Reklama
z Watykanu
4
z Polski i ze świata
5
dookoła Polski
6
7
wspomnienie • kard. Andrzej Maria Deskur
Przez kilkanaście lat w uroczystość Niepokalanej przy transparencie „L’Immacolata vincerà” był również kard. Andrzej Maria Deskur. Dla Papieża była to okazja, by oficjalnie pozdrowić ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej i pobłogosławić wspólnotę „Dom Maryi”
10-11
uroczystość Niepokalanego Poczęcia • 8 grudnia
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu przywodzi na myśl osobę Matki Bożej. I słusznie, bo mówi on o tym, że Maryja była wolna od skazy grzechu pierworodnego. Pośrednio dogmat ten mówi jednak bardzo wiele o Chrystusie. To przecież Jego zasługi utorowały własnej Matce drogę do wolności od skażenia grzechem
12
list apostolski „Misericordia et misera"
Spowiedź musi wrócić do centrum życia chrześcijańskiego. Trzeba też porzucić wygodę i indywidualizm i usunąć wszystkie bariery, które stoją na drodze Miłosierdzia. Mówiąc krótko, trzeba zrobić wszystko, żeby nie przeszkadzać Bogu. Takie przesłanie wyłania się z listu apostolskiego „Misericordia et misera”
13
adwentowe czuwanie
Czuwać to kochać, gdyż tylko ten, kto kocha, nie przeoczy przychodzącej Miłości
14-15
temat numeru: Pomoc Kościołowi na Wschodzie
Tradycyjnie od 2000 r. druga niedziela Adwentu to czas modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie. To także dzień zbierania funduszy, by nieść pomoc materialną mieszkającym tam katolikom
O specyfice pracy duszpasterskiej w Mołdawii z ks. Krzysztofem Płonką rozmawia ks. Marek Łuczak
20-22
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
24
zamykamy bramy - otwieramy serca
20 listopada 2016 r. zakończył się Rok Święty Miłosierdzia. Wcześniej w wielu kościołach naszej ojczyzny i świata zamknięto Bramy Miłosierdzia. Podsumowaniem tego wyjątkowego czasu będzie czteroodcinkowy cykl pt. „Zamykamy bramy, otwieramy serca”.
26
abp Józef Michalik • lektur owocowanie
O gorących tematach, które wyszły na nasze ulice, i książkach polecanych na najbliższy miesiąc abp Józef Michalik opowiada ks. Zbigniewowi Suchem
28-29
Adwent • cykl: zanim przyjdą święta
Zawsze za późno. Nigdy nie w czas. Może warto choć raz się nie spóźnić? Nie spóźnić się na spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z samym sobą. Zdążyć na święta
30
wiara i życie
31
31
liturgia tygodnia
Dzieje Izraela jako ludu Bożego wybrania przenikają tęsknota i wyczekiwanie, które potrzebują spełnienia, jakie może zapewnić jedynie sam Bóg. Czytanie z Księgi Izajasza zawiera wspaniałą zapowiedź przyjścia Mesjasza, Bożego Pomazańca, przedstawionego jako sprawiedliwy król. Napełniony darami Ducha zaprowadzi powszechny pokój.
32-33
dzień modlitw za górników i bezrobotnych • 4 grudnia
Tak niskiego bezrobocia nie było w Polsce od 25 lat, czyli od 1991 r. Oznacza to, że zbliżyliśmy się do modelu bezrobocia naturalnego. Równocześnie niemal 50 proc. Polaków przyznaje, że najbardziej obawia się utraty pracy. Boimy się bezrobocia bardziej niż kiepskiej służby zdrowia, korupcji czy zagrożeń ekologicznych
38-39
z prasy zagranicznej
41
41
42-43
felietony
44
Explorers Festival 2016
Alpiniści, himalaiści, miłośnicy gór, sportów ekstremalnych i przygody spotkali się podczas Explorers Festival w Łodzi, który odbywał się w dniach 17-19 listopada 2016 r.
46-47
rodzina • poradnik
48
Niedziela Młodych
Pomagają za darmo, z dobrego serca. Poświęcają swój prywatny czas dla drugiej osoby. Zwykle są to drobne uczynki, tzw. krople w morzu potrzeb. Pojedyncze zdają się nic nie znaczyć, ale zebrane wszystkie razem są całkiem niezłym zaczynem, zdolnym zakwasić całe ciasto. Wierzę, że właśnie w ten sposób budują królestwo Boże już tu, na ziemi.
Słysząc te słowa, mam w głowie jedno wydarzenie z mojego życia. Kiedy pojawił się pomysł wyjazdu na ŚDM do Krakowa, pomyślałam, że dla mnie to niemożliwe – tyle kilometrów, tłok, pewnie upał, nie mam zdrowia, jestem po operacji biodra...
50-53
54
56
różne
57
Dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Aby umilić sobie i bliskim czas długich, jesiennych wieczorów, proponujemy pożywny, słodki deser – podobne do pączków drożdżowe ósemki.
57-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Na ile faktycznie Chrystus będzie Królem, Panem dla Polaków? – pytał bp Roman Pindel podczas diecezjalnych uroczystości ku czci Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Reprezentanci naszej diecezji wraz z kapłanami i biskupami uczestniczyli w sobotę 19 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.
Relikwie błogosławionych męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz błogosławionego apostoła Kazachstanu, ks. Władysława Bukowińskiego, 20 listopada zostały uroczyście wprowadzone do kościoła Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu.
Niedziela częstochowska
Niezapomnianym przeżyciem i obrazem, który na zawsze pozostaje w oczach rodziców i rodziny, są narodziny nowego człowieka. Pierwsze dni w szpitalu, potem w domu, i kolejne tygodnie, miesiące, lata...
Grupa młodych mężczyzn w sutannach, obładowanych torbami i teczkami, idzie o wczesnej porze przez miasto.
Niedziela podlaska
W drugą niedzielę Adwentu przeżywamy Dzień Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, połączony ze zbiórką do puszek na jego potrzeby. Świadectwem pracy na Wschodzie podzielił się z „Niedzielą Podlaską” pochodzący z naszej diecezji ks. Jan Wasilewski.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim po wieczornej Mszy św. 6 listopada wypełniła bardzo liczna grupa osób. Wszyscy przybyli, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystyczno-religijnym – koncercie „Tłumy serc”.
Kościoły wznoszone na ziemi pomagają w budowaniu świątyni w człowieku – mówił bp Tadeusz Pikus podczas ponownego poświęcenia kościoła pw. Trójcy Świętej w Dziadkowicach po jego gruntownym remoncie.
Niedziela kielecka
Kościół obchodzi 4 grudnia wspomnienie św. Barbary, patronki dobrej śmierci, więźniów, górników, cieśli, grabarzy. Wiele zawodów i stanów ją sobie upodobało…
Kościół w Starochęcinach, któremu patronuje św. Stanisław Biskup i Męczennik, powstał w l. 1680-1718, ale samodzielna parafia istnieje tutaj od 30 lat.
Z ks. dr. Pawłem Borto – kapłanem diecezji kieleckiej, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach – rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Diecezjalną pielgrzymką wdzięczności za Rok Miłosierdzia nazwał biskup kielecki Jan Piotrowski wydarzenie pielgrzymkowe, które miało miejsce 12 listopada br., z udziałem ponad 3 tys. wiernych i ok. 150 kapłanów.
Niedziela małopolska
Już jako mała dziewczynka stawała przed lustrem, udając, że zdaje relacje telewizyjne. Jednak na określenie wykonywanego dziś zawodu nie używa słowa „powołanie”.
Gdy ciąża przebiega bez problemów, rodzice wyobrażają sobie przyszłość swojego dziecka, zastanawiają się, kim będzie. Ale są sytuacje, gdy trzeba przekierować ten proces na TU i TERAZ.
Bł. Karolina była dla mnie odległą świętą. Zmieniło się to, kiedy z okazji 102. rocznicy jej męczeńskiej śmierci pojechałam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej do Wał-Rudy.
Niedziela lubelska
Wzgórze Czwartek w Lublinie jest najstarszą częścią miasta; początki osadnictwa sięgają tu VI wieku. W najwyżej położonym miejscu znajduje się kościół pw. św. Mikołaja.
Msza św. wotywna do Ducha Świętego pod przewodnictwem ks. prof. Piotra Goliszka była ostatnim akordem peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Ojca Pio w podlubelskim Rudniku.
Chełmska parafia pw. Miłosierdzia Bożego przeżywała uroczystości odpustowe z racji Matki Bożej Ostrobramskiej.
Niedziela legnicka
„Eucharystia pokarmem na życie wieczne”, pod takim tytułem w auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się 19 listopada konferencja naukowa poświęcona Eucharystii rozpatrywanej w kontekście biblijnym.
W parafii Matki Bożej Różańcowej gościły niedawno relikwie bł. Karoliny Kózkówny, które wraz z obrazem Błogosławionej wypożyczył ks. Paweł Adres z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Legnicy.
Po 36 latach udało się zakończyć renowację zabytkowych organów w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie.
Niedziela łódzka
Podczas koncertu patriotycznego w Filharmonii Łódzkiej wystąpiła Schola Dziecięco-Młodzieżowa z parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy.
W pierwszą niedzielę Adwentu w dotychczasowym ośrodku duszpasterskim, a od 27 listopada w parafii św. Jana Pawła II, odbyła się uroczystość erygowania parafii i instalacja proboszczowska.
Tak jak w życiu każdego chrześcijanina mają miejsce wydarzenia szczególne i niepowtarzalne, tak w życiu parafii wierni mają możliwość co pewien czas uczestniczyć w uroczystościach wyjątkowych. Jedną z nich jest niewątpliwie konsekracja świątyni.
Niedziela przemyska
„Gdy rodzina bardzo pragnie dziecka... Czy naprotechnologia może być nadzieją?” – pod takim tytułem odbywała się na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu konferencja naukowa, w czasie której wiedzą i doświadczeniami dzielili się prelegenci z Lublina, Bielska-Białej i Przemyśla.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Dobiegł końca Rok Miłosierdzia w Kościele katolickim. W katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie odbyły się centralne uroczystości kończące ten Jubileusz Miłosierdzia w diecezji rzeszowskiej.
Zakończony został Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W 13 kościołach stacyjnych w diecezji rzeszowskiej Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte, ale serca ludzi są wciąż otwarte, a ręce gotowe na uczynki miłosierdzia.
Na dawnej polskiej wsi św. Mikołaj pełnił rolę pasterza strzegącego chłopskich stad oraz „świętego od wilków”. Modlono się do Mikołaja o ochronę dobytku przed napadającymi ówczesne wsie stadami wilków.
Niedziela sandomierska
Wolontariat. Słowo bardzo modne, niosące ze sobą pozytywną treść. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza chciejmy spojrzeć na jego różne oblicza.
Podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wierni naszej diecezji mogli przejść przez Bramę Miłosierdzia w kościołach stacyjnych oraz innych miejscach ustanowionych przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i uzyskać odpust związany z obchodami Roku Miłosierdzia.
Po raz kolejny sandomierski ośrodek rekolekcyjny „Quo Vadis” przyjął pod swój dach członków Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.
Niedziela sosnowiecka
W tym roku akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom prowadzona jest po raz 23. Pod hasłem „Płomień Miłosierdzia”, 27 listopada w I niedzielę Adwentu w naszej diecezji i całej Polsce zainaugurowana została kolejna jej edycja.
W sosnowieckiej bazylice katedralnej od kilkunastu lat uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater organizują zaduszki poświęcone pamięci zmarłych uczniów i nauczycieli sosnowieckich szkół.
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie może poszczycić się wyjątkowym znakiem łączności ze Stolicą Apostolska – kamieniem z grobu św. Piotra Apostoła. Trafił on do będzińskiej parafii z bazyliki na Watykanie z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Pawła Rozpiątkowskiego.
Niedziela świdnicka
W dniach 11-13 listopada w klasztorze Ojców Sercanów pw. Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju odbyły się rekolekcje Wspólnoty Domowego Kościoła Rejonu Wałbrzyskiego.
