Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Salwator

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jerzego Bryły

„Dobrym duchem Krakowa” i „duszpasterzem całego miasta” został nazwany ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

2024-10-24 22:12

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom pogrzebowym w czwartek 24 października przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Przed Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Krakowie na Zwierzyńcu bp Robert Chrząszcz odczytał listy kondolencyjne. „Wiadomość o śmierci Księdza Infułata Jerzego, który odszedł z tego świata w dniu 19 października 2024 roku, napełniła mnie smutkiem i żalem, z drugiej strony pojawiła się w sercu wdzięczność za posługa, którą pełnił śp. Ksiądz Infułat w naszej Archidiecezji Krakowskiej” – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Odczytano także listy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który był następcą Zmarłego w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

– Kochał wszystkich ludzi. Miał życzliwe nastawienie do każdego człowieka. Będzie nam go brakowało w różnych momentach życia diecezjalnego i polskiego – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył modlitwie na krakowskim Salwatorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Homilię wygłosił ks. Dariusz Raś – następca księdza infułata na kapelanii krakowskiego Bractwa Kurkowego. Zwrócił uwagę, że życie śp. ks. Jerzego Bryły było komentarzem do słów Jezusa z Ewangelii o błogosławionych. – Byłeś rzeczywiście człowiekiem szczęśliwym, błogosławionym, bo narodziłeś się w wolnej Polsce, po paśmie zaborów, w pokoleniu Kolumbów, w pokoleniu 1920, w pokoleniu spełnionej apokalipsy, w pokoleniu straconym, bo jakże często oddającym życie w czasie II wojny światowej – mówił ks. Dariusz Raś.

Przypomniał, że Jerzy Bryła urodził się w małopolskim Nowym Brzesku w 1928 roku w rodzinie zasłużonych nauczycieli. W 1947 roku podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1952 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Pracował jako wikariusz w parafii Rajcza i Bielsko-Biała. W 1958 roku został wikariuszem w parafii św. Floriana w Krakowie i na stałe związał się z Krakowem. – Stałeś się dobrym duchem tego miasta. A po latach nawet jego honorowym obywatelem. Twoje ślady są dla nas drogowskazem, jak żyć jako ludzie tego miejsca, tego miasta, tego naszego kochanego Krakowa. A życiorysem mogłeś i mógłbyś obdzielić zasługami co najmniej kilku z nas – mówił proboszcz parafii Mariackiej w Krakowie.

Ks. Jerzy Bryła ukończył pedagogikę specjalną w Państwowym Instytucie Pedagogii Specjalnej w Warszawie i stał się z zamiłowania nauczycielem i duszpasterzem osób głuchoniemych. Przygotowywał kleryków krakowskiego seminarium do pracy w środowisku osób niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie. Przejął po ks. Karolu Wojtyle duszpasterstwo akademickie, a także duszpasterstwo artystów.

Reklama

W 1975 roku został proboszczem parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie i objął urząd dziekana Dekanatu Salwatorskiego. Był sekretarzem Wydziału Katechetycznego, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, członkiem Rady Wydziału Duszpasterstwa, członkiem Rady Kapłańskiej, członkiem Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. Był honorowym kapelanem Bractwa Kurkowego i duszpasterzem środowisk twórczych w Archidiecezji Krakowskiej. – Duszpasterzowałeś wśród nas z gracją i zapałem, dlatego posiadasz wśród nas tak wielu przyjaciół. (…) Zawsze zachowywałeś wspaniały uśmiech i dobre maniery. Byłeś dla nas mistrzem relacji i wysokiej kultury – mówił ks. Dariusz Raś. – Byłeś księże infułacie dobrym duchem Krakowa. Wystrzegałeś się od wszelkiej próby zaangażowania w politykę partyjną. Ograniczałeś swoje poglądy świadomie do nauki Ewangelii i etyki dobra wspólnego. Kochałeś ludzi bez względu na poglądy. Wiedziałeś, że kościoły nie są miejscem agitki wyborczej, bo kościół jest wspólnotą pomostową między niebem i ziemią – dodawał wskazując na wieloraką działalność zmarłego na rzecz miasta, kultury i potrzebujących.

Proboszcz parafii Mariackiej nazwał ks. Jerzego Bryłę „człowiekiem pomostowym”. – Wiarę łączyłeś z oddaniem społecznym. Wskazywałeś, że Pan Jezus opiekuje się zarówno wierzącymi, jak i tymi, którzy poszukują – umarł za nich wszystkich na krzyżu i zmartwychwstał – mówił ks. Dariusz Raś.

W imieniu kapłanów Archidiecezji Krakowskiej pożegnał zmarłego ks. prof. Robert Tyrała. Podziękował za przykład szacunku do każdego człowieka. – To był człowiek nie z tego świata, bo pomimo że stał mocno na ziemi, to nieustannie wpatrywał się w niebo, a jego artystyczna dusza rozumiała potrzeby innych, bo widział dalej i głębiej – mówił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Były wieloletni prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski nazwał ks. Jerzego Bryłę „duszpasterzem całego miasta”. – Był osobą przyciągającą do siebie. Poczucie humoru, delikatność, a równocześnie powaga i dostojeństwo pokazywały, że to jest osoba, z którą warto pracować, która coś dobrego zawsze wnosi – mówił prof. Jacek Majchrowski przypominając, że ksiądz infułat nie tylko był honorowym obywatelem Krakowa, ale także laureatem medalu Cracoviae Merenti – najważniejszego wyróżnienia nadawanego przez Radę Miasta Krakowa.

