ks. Blachnickiemu, który zapewne przemówi do nas jeszcze bardziej donośnie w chwili jego beatyfikacji.
17
INICJATYWA OBYWATELSKA W OBRONIE ŻYCIA
18-19
22-23
CYKL WIELKOPOSTNY - WRÓĆMY DO NIEDZIELI
W niektórych parafiach nabożeństwo Drogi Krzyżowej kończy się obrzędem udzielenia Komunii św. Z pewnością nie chodzi tu jedynie o lokalny zwyczaj, ale o głęboką teologiczną prawdę: Chrystus ustanowił bowiem Eucharystię w Wielki Czwartek, ale prawdziwy jej początek to Golgota.
24-25
26-27
WIARA I ŻYCIE
27
LITURGIA TYGODNIA
28-29
WSPOMNIENIE O KARD. GLEMPIE
30
W OBRONIE TELEWIZJI TRWAM
Ta telewizja naprawdę buduje Kościół! Telewizja Trwam nadaje koloryt polskiemu Kościołowi! Ożywia katolickie nabożeństwa, ukazuje obraz katolickiego społeczeństwa.
32-33
MUZYCY Z WYSOKIEJ PÓŁKI
Lekko zdziwiona twarz wielkiego mistrza, czarno-białe zdjęcie i napis „Lipiński - Kulka”. Świetny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Kim jest drugie nazwisko, kim jest ów pan Lipiński? A dokładnie Karol Józef Lipiński?
Karola Lipińskiego w czasach, gdy żył, często porównywano do wielkiego włoskiego wirtuoza Nicolo Paganiniego. Ssześciopłytowy boks przywraca nam prawdziwego geniusza skrzypiec.
34-35
POLACY PONAD GRANICAMI
75 lat temu - 6 marca 1938 r. w Berlinie na Kongresie Polaków dr Jan Kaczmarek, sekretarz generalny i kierownik naczelny Związku Polaków w Niemczech, ogłosił Pięć Prawd Polaków. Ten katechizm narodowy był dla mniejszości polskiej w Niemczech podstawą narodowego bytu.
38-39
PORADY
Do Inspekcji Handlowej trafia niemało skarg dotyczących sprzedaży akwizycyjnej. Nie zawsze nasze działania dają rezultaty, zwłaszcza gdy konsumenci nie skorzystali właściwie z przysługujących im ustawowych uprawnień.
40
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41
FELIETONY
W Polsce rządząca partia zajęła się walką z tzw. językiem nienawiści.
Popularni komentatorzy polityczni o renomie niezależnych czasem wyskakują z tezami mogącymi wprawić w osłupienie każdego zdroworozsądkowo myślącego człowieka. Jedna z takich tez znowu wróciła: „immunitet parlamentarny powinien być ograniczony”.
43
44
PREZENTACJE
Sondy służą do urozmaicenia stron internetowych. To prosta forma zabawy dla internautów, którzy wybierając jedną lub więcej odpowiedzi na zadane w sondzie pytanie, zaspokajają swoją ciekawość, jak inni odpowiadali.
23 lutego br. w sali Klubu „Politechnik” w Częstochowie odbyła się premiera spektaklu „Aion” w wykonaniu Częstochowskiego Teatru Tańca.
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Ciasto drożdżowe lubią wszyscy, choć nie wszyscy potrafią je przygotować.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
Dziś mamy chyba problem z radością. Albo mylimy ją z wszechobecną „beką”, głupawką, totalną zlewką wszystkiego śmiechem, jedną wielką zabawą, wrzuceniem na luz.
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
W ostatnich dniach pontyfikatu modlono się w wielu świątyniach naszej diecezji, w domach zakonnych i klasztorach w intencji ustępującego Papieża, Kolegium Kardynalskiego, całego Kościoła i o wybór nowego Ojca Świętego.
O tym, że Wielki Post można przeżyć bardzo twórczo, jednocześnie podejmując chrześcijańską ascezę i praktykując miłosierdzie, przekonują młodzi ludzie. Ich pomysłowość w podejściu do 40 dni przygotowania na święta Zmartwychwstania Pańskiego może niejednego dorosłego zawstydzić
Pielgrzymi licznie zjechali do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim, gdzie 22 lutego odbyła się Msza św. ze szczególną modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.
Niedziela częstochowska
Może warto w czasie Wielkiego Postu odnaleźć się w przejmującym do głębi, choć niewątpliwie bardzo urokliwym Ogrodzie Oliwnym, by popatrzeć na Chrystusa.
W okresie Wielkiego Postu uświadamiamy sobie prawdę o obecności krzyża w naszym życiu. O swoich doświadczeniach cierpienia, bólu i krzyża w życiu osobistym i rodzinnym opowiadają nam nasi Czytelnicy.
Dom Pomocy Społecznej pw. św. Antoniego przy ul. Wieluńskiej 1 w Częstochowie prowadzony przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, popularnie nazywane szarytkami.
Niedziela podlaska
21 lutego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach odbyło się zebranie plenarne Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski i Synodu Biskupów Kościoła Prawosławnego w Polsce.
16 lutego w Drohiczynie pod patronatem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza odbył się I Diecezjalny Kongres Trzeźwości.
4 lutego w kościele w Rozbitym Kamieniu odbyło się otwarcie pierwszego odcinka Drogi Jakubowej, prowadzącej z Siedlec przez Mordy, Przesmyki, Paprotnię, Rozbity Kamień, Jartypory i Jadów do Warszawy.
Niedziela kielecka
Przez 40 dni Wielkiego Postu, przez 960 godzin bez przerwy, trwa wielka modlitwa za życie. Patronat honorowy nad akcją pełni bp Kazimierz Gurda.
W Jędrzejowie Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich posługuje od 1931 r.
Mieszkańcy Kielc pożegnali osobę niezwykłą - 92-letnią Annę Linde-Apanowicz, mieszkankę dawnych Kresów Rzeczpospolitej, osiadłą w Kielcach od 1956 r., współzałożycielkę kieleckiego oddziału Sybiraków.
Niedziela małopolska
W styczniu 2010 r. w Kopalni Soli „Wieliczka” otwarto szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. Okazuje się, że do niezwykłego miejsca wpisanego na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO chętnie przyjeżdżają również pielgrzymi.
Udało się! Właśnie zakończyły się rekolekcje wielkopostne dla niewielkiej grupy mam z małymi dziećmi. Cieszę się, że mogłam w nich uczestniczyć, bo pewnie, jak wielu zabieganych dziś ludzi, miałam nikłą nadzieję, że będę mogła taki czas przeżyć od początku do końca, bez rezygnowania z obowiązków, czy spóźniania się.
Niedziela lubelska
Odmawiając sobie jednego batona lub coli dziennie, dajesz swoim chorym kolegom i koleżankom szansę na powrót do zdrowia – przekonuje uczniów lubelska Caritas i zachęca do wrzucania zaoszczędzonych z kieszonkowego pieniędzy do wielkopostnych skarbonek.
Na apel o modlitwę, skierowany w Roku Wiary przez Ojca Świętego Benedykta XVI do ludzi nauki, odpowiedziało wiele środowisk akademickich, w tym miasta Lublina.
W Rzymie i Watykanie nieco opadły pierwsze emocje i trwają przygotowania na ostatnie spotkania z Benedyktem XVI i do wyboru jego następcy.
Niedziela legnicka
W czwartek 28 lutego w południe, w katedrze legnickiej zgromadzili się wierni, klerycy legnickiego seminarium wraz z przełożonymi i wykładowcami oraz księża i siostry zakonne, aby w Eucharystii podziękować za pontyfikat Ojca Świętego.
Zróbmy wszystko, by dziś młodzi nie bali się odpowiadać na wezwanie do wyłącznej służby Bogu - powiedział w Legnicy biskup pomocniczy Marek Mendyk podczas spotkania diecezjalnej rady powołaniowej, które odbyło się 26 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym.
Nasze życie bywa tak zagmatwane i pełne słabości, że trudno nam uwierzyć, iż jest w nim miejsce dla Boga. Ważne, by dać Mu się znaleźć. O tym przekonują nas kolejni bohaterowie historii Kościoła: św. Małgorzata z Cortony i sługa Boży Mateusz Talbot.
Niedziela łódzka
Na ziemi łódzkiej rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew powstania styczniowego. 24 lutego 1863 r. pod Dobrą niedaleko Strykowa trzystu powstańców stoczyło zacięty bój z dwiema rosyjskimi rotami i sotnią Kozaków.
Przeżywając Rok Wiary, kanonicy Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej podjęli decyzję, aby swoje drugie w roku zebrania statutowe odbywać w różnych miejscach, poza kolegiatą wolborską, która jest siedzibą Kapituły.
Galeria Ośrodka Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Łodzi powstała w 1993 r. Swoje prace prezentowało tu wielu artystów zarówno początkujących, jak i tych o niekwestionowanym dorobku artystycznym.
Po 25 latach wspólnej modlitwy i posługi kilkunastoosobowa grupa studentów przerodziła się w liczącą 400 osób wspólnotę złożoną z ludzi różnych stanów i zawodów, których łączy jeden Duch.
Niedziela przemyska
W Przemyślu odbyła się 23 lutego kolejna sesja II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Tym razem była poświęcona tematowi: "Rodzina wychowuje do wiary".
Jak już informowaliśmy, zainspirowana Inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z oddziału łódzkiego, Grupa Charytatywna Akcji Katolickiej działająca przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku w czerwcu ubiegłego roku przyłączyła się do zbiórki makulatury na misje.
A co stało się z Łazarzem po cudownym wskrzeszeniu. Niestety, jego ślad w Ewangelii urywa się. Resztę dopowiedziała tradycja i piękne legendy. Ponieważ Łazarz był „żywym” dowodem dla saduceuszy między innymi, że Jezus jest Synem Bożym postanowiono pozbyć się kłopotliwego świadka boskości Chrystusa.
Niedziela rzeszowska
W niedzielę 24 lutego w Przysiekach, w parafii Sławęcin, bp Kazimierz Górny dokonał aktu poświęcenia nowo wybudowanej świątyni.
W okresie Wielkiego Postu w sposób szczególny rozważamy etapy Męki Pańskiej. Pomaga nam w tej refleksji bogactwo sztuki sakralnej, która przez wieki, rękoma wybitnych artystów, przybliżała wizerunki umęczonego Chrystusa.
Na dziejach parafia pw. św. Anny w Ropczycach-Chechłach wyraźny ślad wyznaczył ks. Józef Franciszek Kasprzak, pierwszy proboszcz i organizator struktur parafialnych.
O wyjątkowości osoby Matki Zofii Czeskiej, założycielki Sióstr Prezentek, która w czerwcu będzie beatyfikowana
Już kiedyś pisałem, że straszenie faszyzmem trafia w Polsce, z racji doświadczeń wojennych, na bardzo podatny grunt.
Niedziela sandomierska
Ministrant to nie tylko funkcja czy posługa, ale styl życia.
Zespół "Jarzębina", który zasłynął poczas ubiegłorocznego Euro 2012 piosenką "Koko koko Euro spoko”, 24 lutego uświetnił swoim występem Mszę św. w kościele św. Anny w Branewie.
Za Polaków, którzy zginęli na Syberii oraz za żyjących Sybiraków, modlono się w kościele św. Floriana.
Niedziela sosnowiecka
Swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor – to atuty Alfy.
Z dr Magdaleną Kielską, dyrektor Centrum Edukacji i Wychowania „Kana” w Sosnowcu, współzałożycielką szkół katolickich, rozmawia Piotr Lorenc
Z Tomaszem Matlą, florystą – o pasji, sztuce i kwiatach – rozmawia Agnieszka Lorek
Niedziela świdnicka
16 marca w parafiach diecezji świdnickiej organizowany jest dzień modlitwy za młodzież.
Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów spotkała się w dniach 18-19 lutego 2013 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Ideologia ta zbudowana jest na fałszywej antropologii. Jedną z błędnych tez tej ideologii jest forsowanie nowej definicji płci, niezgodnej nie tylko z Biblią, ale także z biologią, genetyką i psychologią.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dobieszewo to niewielka wioska położona na terenie gminy Łobez, należąca do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie.
Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko”, działające od kilku lat w Chojnie, na czas ferii zimowych postanowiło wyjść do najmłodszych uczestników z licznymi propozycjami spędzenia zdrowo i bezpiecznie czasu wolnego.
Co to znaczy być dobrym? Odpowiedź jest prosta, choć tak trudna w realizacji: trzeba przestrzegać Przykazania Miłości Jezusa Chrystusa.
Niedziela toruńska
23 lutego minęła 68. rocznica śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z tej okazji w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, który jest diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana, sprawowano Eucharystię w intencji rychłej kanonizacji druha Wicka.
24 lutego parafia pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu, prezbitera i męczennika II wojny światowej, przeżywała uroczystość patronalną.
Niedziela warszawska
Rośnie liczba zwolenników zastąpienia pomnika Czterech Śpiących monumentem Danuty Siedzikówny „Inki”, zamordowanej przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Akcja rozpoczęta na Facebooku zatacza coraz większe kręgi.
Od naszego współpracownika, ks. dr. Janusza Zawadki otrzymałam maila, że kończy już kolejny felieton dla „Niedzieli”, i że jutro mi go podeśle. A następnego dnia nadeszła wiadomość, że umarł. Tak po prostu. Nagle. Bez zapowiedzi. I bez pożegnania. Miał zaledwie 50 lat.
Papieskie miasta w Polsce, to bez wątpienia Wadowice i Kraków. Prawie nikt do tego grona nie zalicza Warszawy, a przecież mieszkało tu aż czterech przyszłych Papieży.
Mogłoby się wydawać, że wszystkie argumenty wskazujące na konieczność, potrzebę, a nawet obowiązek świętowania niedzieli już padły, że sprawa jest bardziej niż oczywista. Niestety, tak nie jest, a niedziela ma bardzo wpływowych nieprzyjaciół.
Niedziela wrocławska
Coraz częściej stają przy ołtarzu Pańskim stają ojcowie, mężowie, przedstawiciele najrozmaitszych zawodów jako nadzwyczajni szafarze Eucharystii.
Rozmowa z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży o obecności młodych ludzi w Kościele oraz o sposobach prowadzenia wśród nich dzieła nowej ewangelizacji
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Parafia św. Mikołaja w Grabowcu dołączyła do grona tych wyjątkowych miejsc na mapie Polski, które mogą się radować szczególną obecnością Ojca Świętego Jana Pawła II w znaku jego relikwii.
Człowiek powołany jest do życia, do miłości, do świętości, do macierzyństwa i ojcostwa. Powołany jest także do pracy
O Horyńcu w kraju znów głośno z dwóch powodów: prywatyzacji „Uzdrowiska Horyniec Spółka z o.o.” i Biesiady Teatralnej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Sątok - dawniej to słowo oznaczało zlewisko dwu rzek. Tak też jest tam obecnie, gdzie Noteć spotyka się z Wartą. Z pobieżnego oglądu widać, że miejsce to ma znaczenie strategiczne.
Festiwal Życia zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku odbędzie się aż w trzech miejscach - w Zielonej Górze, Gorzowie i Głogowie. Hasło brzmi: „Nadaj życiu smak”.
W Urzędzie Miejskim w Żarach 20 lutego uroczyście została otwarta wystawa prac Gabrieli Łastowskiej - mieszkanki Żar, artystki tworzącej pod opieką Żarskiego Domu Kultury.