Bardzo chciałbym was zaprosić, żebyście dojrzewali do tego, by mieć otwarte serce i umysł na to wszystko, co dzieje się wokół i byście chcieli dostrzec wartość ojczyzny, rodziny, Kościoła i chcieli temu służyć – powiedział bp Bryl (na zdjęciu). Zachęcał studentów do troski o rozwój intelektualny, a także moralny i duchowy. – Trzeba rozpoznawać, co jest dobre, słuszne, prawdziwe – stwierdził kapłan. I dodał: – Chcemy się modlić, żebyście potrafili służyć, abyście chcieli wychodzić poza swoje potrzeby i pragnienia. Bóg nie dał nam ducha bojaźni, ale dał nam ducha mocy, miłości i trzeźwego myślenia. Idźmy zatem!
Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Paweł Nowacki, diecezjalny duszpasterz akademicki, rektorzy i wykładowcy kaliskich uczelni oraz studenci. W Kaliszu od roku działa Duszpasterstwo Akademickie Na Piętrze, które skupia kilkadziesiąt osób, i jest otwarte na nowych studentów. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć. W październiku zaplanowano szesnaście różnych inicjatyw. – Dla każdego coś dobrego, wszyscy znajdą i dopasują do siebie termin – zachęcał diecezjalny duszpasterz akademicki. Spotkania odbywają się wieczorami w poniedziałki, środy i czwartki, a w każdą niedzielę o godz. 20.30 w katedrze w Kaliszu jest celebrowana Msza św. akademicka.
Diecezja kaliska informuje o otrzymaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. Zapewnia, że przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej, zastosuje się do nich i nie będzie ich komentować.
Diecezja Kaliska informuje o otrzymaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. W komunikacie nuncjatura przekazuje decyzje Stolicy Apostolskiej odnośnie bp Janiaka, a mianowice, nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej a także nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz ,,Fundacji św. Józefa'', z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.
Jak św. Teresa z Lisieux mogłaby tak bardzo kochać Jezusa i Maryję, gdyby nie nauczyła się tego od najmłodszych lat od swoich świętych rodziców? – napisał Leon XIV z okazji 10. rocznicy kanonizacji Ludwika i Zelii Martin, pierwszej pary świętych, która została zaliczona w poczet świętych jako małżeństwo. Oni zrozumieli, że mogą osiągnąć świętość nie pomimo małżeństwa, ale w nim i przez nie, a ich ślub, trzeba traktować jako punkt wyjścia do wspólnego wzrostu – dodał Papież.
Ojciec Święty podkreślił, że rodzice Teresy od Dzieciątka Jezus są wzorem i wsparciem dla dzisiejszych małżeństw, a także dla młodych, którzy mają dopiero zawrzeć małżeństwo. Jest to tym ważniejsze, że nowym pokoleniom proponuje się dzisiaj inne wzorce związków, wobec których małżeństwo i rodzina wydają się nudne i przestarzałe. Jednakże te alternatywne modele relacji przynoszą w rzeczywistości gorzkie i rozczarowujące owoce, podczas gdy rodzina wierna i płodna, czyli taka jak ją zaplanował Bóg, daje nieopisane szczęście i głęboką radość.
Św. Jadwiga jest jak most między zwaśnionymi narodami
2025-10-18 14:30
Marzena Cyfert
Marzena Cyfert
Pielgrzymka kobiet do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
Odbyła się pielgrzymka kobiet do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Program obejmował: Różaniec, Godzinki do św. Jadwigi, nabożeństwo „Małej Ścieżki św. Jadwigi” oraz Mszę św. pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.
– Październik to ważny dla nas miesiąc. Przez kilka dni spotykamy się wtedy tutaj, w Trzebnicy przy grobie św. Jadwigi, aby prosić Pana Boga za jej wstawiennictwem o pokój na świecie i wypraszać łaski potrzebne dla nas, naszych rodzin i wspólnot – mówił ks. Piotr Filas, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Przypomniał, że również tego dnia z różnych zakątków archidiecezji zmierzają do Trzebnicy pielgrzymi piesi.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.