Reklama
gorący temat
Leon XIV jest 267. papieżem w historii Kościoła, pierwszym papieżem augustianinem i pierwszym, który wywodzi się z Ameryki Północnej.
Ojciec Robert Francis Prevost, gdy był generałem Zakonu Augustianów, odwiedzał Polskę. Uczestniczył w tzw. kapitułach prowincjalnych. Dokonuje się wtedy wyborów i obecny jest wtedy przełożony generalny.
Poznałem papieża Leona XIV, kiedy objął urząd prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Od pierwszych spotkań i rozmów, przy różnych okazjach, także podczas kursu dla nowo mianowanych biskupów, można było dostrzec jego pokorę, takt, kulturę osobistą, życzliwość i serdeczność.
Wybór o. Roberta Prevosta to w naszej zakonnej rodzinie wielka radość. Cieszymy się, płaczemy ze szczęścia. To dla nas wielkie wyróżnienie.
Dziennikarze agencji informacyjnych poprosili mnie o sylwetki kilku osób, które mają największe szanse na to, by zostać papieżem. Zapytano mnie też, czy należy jeszcze wziąć pod uwagę jakieś inne nazwiska. Wymieniłem dwa – kard. Prevosta i kard. Dolana. Byli wyraźnie zdziwieni...
Papież Leon dokonał już pierwszego cudu: po okresie żałoby dziś w Kościele panuje zupełnie inna atmosfera niż jeszcze kilka dni temu.
Co za wspaniały dzień dla Chicago. Co za wyjątkowy dzień dla naszej silnej społeczności katolickiej! Prevost był kandydatem z nikłymi szansami na najważniejsze stanowisko w świecie katolickim. My, mieszkańcy Chicago, kochamy dobrych outsiderów. Nie chcielibyśmy, żeby było inaczej. Witamy i niech Bóg cię błogosławi, papieżu Leonie XIV” – tak do wyboru nowego papieża odniosła się w artykule redakcyjnym gazeta Chicago Tribune.
6-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 13, 31-33a. 34-35
Od dziecka znamy i odmawiamy modlitwę Zdrowaś Maryjo, w której zawarte są słowa anioła Gabriela, którymi zwrócił się do Maryi w Nazarecie: „Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28).
Ostatnia księga Nowego Testamentu – Apokalipsa św. Jana kojarzona jest z opisem końca czasów lub końca świata. To sprawia, że staje się ona dla nas tajemnicza, nawet przerażająca, a nagromadzone w niej symbole i wizje sprawiają wrażenie, iż niewiele możemy z jej treści zrozumieć.
W liturgii mszalnej okresu wielkanocnego trwa lectio continua, czyli lektura ciągła, Dziejów Apostolskich. Wierni otrzymują szeroką panoramę początków Kościoła, który w ciągu kilku dziesięcioleci dotarł z jerozolimskiego wieczernika do Rzymu.
Pragnął wieść pustelniczy żywot, ale Opatrzność Boża miała wobec niego inne plany – znalazł się w centrum kościelnych wydarzeń.
15-18
20-21
życie Kościoła
Młodzi i teksty Wojtyły? Te filozoficzne, dotyczące zagadnień fenomenologicznych i antropologicznych? Brzmi niewiarygodnie. Czy to możliwe, żeby młodym z pokolenia „po-JP II” chciało się wyruszać w trudną wędrówkę, by zdobywać szczyty myśli i ducha z papieżem filozofem?
Dla katolików, którzy szukają głębokiej i wartościowej relacji, obok tradycyjnych przestrzeni umożliwiających poznanie drugiej osoby, takich jak parafia, duszpasterstwo czy pielgrzymki, coraz częściej pojawiają się nowoczesne narzędzia, w tym dedykowane wierzącym portale randkowe.
26-29
sprawy rodzinne
Jak być przy dziecku w świecie, który nie zawsze jest bezpieczny?
30-31
Obserwator
32-33
moim zdaniem
Jej powołaniem była poezja. Poezja, która pozostanie jednym wielkim krzykiem o życie.
Ta największa w Polsce impreza promująca kulturę niezależną i patriotyczne wartości odbędzie się w dniach 17-18 maja w hali Cracovii, przy krakowskich Błoniach.
36-37
polecamy
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Ponoć przekleństwem jest życzyć komuś, aby żył w ciekawych czasach. Rzecz w tym, że w sztuce kompletnie się to nie sprawdza. Można wręcz powiedzieć – tęsknię za ciekawymi czasami.
W dobie szybkiej informacji i popularności krótkich form książka musi walczyć o uwagę czytelnika. A jednak wciąż ma swoich zwolenników.
53-61
56-57
dobre rady
Operacja przepukliny pachwinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie.
Pracodawca zobowiązuje nas do planowania na cały rok urlopu z góry. Czy to jest obowiązkowe i zgodne z prawem? Trudno mi określić, kiedy będę potrzebowała wolnego. Czy pracodawca słusznie twierdzi, że nie może dać urlopu wypoczynkowego kilku osobom z naszego działu w tym samym miesiącu?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Lucyna Kornobys swoim uporem i determinacją pokazuje, że mimo niepełnosprawności można sięgać po marzenia i dokonywać wielkich rzeczy.
Nie wierzyłam, że uda mi się uratować moje małżeństwo. Robert coraz częściej znikał z domu. Właściwie przestaliśmy rozmawiać. Wiedziałam, że coś strasznego wisi w powietrzu... – wyznaje pani Monika.
W starzejącym się społeczeństwie staje się coraz powszechniejsza. Czy da się przed nią obronić?
Kurdybanek jest cudownym ziołem, wzmacniającym system odpornościowy. Skutecznie chroni przed nękającymi nas wirusami.
To roślina hodowana już w ogrodach starożytnej Grecji i Rzymu jako aromatyczna przyprawa.
Nie tylko wyśmienicie smakują, ale też wspaniale wyglądają.
Coraz cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wypatrujemy lata. W Dniu Parków Wodnych zapraszamy na wyprawę szlakiem najatrakcyjniejszych aquaparków na świecie.
66-79
Niedziela Plus
... nazywają się wiosenne dni modlitw o urodzaje i za głodujących?
Mogą poderwać się do lotu po lepszą przyszłość i wznieść się ponad ograniczenia i ból niepełnosprawności, a nawet je pokonać. Na taką szansę czekają mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie. Co dla nich powstaje?
Przez regularną modlitwę i spotkania staramy się także rozwijać duchową i patriotyczną więź z naszą ojczyzną – podkreśla Albert Szałda.
W Łącku rozwija się kult bł. Celestyny Faron. Zakonnica związana była z tą częścią Sądecczyzny.
Parafia w Lisowicach przybliża współczesnym postać kleryka Alfonsa Mańki – jedynego sługi Bożego w diecezji gliwickiej.
Niech relikwie św. Siostry Faustyny przypominają nam, że mamy się stawać misjonarzami Bożego Miłosierdzia – powiedział bp Jerzy Mazur.
Spotkanie było okazją nie tylko do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, ale także do wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów.
Niedziela bielsko-żywiecka
Po raz trzynasty odbyła się diecezjalna piesza pielgrzymka do Łagiewnik. Pod hasłem: „Rodzino, patrz w miłosierne serce moje” drogę z Hacłnowa do łagiewnickiego sanktuarium przeszło 1337 osób.
Podczas „Pasji Beskidzkiej” w Brennej oddano modlitewny hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi.
Do sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy pielgrzymowali górale, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Związku Podhalan. Przed cudownym obrazem oddano Maryi Góralski Hołd i złożono obietnicę trwania w wierze ojców.
Niedziela częstochowska
Abp Wacław Depo specjalnie dla Niedzieli o Leonie XIV.
Maryja usuwa wszelkie przeszkody, nie zważa na nasze grzechy, naszą nędzę, ale idzie do nas, żeby powiedzieć, jak bardzo nas kocha – mówi o. Paweł Subik, kustosz Ikony Nawiedzenia.
Odeszłaś od nas, ale jeszcze bardziej pozostałaś. Dziękujemy Ci, Maryjo! – mówią zgodnie parafianie z częstochowskiej dzielnicy Trzech Wieszczów.
Niedziela podlaska
W pierwszy dzień maja, miesiąca szczególnie poświęconego Matce Bożej, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej zgromadził się na swoim zjeździe w Kamionnie, w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
30 kwietnia odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II, który oznaczał wolność wyznaniową w Imperium Rosyjskim.
Biskup Piotr Sawczuk 27 i 28 kwietnia wizytował parafię Przemienienia Pańskiego w Perlejewie w dekanacie ciechanowieckim.
Niedziela kielecka
Jak goście, pracownicy, sympatycy i delegacje władz świętowali ćwierćwiecze Zespołu Placówek Caritas Diecezji Kieleckiej w Proszowicach?
W szczególnym czasie odejścia papieża Franciszka do domu Ojca i w oczekiwaniu na następcę św. Piotra odbywała się diecezjalna jubileuszowa Pielgrzymka do Rzymu, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.
