Reklama

Polska

Kraków: 4 tys. osób na Marszu dla Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

młodzi

marsz

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ok. 4 tys. osób uczestniczyło w Marszu dla Życia i Rodziny, który w Dniu Papieskim, po raz pierwszy przeszedł ulicami Krakowa. Z tej okazji młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i Bractwa Małych Stópek niosła przepisany na 100-metrowym materiale dokument Kościoła katolickiego o wartości życia ludzkiego i godności jego przekazywania "Donum Vitae" - "Dar Życia". Młodzi ludzie złożyli go przy ołtarzu w Bazylice Mariackiej. Marsz rozpoczął się Mszą św. w bazylice św. Floriana, po której wyruszył z placu Jana Matejki do Rynku Głównego.
W barwnym pochodzie uczestniczyli m. in. członkowie stowarzyszenia Rodzin Katolickich, ruchy i wspólnoty młodzieżowe, przedstawiciele ruchów pro-life. Wśród uczestników marszu były rodziny z archidiecezji krakowskiej wraz z dziećmi, księża, siostry zakonne, a także mieszkańcy Krakowa i politycy. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami m.in. „Stop aborcji”, a także flagi, na których w 48 językach widniały słowa „Kocham życie”. Podczas marszu młodzież krzyczała „Kraków za życiem” i „Liczy się prawda”. Śpiewano pieśni, które przeplatane były czytaniem tekstów nt. ochrony życia oraz nt. rozwoju prenatalnego człowieka.
„Celem tego spotkania jest generalnie obrona życia i propagowanie nauki bł. Jana Pawła II. Marsz kładzie nacisk na prawne aspekty obrony życia. Chcemy pokazać, że jesteśmy jednością, gromadzimy się wspólnie, aby dać świadectwo. Wydarzenie to ma wymiar społeczny, formacyjny oraz duchowy” - powiedział KAI ks.Tomasz Kancelarczyk, przewodniczący Sekcji Marszowej Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
„Przyszliśmy tutaj całą rodziną po to aby dać świadectwo, promować życie i nasze chrześcijańskie wartości, a także aby pokazać, że zabijanie nienarodzonych dzieci jest grzechem, którego nigdy nie zaakceptujemy” - powiedziała KAI Maria Podgórska, uczestniczka marszu z Krakowa.
Na zakończenie marszu uczestnicy zostali pobłogosławieni relikwiami bł. Jana Pawła II. Marsz odbywał się pod honorowym patronatem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-10-15 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plecak pełen wrażeń

Kiedy pociecha zaczyna czytać samodzielnie, rodzic czuje się zwolniony z obowiązku głośnego czytania. To wielka szkoda, ponieważ to m.in. przez wspólne czytanie (nawet tym starszym) powstaje więź, dzięki której można obserwować reakcje swojego dziecka, poznawać je, wspólnie rozwiązywać problemy, a także rozmawiać o jego emocjach i odczuciach. O tym, jak odpowiednio dobrać literaturę dla najmłodszych i jakie książki warto włożyć do plecaka na czas wakacyjnych podróży, opowiedzą Genowefa Surniak, wicedyrektor Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu, oraz Dorota Szczęśniak, nauczyciel Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu

„Współczesne dzieci są bardzo zmęczone. Odpowiada za to hałas, chaos, bałagan, a przede wszystkim pośpiech. Pomocne mogą tu być odpowiednio dobrane teksty, jak np. bajki relaksacyjne. Są to krótkie teksty, które pomagają dzieciom odpocząć, oderwać się od zabieganej rzeczywistości. Ważne jest to, aby czytać je razem z najmłodszymi – radzi pani Genowefa – w efekcie obie strony czerpią z tego korzyść, ponieważ rodzice także potrzebują tej chwili wytchnienia”. Warto zaufać tej wskazówce i w okresie wakacyjnym (ale nie tylko) zaopatrzyć się w serię, którą polecają nasze rozmówczynie. Kraina Uważności to lekarstwo na pośpiech. „Rodzic powinien przy tym cyklu poświęcić dziecku czas na spokojne, wspólne czytanie i rozmowę.
CZYTAJ DALEJ

A jednak małżeństwo górą! Papież mówi „stop” rewolucji

2025-09-18 14:08

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Leon XIV

Red

W świecie, który zdaje się pędzić na oślep ku kolejnym rewolucjom moralnym, głos papieża Leona XIV brzmi jak grom z jasnego nieba. „Uważam za wysoce nieprawdopodobne, przynajmniej w najbliższej przyszłości, aby doktryna Kościoła dotycząca seksualności i małżeństwa uległa zmianie” – deklaruje w swojej nowej biografii „Leon XIV: obywatel świata, misjonarz XXI wieku”.

Te słowa są nie tylko kotwicą dla wiernych, ale i wyraźnym sygnałem: Kościół nie ugnie się pod presją zmieniających się mód. I choć ton papieża pozostaje spokojny, jego przesłanie jest wyraźne. Leon XIV mówi jasno. W dwóch długich, trzygodzinnych wywiadach, przeprowadzonych w malowniczym Castel Gandolfo i w watykańskim apartamencie na Piazza Sant’Uffizio, papież z odwagą mierzy się z tematami, które rozpalają emocje i dzielą Kościół. Kwestie związane z osobami LGBTQ+? Owszem, są gorące, ale Ojciec Święty nie zamierza iść na kompromis z doktryną. Podążając śladem Franciszka, powtarza jego „todos, todos, todos” – „wszyscy, wszyscy, wszyscy” są zaproszeni do Kościoła. Ale nie łudźmy się: to zaproszenie nie oznacza przyklepania każdego stylu życia. „Każdy jest dzieckiem Bożym” – mówi papież Leon XIV – ale Kościół nie będzie zmieniał swoich fundamentów, by przypodobać się światu.
CZYTAJ DALEJ

15 lat Pozytywki

2025-09-20 20:09

Magdalena Lewandowska

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Siostry Bożego Serca z byłymi i obecnym podopiecznymi Pozytywki.

Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka” świętuje jubileusz 15-lecia.

Siostry ze Zgromadzenia Bożego Serca Jezusa, podopieczni i ich rodziny, wolontariusze, terapeuci i przyjaciele „Pozytywki” najpierw modlili się podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Mariusz Wyrostkiewicz. A później w ogrodzie Sióstr Bożego Serca trwała zabawa, integracja i pyszny poczęstunek. Osoby szczególnie zaangażowane w działalność „Pozytywki” otrzymały pamiątkowe filiżanki z krasnalem Trisomkiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję