Reklama
„A JA WAM POWIADAM...” (POR. MT 5, 22)
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
100. ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA I
Bp Giuseppe Andrich - ordynariusz diecezji Belluno-Feltre - wspomina Jana Pawła I.
W 100. rocznicę urodzin Albina Lucianiego, 17 października 2012 r., w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbyło się przekazanie tzw. Summarium testium, czyli zbioru materiałów zebranych w dotychczasowym dochodzeniu w Belluno i Wenecji.
10-11
LEKTURY W ROKU WIARY
Wiara jest spotkaniem z osobowym Bogiem w Chrystusie
20
JASNOGÓRSKIE ŚLUBY NARODU POLSKIEGO
Nikt z nas nie podaje w wątpliwość tego, że dla naszych przewodników wiary, jakimi są sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i bł. Jan Paweł II, nabożeństwo do Maryi, Matki Chrystusa, Matki Łaski Bożej i Matki Kościoła, jest czymś więcej niż tylko pobożnością - jest życiem.
22-23
WIARA I ŻYCIE
Małgorzata Kitowska-Łysiak, profesor KUL-u, należała do najbardziej wyrazistych postaci w intelektualnym kręgu ludzi zajmujących się u nas sztuką nowoczesną.
Wiosną tego roku radiowa „Jedynka” wyemitowała reportaż Anny Sekudewicz pt. „Adopcja na wieczność”. Opowiadał o młodej pielęgniarce pracującej w hospicjum dla dzieci, która pokochała dwuipółletnią chorą na raka dziewczynkę.
23
24-25
26
PROSTO I JASNO
Krzyż zawieszał poseł Piotr Krutul, dlatego że pochodził z Suchowoli, od ks. Jerzego Popiełuszki.
28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
MÓWIĄ RODZINY SMOLEŃSKIE
Mówi Andrzej Melak - brat Stefana Melaka, działacza Komitetu Katyńskiego, który zginął pod Smoleńskiem
31
PO ŚLADACH KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
W Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyło się 22-23 października br. pierwsze sympozjum naukowe poświęcone technicznej analizie przyczyn katastrofy smoleńskiej.
34
FELIETONY
Czy współczesny kult psychologii służy dobru drugiego człowieka?
35
36-37
NIEDZIELAMŁODYCH
Wyobraź sobie, że nie masz w ogóle kończyn. Urodziłeś się pozbawiony rąk i nóg. Co czujesz? Jak myślisz, w jaki sposób twoje kalectwo zostałoby odebrane przez innych, zwłaszcza kolegów? Jak wyobrażasz sobie życie i jakikolwiek rozwój osobisty przy tak poważnym ograniczeniu?
Ważne, by odmawiać różaniec nie tylko przez miesiąc październik, ale przez cały rok. Pozwól Jej „wpaść w Twoje buty”, a poczujesz, że idziesz dobrą drogą. Odwagi!
Buntuję się przeciwko temu, co dzisiaj niszczy młodych: złu, miernocie, przeciwko niszczeniu swoich talentów, traceniu zdrowia i życia w bezsensowny sposób. Już w gimnazjum dzieciaki odkrywają wszystkie te złe rzeczy, które potem ich strasznie niszczą: narkotyki, pornografia, wolny seks, który dzisiaj młodym ludziom jest serwowany coraz wcześniej&hellip
O dojrzałości człowieka wiele nam mówi jego emocjonalność, czyli ogólnie rzecz biorąc jego relacja do innych ludzi, przedmiotów, wydarzeń, obowiązków, wszystkiego, co określa i wpływa na jego zachowanie.
„Albania - kraj 360 słonecznych dni w roku”, czytam w przewodniku i ze zdziwieniem spoglądam w niebo…
20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage będzie miał miejsce w Bydgoszczy w dniach od 24 listopada do 1 grudnia.
39-42
Niedziela bielsko-żywiecka
22 października bp T. Rakoczy konsekrował kościół Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach. Jest to 76. świątynia poświęcona przez biskupa ordynariusza w 20-letniej historii bielsko-żywieckiego Kościoła.
W spotkaniu, które odbyło się 20 października w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, uczestniczyli członkowie Apostolatu Maryjnego z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji katowickiej.
Niedziela częstochowska
Penitencjaria Apostolska dekretem z dnia 14 września br. postanowiła, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni, którzy w okresie od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r.
Jesteśmy zobowiązani do życia według zasad Ewangelii. Jak być świadomym swojej wiary, jej misji i dziejów?...
Częstochowskie Centrum Wolontariatu działające przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Agape” liczy sobie 350 wolontariuszy, którzy pomagają, włączają się w różne akcje, chętnie służą drugiej osobie.
Niedziela podlaska
Religioznawcy próbują wytłumaczyć fenomen religijności człowieka. W swoich teoriach przedstawiają skrajne opinie.
O duszpasterstwie sportowców w naszej diecezji z diecezjalnym duszpasterzem ks. Krzysztofem Dobrogowskim, wikariuszem w parafii Boćki, rozmawia ks. Krzysztof Żero
7 października po Mszy św. w kościele Księży Salezjanów uroczyście otwarto wystawę plenerową „Warto być Polakiem”.
Niedziela kielecka
Ks. prał. Tomasz Rusiecki spełnia wiele funkcji i ról. Znaczącą większość kapłańskiego życia, bo 31 lat, związał z kieleckim Seminarium.
Zwi Kanar to obecnie głośne nazwisko: światowej sławy aktor -mim, mający w swoim autorskim repertuarze m.in. spektakl „Christ and mi” – o spotkaniu przerażonego żydowskiego dziecka z Chrystusem. Zapewne w skalbmierskiej kolegiacie.
6 października odbyła się już po raz trzeci Świętokrzyska Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej do sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. Tegorocznej modlitwie przyświecało hasło „Rodzina szkołą trzeźwości - Miłość jest trzeźwa”.
Niedziela małopolska
Wielka ewangelizacja Krakowa (19-21 października), tym wydarzeniem żyliśmy od kilku tygodni. Z dużymi oczekiwaniami wybrałam się więc na stadion.
Widok modlących się tylko kobiet w kościele nikogo nie zaskakuje. Są to często: owdowiałe panie, babcie z wnuczkami lub matki oczekujące narodzin dziecka. Ciężko zauważyć klęczące przed Tabernakulum bizneswomen. A co z mężczyznami na modlitwie w kościele?
Niedziela lubelska
Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II umożliwia wszystkim - bez względu na wiek czy wykształcenie, zdobywanie i pogłębianie wiedzy na akademickim poziomie.
Obchody 70. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. W niedzielny poranek 7 października zgromadzonych, w tym kombatantów i członków ich rodzin, powitał gospodarz parafii ks. kan. Ryszard Jurak
W dniach 10-13 października uwagę historyków, pracowników edukacji, a zwłaszcza tych, którzy doświadczyli martyrologium w obozach zagłady, skupiły doroczne Dni Majdanka.
Niedziela legnicka
Od niedzieli 28 października, przez trzy tygodnie, w sanktuarium krzeszowskim można ogladać ołtarz Bożego Miłosierdzia „Gwiazda Kazachstanu” z pracowni gdańskiego artysty bursztynnika i jubilera Mariusza Drapikowskiego.
Lubin i Legnica były kolejnymi miastami promocji katechizmu dla młodzieży Youcat, która odbyła się w sobotę, 27 października. Tym razem uroczystości w Lubinie przewodniczył bp Marek Mendyk, a w Legnicy biskup legnicki Stefan Cichy
W niedzielę, 14 października, społeczność Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej oraz mieszkańcy Wlenia przeżywali uroczystości odpustowe z okazji przypadającego 16 października liturgicznego wspomnienia Patronki Śląska
Niedziela łódzka
Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej organizowany w Łodzi przez ks. prał. Waldemara Sondkę to szczególne święto sztuki. Dzięki niemu publiczność może obcować z różnorodnymi dokonaniami artystycznymi.