Król kurkowy Zdzisław Grzelka wyraził wdzięczność, że ksiądz infułat był m.in. „łącznikiem” między Bractwem Kurkowym, a św. Janem Pawłem II. W imieniu środowiska artystycznego pożegnała zmarłego Dorota Segda. – Był kapłanem, który potrafił dostrzegać i pielęgnować piękno nie tylko to, które kryło się w sztuce, ale przede wszystkim piękno duszy ludzkiej – powiedziała rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Burmistrz Nowego Brzeska Krzysztof Madejski i wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Barbara Gładysz pożegnali zmarłego w imieniu rodaków. Podkreślili jego pamięć i troskę o małą ojczyznę. W imieniu parafii na Salwatorze, wieloletniego proboszcza pożegnał Maciej Tumidalski, który zwrócił uwagę, że ksiądz infułat zyskał przydomek „świętego Jerzego z Salwatora”. Podziękowania w imieniu rodziny wszystkim uczestnikom liturgii pogrzebowej przekazał ks. Stanisław Sudoł, proboszcz parafii Najświętszego Salwatora.

Ciało śp. ks. Jerzego Bryły złożono na Cmentarzu Salwatorskim. Zabrzmiała „Barka” i oddano salwę honorową na cześć Zmarłego. Ks. infułat Jerzy Bryła zmarł 19 października 2024 r. Miał 96 lat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Olsztyn: W katedrze odkryto zespół unikatowych gotyckich kolorowych główek

2024-10-24 07:15

[ TEMATY ]

Olsztyn

PAP/Tomasz Waszczuk

W olsztyńskiej katedrze św. Jakuba odkryto 36 gotyckich ceramicznych, kolorowych główek, które pełniły funkcję wsporników architektonicznych. Główki były dotąd mało widoczne, wtapiały się w ceglane ściany, bo na przestrzeni wieków pomalowano je farbami. "Jesteśmy jedynymi żyjącymi ludźmi, którzy widzą je w pierwotnej formie" - mówią konserwatorzy sztuki.

Od wiosny w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba trwa pierwsza od czasów zakończenia II wojny światowej kompleksowa renowacja wnętrz. "Przystępując do pracy wiedzieliśmy, że w kościele jako konsole sklepienne (inaczej wsporniki, czyli elementy, które podpierają sklepienia - PAP) są główki. Badania przed pracami wskazywały, że są one z kolorowego szkliwa, ale na przestrzeni wieków te główki zostały przemalowane. Dotąd tylko jeden badacz wspominał o tych główkach, ale napisał, że są one polichromowane (tj. pomalowane - PAP). Nie wiedział, bo i skąd miał wiedzieć, że oryginalnie główki były kolorowo szkliwione. Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy jedynymi żyjącymi ludźmi, którzy widzą te główki tak, jak one powstały"- powiedział PAP konserwator, zabytkoznawca, kierownik projektu prowadzonych w olsztyńskiej bazylice prac, Jakub Polak.
CZYTAJ DALEJ

Mazowiecka Kurator Oświaty Wyszyńskiemu mówi "nie", ale tęczowy piątek wspiera i promuje

2024-10-24 08:34

[ TEMATY ]

szkoła

Tęczowy piątek

gov.pl

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

25 października odbędzie się w szkołach tęczowy piątek. Do akcji po raz pierwszy włączyło się Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Dla kurator Wioletty Krzyżanowskiej "niezwykle ważne są cele i wartości, które wypływają z Karty praw podstawowych UE".

"Celem Unii Europejskiej jest zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji wartościami, które powinniśmy na co dzień realizować w naszym życiu społecznym, w postawach obywatelskich, tj. zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, płeć, pochodzenie i również orientację seksualną" - twierdzi Krzyżanowska.
CZYTAJ DALEJ

50 lat obecności misjonarzy klaretynów we Wrocławiu

2024-10-24 18:26

[ TEMATY ]

Wrocław

klaretyni

wikipedia/Ludwik Rey

Parafia św. Wawrzyńca we Wrocławiu oobsługiwana przez ojców ze zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów

Parafia św. Wawrzyńca we Wrocławiu oobsługiwana przez ojców ze zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów

We wspomnienie św. o. Antoniego Marii Klareta jego duchowi synowie obchodzili jubileusz 50-lecia istnienia we Wrocławiu seminarium i domu formacyjnego. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Jeszcze w latach 70. XX wieku Misjonarze Synowie Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy nabyli we Wrocławiu dom mieszkalny przy ul. Wieniawskiego 38. Czasy komunistyczne nie ułatwiały formalności. Kroniki prowincji klaretynów podają, że samo przekazanie domu trwało aż 6 lat!
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję