Reklama
Z Jasnej Góry
5
Treści wiary
Świat, z którego wypycha się Boga, nie może być światem przychylnym. Zrywając z Bogiem, ludzie wystawiają się na ciężki los.
Aby podążać za Jezusem drogą, którą on wybrał, nie trzeba możnych sprzymierzeńców, światowych kompromisów i emocJonalnych strategii.
14-16
Liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 11, 1-13
Poszukiwanie alternatywy kojarzone jest zwykle z wejściem na inną drogę. W dzisiejszym świecie dostrzegamy, że za wszelką cenę próbuje się po nowemu nazywać to, co jest już dawno nazwane.
Woda jest potrzebna do życia. Jest w nim niezbędna. Jest też znakiem śmierci. Nie możemy w jej głębi przebywać na stałe.
Trzy czytania z Pisma Świętego, które poznajemy w tę niedzielę, otwiera fragment z Księgi Rodzaju.
Przemawiał tak, że mógł go zrozumieć nawet prosty człowiek.
17-20
Życie Kościoła
Temat papieża i papiestwa budzi nieustanne zainteresowanie. