Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Dziś, po 17 latach od duchowego tsunami wywołanego odejściem papieża, widzimy, że „nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”.
„Papież Polak potrafił zrozumieć i radykalnie wprowadzić w życie rzymską zasadę: et – et («i – i»). Miłosierdzie i stanowczość; dialog i dogmat; nowoczesność i tradycja; ekumenizm i tożsamość” – Vittorio Messori, włoski pisarz i historyk.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 18, 1-8)
Msza św. zaczyna się wcześniej niż ustalona w parafii godzina. Często myślę o tej kwestii, kiedy na początku Eucharystii czynię znak krzyża i widzę jeszcze wchodzących do kościoła spóźnionych wiernych.
O zwycięstwie decyduje nie siła oręża, ale wierność i zawierzenie Bogu – to wniosek z pierwszego czytania z Księgi Wyjścia, które opowiada o bitwie Izraela z Amalekitami.
Od 1978 r. każdy 16. dzień października ma dla Kościoła w Polsce i Polaków szczególne znaczenie. Przywołuje pamięć historycznego wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i zapoczątkowanie niezwykłego pontyfikatu – trzeciego co do długości w dziejach Kościoła. Pielgrzymowanie Polaków do Rzymu w skali, jakiej nigdy przedtem nie znano, osiem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, tysiące audiencji i spotkań z rodakami, miliony fotografii, z którymi szczęśliwi i wzmocnieni wracaliśmy do swoich domów, rodzin i środowisk – wszystko to nie może jednak ograniczać się do wspomnień, bo stanowi wielki dar i zobowiązanie.
Jest patronem wykładowców akademickich, studentów i szkół katolickich. Zasłynął z wielkiego miłosierdzia.
15-18
19
życie kościoła
Przychodzili go słuchać ludzie prości i wykształceni, starsi i młodzi. Choć był głęboko uduchowiony, nie przestał twardo stąpać po ziemi. Mówił do ludzi prosto z serca, w którym żył Bóg. Jemu pozostał wierny do końca. 40 lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
O tym, jak się mieszkało pod jednym dachem z błogosławionym, i o drodze do świętości bł. ks. Jerzego Popiełuszki opowiada ks. prał. Marcin Wójtowicz.
20-22
24-25
życie kościoła
26-27
punkt widzenia
Niebawem zostaną wybrane nowe władze w państwie o drugiej co do wielkości gospodarce na świecie, od której uzależniony jest cały świat. Te wybory mogą być też ważne w kontekście wojny na Ukrainie.
W Sejmie złożono prawie 400 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „W obronie chrześcijan”. – Marszałek Sejmu ma 3 miesiące na skierowanie tego projektu do pierwszego czytania – mówi Marcin Warchoł, pomysłodawca inicjatywy.
Diagnoza współczesności i wizja Kościoła zawarta w dokumentach Vaticanum II nic nie utraciły ze swej aktualności.
30-33
prasa zagraniczna
Stanowi podstawę naszej energetyki, w wielu domach to on jest źródłem ciepła. Gdzie kupić węgiel na zimę?
34-35
36-37
podróżnik
Legendarna perła Orientu elektryzuje i wciąga bezgranicznie.
Morze wkrada się tu w samo serce miasta i otula dzielnicę Venezia swoimi kanałami, murami łuszczącymi się od wiatru i soli.
42-45
dobre rady
Prawdopodobnie każdy z nas zna lub znał kobietę, która zachorowała na raka piersi.
Co zrobić, gdy strach, nerwowość i napięcie wymkną się spod kontroli?
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Komu należy się bezpłatna opieka paliatywna?
50
niedziela z kulturą
Chłopska myśl religijna najpełniej wyraziła się chyba w rzeźbie Chrystusa Frasobliwego. Jest ona wręcz tradycyjna dla sztuki wsi polskiej.
Zjawisko mody językowej jest niekorzystne dla rozwoju naszego języka.
W Bazylice św. Piotra odrestaurowano słynne dzieło rzymskiego baroku.
53-65
Niedziela Plus
Elżbietańskie męczenniczki pokazują, jak trwać wiernie w miłości Jezusowej aż do śmierci – powiedział podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację s. Edelburgis Kubitzki ordynariusz diecezji opolskiej.
Przychodzimy do błogosławionych Męczenników z Pratulina po umocnienie w wierności Chrystusowi – powiedział bp Kazimierz Gurda.
Działająca w parafii św. Wojciecha grupa Rycerzy Kolumba po każdej Mszy św. rozdawała odblaskowe opaski. Chętnie sięgali po nie młodsi i starsi.
W Krakowie Franciszek zachęcał młodzież do wstania z kanapy, włożenia wygodnych butów i ruszenia w drogę. Aby podczas wędrówki nabrać sił, odpocząć, siada się na ławce, na której można też spotkać innych.<
Ponad 300 polskich miast nosi tytuł „miast papieskich”. Niektóre obrały św. Jana Pawła II za swojego patrona. Prezentujemy kilka z nich.
W sobotę 29 października o godz. 11 w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odbędzie się uroczystość święceń biskupich biskupa nominata Dariusza Zalewskiego.
W okolicach wspomnienia św. Teresy z Lisieux w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich odbył się Wieczór Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.
Kilkaset osób, głównie rodziny z dziećmi, przeszło ulicami miasta, by promować małżeństwo i rodzicielstwo.
W kościele św. Andrzeja w Zabrzu modlono się za miasto w 100. rocznicę nadania mu praw miejskich.
Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja z okazji inauguracji duszpasterskiego roku akademickiego.
Motocykliści po raz dziesiąty podziękowali Bogu za bezpieczny sezon.
Niedziela bielsko-żywiecka
W parafii św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach było barwnie i wielokulturowo.
Co świętowano z biskupem w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie?
Bp Roman Pindel w kościele św. Macieja Apostoła w Andrychowie przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci NMP Różańcowej.
Niedziela częstochowska
70 lat w służbie powołań kapłańskich – to tytuł albumu ukazującego dotychczasową historię Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Cieszę się, kiedy wejdę do kościółka. Wtedy wydaje mi się, że jestem w raju, aż się chce płakać – mówi Maria Rogaczewska, lat 79.
Kiedy usłyszała w kościele w 2003 r., że jest czynna biblioteka parafialna, jako miłośniczka książek wybrała się tam z koleżanką. – Co ciekawe, dla nas była otwarta dopiero za trzecim czy czwartym razem – opowiada Teresa Kufel.
Niedziela podlaska
Katedra w Drohiczynie była miejscem dziękczynienia z okazji 25. rocznicy pierwszych ślubów zakonnych s. Zuzanny Kazimierczuk, karmelitanki pochodzącej z parafii katedralnej.
Zapewne wielu z nas nie wie, jak wiele jest form pobożności maryjnej i jakie jest źródło ich pochodzenia.
Z okazji Dnia Nauczyciela, pragniemy przybliżyć czytelnikom Niedzieli Podlaskiej piękny przykład nauczyciela, patrioty i świadka wiary, który ponad miesiąc temu został honorowym obywatelem Bielska Podlaskiego.
Niedziela kielecka
Kiedy przychodzi Dzień Papieski 16 października czujemy z nich dumę i cieszymy się, że mogą rozwijać talenty.
To było największe po pandemii spotkanie Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej. W pierwszą sobotę października, w uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus, do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach przyjechało blisko 3 tys. czcicieli Maryi.
Z ks. dr. hab. Pawłem Tamborem, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niedziela małopolska
Warto skorzystać z pomocy, aby poprawić kondycję rodziny – przekonuje dr Urszula Miernik.
Zaczęło się od wystawienia bajki, a teraz nazwa „Rodzice Dzieciom” łączy w sobie z jednej strony pasję teatru, a z drugiej – fundacyjną działalność z dziećmi i młodzieżą.
Tu pokolenia się formowały, tu studenci znajdowali współmałżonków, tu ludzie otrzymywali dużo dobra – często na całe życie. Chcemy za to podziękować – mówi ks. Krzysztof Porosło przed jubileuszem 95-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie.
Niedziela lubelska
W Lublinie już po raz dziewiąty odbyła się wspólna inauguracja roku akademickiego.
Wytrwała modlitwa staje się taką bronią, której nie można pokonać – powiedział bp Witalij Krywicki.
Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest młodość – powiedział abp Stanisław Budzik podczas spotkania kandydatów do bierzmowania.
Niedziela legnicka
Już po raz 30 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie spotkały się róże Żywego Różańca. To jedna z najliczniejszych pielgrzymek, jakie przybywają do tego miejsca. W tym roku razem ze swoimi duszpasterzami modliło się blisko 4 tys. wiernych.
Świętowanie jubileuszu to okazja do odbudowania relacji z Bogiem, bliźnimi oraz z całym stworzeniem. To okazja do umocnienia wiary, nadziei i miłości.
Miesiąc ten należał do pracowitych okresów w parafii. Za nami trzy wydarzenia: festyn, odpust ku czci św. Michała Archanioła oraz udzielenie sakramentu bierzmowania.
Niedziela łódzka
Inspirowane myślą św. Jana Pawła II wydarzenie gromadzi młodych twórców z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy na co dzień zajmują się kulturą i sztuką.
Członkowie parafialnych kół różańcowych uczestniczyli w IX Archidiecezjalnej Pielgrzymce Grup Żywego Różańca Archidiecezji Łódzkiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskiej.
Łodzianie odbyli podróż śladami sługi Bożego Roberta Schumana – ojca zjednoczonej Europy.
Niedziela przemyska
W pierwszą sobotę października wielu maturzystów z archidiecezji wyruszyło na Jasną Górę.
Październik to w tradycji Kościoła katolickiego miesiąc różańcowy. Codziennie na paciorkach rozważane są tajemnice z życia Maryi i Jezusa. To najdoskonalszy lek na nasze trudne czasy.
„Każdy człowiek, każde dziecko jest słońcem, które wschodzi. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta” – Jan Paweł II.
Niedziela rzeszowska
Tegoroczna inauguracja nowego roku formacyjnego i akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie była szczególna – uroczystość wpisała się w obchody 30. rocznicy powstania diecezji.
Wspólnoty Kościoła katolickiego to sztafeta, w której co jakiś czas dochodzi do wymiany pokoleń. Ta wymiana dokonuje się także wśród ministrantów i lektorów.
Już na początku rzeszowskie Studium Organistowskie zgromadziło liczną rzeszę słuchaczy. W pierwszym roku działalności przyjęto ich 57.
Niedziela sandomierska
W szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza zostali przyjęci nowi ministranci.
W Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczął się 202. rok akademicki.
Wyjątkowa uroczystość odbyła się przed siedzibą Elektrowni Połaniec.
Niedziela sosnowiecka
Młodzież i nauczyciele z 23 szkół diecezji sosnowieckiej wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przewodniczył jej bp Grzegorz Kaszak.
Przed wejściem do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej możemy zobaczyć wystawę poświęconą zamordowanej w Boliwii misjonarce – Helenie Kmieć.
Parafia św. Franciszka w Sosnowcu istnieje już od 40 lat. 2 października wierni dziękowali za dar wspólnoty.
Niedziela świdnicka
Na początku października w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy ruszyła peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży, która ma pomóc w przygotowaniach do tego wydarzenia w Lizbonie.
Niecodzienne wydarzenie duchowe – tak nazwał misje święte ks. kan. Robert Begierski, który poprowadził je w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bojanicach w dekanacie Świdnica – Zachód.
Byli na rekolekcjach, a po nich napisali autorski scenariusz i stanęli do konkursu, w którym wygrali stypendium. Tak powstał spektakl o Bożym Miłosierdziu, który zagościł w Szczawnie-Zdroju.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Niech ten kościół cały czas przypomina o naszej narodowej tożsamości i chrześcijańskich korzeniach naszego narodu, niech będzie bramą i drogowskazem dla kolejnych pokoleń.
Ksiądz kan. Leszek Konieczny poświęcił odnowiony krzyż misyjny.
W Myśliborskiej Kolegiacie św. Jana Chrzciciela złożono głęboki hołd dziękczynienia za 70 lat kapłaństwa najstarszego księdza naszej archidiecezji ks. prał. Aleksandra Jaszczura.
Niedziela toruńska
W tym roku, decyzją bp. Wiesława Śmigla, przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej zostało wydłużone o rok propedeutyczny i będzie trwać 7 lat.
O działalności Laboratorium św. Jana Pawła II z Janem Wółkowskim rozmawia Beata Patalas.
Mała miejscowość, mały kościółek, ale za to z bogatą stuletnią historią.
Niedziela warszawska
O wzorze lekarza-humanisty, sensie cierpienia i zaufaniu do służby zdrowia z ks. Władysławem Dudą rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Dawne mieszkanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na plebanii kościoła św. Stanisława Kostki jest skarbnicą dla wszystkich, chcących lepiej poznać życie kapelana „Solidarności”.
Choć liczba ludności w Polsce stale spada, nie dotyczy to Warszawy i Mazowsza. W ostatnich dziesięcioleciu liczba mieszkańców stolicy wzrosła z 1,7 do 1,86 mln.
Niedziela wrocławska
W parafii św. Józefa wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W taki sposób w parafii Trójcy Świętej przedstawiona została Maryja.
Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. – jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego „O ludzką twarz człowieka”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W lubaczowskiej konkatedrze miało miejsce świętowanie złotych godów małżeńskich.
Społeczność szkoły podstawowej w Chmielku przeżywała uroczystości związane z 25-rocznicą nadania imienia por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”.
Po raz 3. na Ziemi Biłgorajskiej odbył się dwudniowy Rajd Osuchowski.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP odbyły się VI Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, których zwieńczeniem był Koncert Wielbienia w parafii św. Urbana I.
Od kilkunastu lat powstają w Polsce inicjatywy, które pozwalają rodzicom uczcić pamięć swoich utraconych dzieci. To właśnie 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, temat cierpienia i żałoby, ale również przywiązania i miłości jest szczególnie żywy. O charakterze tego wyjątkowego dnia i doświadczeniu utraty opowiadają małżonkowie: Aneta i Przemek Lura.
Synod Młodych zbliża się wielkimi krokami. Młodzież spotka się w dniach 18-20 listopada, a myśl przewodnia, która będzie im towarzyszyć, brzmi: „Kościół – tu jestem!”. – Efektem naszej pracy ma być list młodych do młodych i młodych do księży – mówi Tamara Murzyńska.