Otwarty kluczem – i to po raz pierwszy – przez bp. Jana Piotrowskiego, który 18 maja sprawuje pierwszą Eucharystię w historii kościoła bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108 Męczenników – ów nowy na mapie diecezji i Włoszczowy kościół – jest konsekrowany.
Niedziela małopolska
To nie jest nasza zasługa, to wszystko jest łaska – przekonywał Paweł Dudzik podczas koncertu ewangelizacyjnego we Włosani.
Maryja w znaku zwycięstwa ofiarowuje swoim czcicielom opiekę, poczucie bliskości i nadzieję na przezwyciężenie ciężkich chwil w życiu – mówi ks. kan. Sławomir Kowalski. W bieżącym roku parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim, w Krakowie świętuje jubileusz 100-lecia powstania.
Kapliczka ma 120 lat. Stoi przy skrzyżowaniu ulic Granicznej i św. Floriana w Olszowicach.
Niedziela lubelska
Dziękujmy Bogu za papieża Leona XIV i wspierajmy go modlitwą, bo wziął na siebie arcytrudne zadanie – zaapelował abp Stanisław Budzik.
Pokochałam Afrykę i muszę tam wrócić – mówi Nikola Dzikowska.
Kościół tętni życiem i daje doświadczenie żywego Boga, tak bardzo potrzebne w świecie – mówi ks. Paweł Gołofit.
Niedziela legnicka
Do Wiecznego Miasta na jubileusz młodzieży szkolnej pojechała 50-osobowa delegacja uczniów z Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracego w Jeleniej Górze oraz 11-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu.
9 kwietnia 1241 r. książę Henryk Pobożny wraz z rycerzami wyruszył na Legnickie Pola, by stoczyć walkę z mongolskimi najeźdźcami. Bitwę przegrał, oddając swoje życie, jednak marsz najeźdźców na zachód został powstrzymany.
Dzień skupienia katechetów z diecezji odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy i poświęcony był przyszłości katechezy.
Niedziela łódzka
Kiedy odmawiam Litanię Loretańską, nieustannie zadziwia mnie, jak cicha i zarazem potężna jest Maryja, jak skromna, a jednocześnie nosząca tytuł Królowej – podkreśla uczestniczka nabożeństwa majowego.
Po raz 8. wierni łódzkich Kościołów chrześcijańskich uczestniczyli w Ekumenicznej Drodze Światła.
W obozie w Dachau ks. Lucjan Jaroszka znalazł bochenek chleba. Zawołał w swojej sztubie wszystkich ludzi i każdemu dał po kawałku. Zarówno on, jak i ks. Stanisław Świerczek byli ludźmi otwartymi, nawet w człowieku upodlonym widzieli godność, podawali mu rękę – wspomina ks. Jan Szuba.
Niedziela przemyska
Polska to jedyne państwo, które rodzi się z Chrztu. Nigdy nie pozwalaliśmy zniewolić się, a w chwilach trudnych uciekaliśmy się do Bogarodzicy – mówił bp Krzysztof Chudzio w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, w uroczystość NMP Królowej Polski.
Udział w spartakiadzie umożliwia osobom z niepełnosprawnościami przeżywanie sukcesów, co w wielu przypadkach może działać motywująco również poza obszarem sportu.
W roku jubileuszowym organizowanych jest wiele pielgrzymek poszczególnych duszpasterstw. Jedną z nich jest doroczna pielgrzymka strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, która gromadzi przedstawicieli tej formacji mundurowej.
Niedziela rzeszowska
Ksiądz Sławomir Kurc, pracujący w diecezji Chicago, otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej rozmawia ks. Jakub Nagi.
Dzisiaj, w niedzielę, 18 maja, przypada 105. rocznica urodzin Karola Wojtyły, kapłana, duszpasterza akademickiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego, a wreszcie od 16 października 1978 r. papieża Jana Pawła II, który całym swoim życiem, ale zwłaszcza nauczaniem i posługą na Tronie Piotrowym zasłużył na Santo subito!
Niedziela sandomierska
Szkoła Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej otrzymała imię 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Postawcie sobie dzisiaj pytanie – do czego wzywa mnie Bóg? – i wracajcie tu przy innych okazjach – powiedział do przybyłych na wydarzenie bp Krzysztof Nitkiewicz.
W kawiarni jazzowej „Bar Nostalgia” spotyka się grupa przyjaciół z niełatwą przeszłością i niepewną przyszłością... Zaczynają się rozmowy o życiu, o radościach i smutkach, rozczarowaniach i poszukiwaniu sensu.
Niedziela sosnowiecka
Strażacy zawsze byli i są bliscy naszemu życiu. Wiemy, że możemy na nich liczyć.
Tydzień temu pisaliśmy o sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Drugi kościół w diecezji, którego gospodarzami są franciszkanie, to parafia Najświętszego Imienia Jezus w Pilicy-Biskupicach – sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.
Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi z żalem pożegnali w ostatnich dniach człowieka, który pozostawił po sobie świadectwo prawdziwie dobrego, godnego życia.
Niedziela świdnicka
W świdnickiej katedrze 10 maja Paweł Baczmański i Jan Rudnicki z dzierżoniowskich parafii św. Jerzego i Chrystusa Króla otrzymali święcenia diakonatu.
Co roku maj rozpoczyna się dla Polaków w sposób szczególny. To czas, gdy święto narodowe – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – splata się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Tak bardzo dzisiaj potrzeba, żeby mężczyźni odkryli swoją tożsamość, swoje powołanie i misję – powiedział bp Marek Mendyk podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Józefa Robotnika 1 maja w Wałbrzychu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Podjuchach przez tydzień gościła Matka Boża Łaskawa, która odwiedziła Szczecin w ramach trwającej już pięć lat peregrynacji.
Odwiedziliśmy odnowione oratorium dla młodzieży.
W muzeum na Wałach Chrobrego trwa wystawa Traumy wojny. Poruszająca wystawa. Okazją jest 80. rocznica zakończenia II wojny światowej i o niej opowiada, ale opowieść budzi całkiem współczesny niepokój.
Niedziela toruńska
Ponad dwustu młodych ludzi odnajduje swoje miejsce w Kościele? Tańczą, śpiewają, muzykują i… modlą się? Tak, to możliwe!
Patrzycie nie tylko na krzyż – patrzycie także na pusty grób. Bo krzyż i pusty grób uzupełniają się i wyjaśniają tajemnicę miłości – mówił bp Józef Szamocki podczas jubileuszu parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
O miłości do dzieci i wychowaniu z wiarą w katolickim przedszkolu „Źródełko” z Aliną Ciechanowską i Ireną Gołębiewską rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
O wierze, która pozwala widzieć w niepełnosprawnych Chrystusa, o tym, jak pokonać lęk przed pomocą niepełnosprawnym i ich jubileuszu w Niepokalanowie, z ks. dr. Jackiem Wilińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Czerech pallotyńskich diakonów otrzymało z rąk abp. Adriana Galbasa SAC święcenia kapłańskie.
Pięciuset nastolatków tańczyło z rękami uniesionymi do góry i głośno śpiewali: „Ciebie całą duszą pragnę i z tęsknotą oczekuję, Boże, jesteś moim Bogiem, Ciebie z troską szukam”. Czy to dobry sen? Nie, tak było na katolickiej konferencji młodzieżowej Starter.
Niedziela wrocławska
Powołanie spełnia się wtedy, gdy człowiek uwalnia się od własnej woli i od swojej idei samorealizacji, aby zjednoczyć się z wolą Bożą – podkreślał w przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza abp Józef Kupny.
Ten rok to dla mnie początek nawrócenia i nadzieja na odnowę – mówi bp Maciej Małyga
Tutaj, gdy człowiek cierpi, nie jest samotny. Gdy umiera, nie jest porzucony.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sobotę, 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w zamojskiej katedrze trzech alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej przyjęło święcenia diakonatu. Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński.
Ostatni dzień kwietnia był wyjątkowy dla czcicieli św. Szarbela, którzy czerpią inspirację z życia i posługi tego świętego, tworząc także Rodzinę Świętego Szarbela.
Myśl o utworzeniu ogrodu przy kościele parafialnym w Dubie zrodziła się w 2024 r. aby jeszcze bardziej przybliżyć osobę tak potężnego orędownika u Boga, a także na uproszenie Jego wstawiennictwa i pomocy w trudnym dziele ratowania kościoła parafialnego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Gorzowie, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętniono ks. Józefa Czaprana – kapłana naszej diecezji, który w czasie wojny ocalił żydowską rodzinę, umożliwiając jej ucieczkę z okupowanego Lwowa.
– Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – wzywał nas, Polaków, przed 26 laty św. Jan Paweł II.
Istota diakonatu to charyzmat służebny w Kościele ze szczególnym akcentem położonym na głoszenie słowa Bożego, ścisłą współpracę z biskupem i prezbiterami oraz troską o potrzebujących – mówi Łukasz Kozakiewicz, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.