Tysiąc pięćdziesiątą rocznicę Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia mieszkańcy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach upamiętnili, stawiając i odnawiając przydrożne i przykościelne krzyże.
Legenda całkowicie zasłoniła nam historyczną prawdę o św. Barbarze. Według tradycji, jej ojciec, poganin, uwięził ją jako chrześcijankę w wieży i wydał na śmierć w czasie prześladowania.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dobiegł końca czas szczególnej łaski – Rok Miłosierdzia. Przez ten rok byliśmy zaproszeni do pochylania się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, do jego wychwalania i uwielbiania.
15 listopada 2016 r. w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności. W gronie około trzydziestu odznaczonych znalazł się także ks. dr Krzysztof Zdziarski.
Parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie zorganizowała pielgrzymkę na Bałkany, której celem było dotknięcie śladów św. Matki Teresy z Kalkuty.
Niedziela toruńska
Królestwo Chrystusa jest inne niż wszystkie królestwa ziemi. W nim nie ma przemocy, wyzysku, podziałów i nienawiści. Jego królestwo to raj, w którym panuje miłość. Ten, kto dla miłości otwiera swe serca, czyni je królestwem Boga.
Przeżyliśmy zakończenie Świętego Roku Miłosierdzia, w którym rozważaliśmy i niejako dotykaliśmy miłosierdzia Boga pochylonego nad światem w jego dziejach i w naszych ludzkich dziejach, także tych nam współczesnych.
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu 11 listopada przeżywała uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Przewodniczył jej bp Józef Szamocki.
Niedziela warszawska
W Wielkim Poście pisałem kiedyś tekst o spowiedzi kapłanów. Przypomniał mi się on, gdy byłem świadkiem pielgrzymki duchowieństwa archidiecezji warszawskiej do Świątyni Opatrzności Bożej.
Nowe odkrycia w nauce pozwalają lekarzom i terapeutom na leczenie trudnych ciąż oraz chorób genetycznych. Niestety, w dzisiejszych czasach prawda i fakty często przegrywają z wielkimi interesami i fałszywymi ideologiami.
Warszawscy marianie nie mają wątpliwości: przez pół roku po kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, jego kult rozwija się dynamicznie jak nigdy dotąd.
Niedziela wrocławska
Dziewięć paneli, czterdziestu gości zarówno z Polski, jak i z Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Rumunii, Węgier, Czech i Ukrainy – w dniach 25-27 listopada we Wrocławiu miał miejsce Kongres Społeczny „Wartość kultury – kultura wartości”.
O znaczeniu obłóczyn w życiu kleryków i o projekcie formacyjnym dla młodzieży męskiej z rektorem MWSD we Wrocławiu ks. dr. Adamem Łuźniakiem i ks. Arturem Stochłą, prefektem wrocławskiego seminarium, rozmawia Magdalena Lewandowska.
Nikogo nie dziwi – zwłaszcza jeśli za nami już co najmniej kilka przeżytych Adwentów tudzież rekolekcji – że zawsze w tym okresie pojawia się wezwanie do nawrócenia.
Nasza patronka bł. Karolina Kózkówna siadała pod gruszą i czytała na głos Pismo Święte lub uczyła dzieci pacierza. My też musimy znaleźć swoje drzewo, przy którym będziemy to apostolstwo realizować – mówią młodzi wrocławscy KSM-owicze.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wystawa „Fun Foto Zakopane” jest efektem pobytu uczniów krasnobrodzkiego Gimnazjum w Zakopanem w dniach 25-30 września 2016 r.
Walne zebranie wyborcze do Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęła wspólna Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył bp Marian Rojek.
Zakończył się Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, który z woli Ojca Świętego Franciszka trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Postanowienia adwentowe są bardzo różne, ale najpiękniejsze to chyba te, w których dajemy coś z siebie innym. Taka adwentowa pomoc bliźniemu.
Z Dominiką Danielak rozmawia Katarzyna Krawcewicz.
Z biskupem zielonogórsko-gorzowskim Tadeuszem Lityńskim rozmawia ks. Adrian Put.