15 października 1922 r. bp Wincenty Tymieniecki konsekrował kościół św. Stanisława Kostki w Łodzi. W tym roku przypada 90. rocznica tego wydarzenia.
W ludzkim wnętrzu rozgrywa się walka o obecność Boga w naszym życiu, o to byśmy żyli z Jezusem i spotkali się z Nim w niebie.
Niedziela przemyska
Mija drugi rok od poświęcenia przez naszego rodaka, bp. Mateusza Ustrzyckiego (emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji Hamilton w Kanadzie), terenu przeznaczonego pod budowę nowego kościoła. 27 kwietnia br. abp Józef Michalik odwiedził plac budowy, gdzie już po upływie jednego roku od rozpoczęcia prac wyrosły mury świątyni!
Kilka razy w ciągu pobytu w Ekwadorze zdarzało sie spotkać bliskie naszemu sercu akcenty związane z naszą Ojczyzną.
We wrześniu tego roku minęło 70 lat od utworzenia przez Niemców w Trepczy obozu pracy dla Żydów. Był on zlokalizowany nad Sanem na wysokości skalistego brzegu, na którym zbudowana jest międzybrodzka cerkiewka.
Niedziela rzeszowska
W starych rzeszowskich kościołach chowano kolatorów i dobroczyńców oraz duchownych. Na szczególną uwagę zasługują nagrobki potomków rodziny Rzeszowskich umieszczone w lewej ścianie prezbiterium rzeszowskiej fary.
Jabłonica. To w tej miejscowości, w gminie Skołyszyn, w powiecie jasielskim znajduje się jedna z najmłodszych, a zarazem jedna z najpiękniejszych świątyń w diecezji rzeszowskiej.
Nowy kościół w Jaśle-Żółkowie, który architekturą i wnętrzem „mówi” o potędze i pięknie Stwórcy, był długo wyczekiwany. Do tej pory parafia nie posiadała własnej świątyni.
Niedziela sandomierska
Dziś, gdy w kalendarzu natrafiamy na imieniny Karola, naszą myśl kierujemy ku wielkiemu Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II. Dziś to właśnie obchodziłby swoje imieniny.
Bł. Jan Paweł II w encyklice „Redemptorismissio” pisał: „misje bowiem odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana!”.
Niedziela sosnowiecka
Jaworznickie „Betlejem” będzie przebudowane w stylu F. Hundertwassera. Póki co zaaranżowano stajenkę, którą malowali Marcin Stawicki, instruktor malarstwa, muzyk, pisarz i Jacek Hajnos, student ASP w Krakowie. Powstał też śmietnik, wykonany przez budowlańca Janusza Stencel
U św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach peregrynujący obraz Jezusa Miłosiernego otoczyły dzieci, które w maju przyjęły I Komunię św. - „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (Mk 10, 14) - tak niegdyś powiedział Pan Jezus do Apostołów. To było wspaniałe zaproszenie.
Nie przez przypadek, w kontekście przeżywanego Roku Wiary, odwołuję się do słów zaczerpniętych z Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2010-2013. Wyrażając naturę Kościoła w potrójnym zadaniu, jakim jest: głoszenie Słowa Bożego (kerygma-martyria), sprawowanie Sakramentów (leiturgia) i posługa miłości (diaconia), przywołanie obrazu soli idealnie pasuje do podkreślenia tożsamości i zadań uczniów Jezusa.
Niedziela świdnicka
„Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa, jest przestępcą” - słowa te były bezpośrednim powodem aresztowania młodego ks. Gerharda Hirschfeldera.
Kościół jest naszym domem, w którym nie tylko wyznajemy i kształtujemy naszą wiarę, ale także jest domem, w którym rozmawiamy z Panem Bogiem, pozostajemy z Bogiem z serdecznej więzi.
Choć imię Febe (Błyszcząca, Lśniąca) pochodzi wprost z mitologii pogańskiej jako określenie pewnej bogini, to jednak nie znaczy, że niewiasta ta była z pochodzenia poganką. Paweł nazywa ją naszą siostrą oraz diakonisą.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ten felieton piszę w Tunezji. Na trasie podróży co i rusz słyszę, że Polacy są tu dobrze znani – głównie jako turyści.
Stwórca pragnie, żebyśmy byli szczęśliwi i cieszyli się pokojem wewnętrznym. To pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka, ponieważ został on stworzony przez Boga i dla Boga.
Każdy umiera sam. Samotność za życia może być wielka, może być przygniatająca, ale nie można jej przyrównać z tą samotnością, jaka kryje się w śmierci.
Cefalu to niewielka malownicza miejscowość na Sycylii położona na wysokiej górze nad samym brzegiem Morza Tyrreńskiego. Nazwę zawdzięcza Grekom, gdyż w ich języku „kefale” oznacza przylądek.
Ukraińscy oraz polscy historycy przypuszczają, że w Bykowni może być pogrzebanych około 20-30 tys. ludzi. W masowych grobach pochowano: Ukraińców, Polaków, Rosjan i inne narodowości Związku Sowieckiego.
Niedziela toruńska
Bł. Jan Paweł II poucza, że prawdziwy sens życia nie zamyka się w horyzoncie doczesności, lecz otwiera się na wieczność. Papież podkreśla także, że wszelkie ziarno sprawiedliwości i miłości zasiane w czasie obecnym, kwitnie w wieczności.
Wanda Borowy często wspomina czas zesłania do Uzbekistanu na początku lat 40. ubiegłego wieku, czas życia w kołchozie pod Wabkientem, w Wabkiencie i Bucharze.
Filomata, kapelan Wojska Polskiego i obrońca Ojczyzny, pedagog z zamiłowania, opiekun sierot, rzecznik współudziału świeckich w apostolskiej misji Kościoła, proboszcz bez reszty oddany pracy parafialnej i społecznej. Po śmierci żegnały go tłumy, jakich Toruń jeszcze nie widział.
Niedziela warszawska
W krypcie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego pochowane zostało ciało innej osoby - te wstępne informacje są wynikiem oględzin zwłok, które przeprowadzono po ekshumacji.
Ks. Andrzej Dziedziul MIC nie ma wątpliwości: laur Totus, który przyznano mu i wręczono w czasie Dnia Papieskiego, nie jest tylko dla niego. Jest dla wszystkich pracujących w Hospicjum Domowym Zgromadzenia Księży Marianów na Pradze, którym kieruje. A sporo ich jest.
Druga linia metra to największa, najdroższa i bez wątpienia najważniejsza inwestycja stolicy. Powinniśmy być więc też najlepiej poinformowani, jak budowa jest realizowana. Tymczasem rządząca miastem PO zaczęła uciekać się do kruczków prawnych, by jak najmniej osób usłyszało trudne pytania opozycji.
Niedziela wrocławska
Jednym ze sposobów kontynuacji aktywizacji mężczyzn w Kościele jest działająca we Wrocławiu Wspólnota Mężczyzn św. Józefa.
Te dni są doskonałym czasem do zadumy nad sprawami ostatecznymi. Czytelnikom „Niedzieli” w tej refleksji pomaga ks. prof. Roman Rogowski
Niedziela zamojsko-lubaczowska
14 października br. w całej Polsce obchodzony był XII Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. W sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie tego dnia odbyło się wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II.
Żywe numery w brudnych pasiakach - tym właśnie kazano im się stać dla hitlerowskich oprawców.
Całe ludzkie życie to zmierzanie krok po kroku do śmierci. Śmierć to jedyne wydarzenie w ludzkim życiu, w które nikt nie wątpi, ale którego także nie uniknie, pozostaje tylko pytanie: kiedy to nastąpi?
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Katedra w Gnieźnie ma swoje słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Teraz także zielonogórska konkatedra może się szczycić przepięknym dziełem sztuki. W świątyni zainstalowano nowe drzwi główne.
Robiłem wśród studentów badania. I między innymi mieli powiedzieć, co kojarzy im się ze słowem „niepodległość”. Większość podała datę 4 lipca. To amerykański Dzień Niepodległości. A z czym kojarzy im się polska niepodległość?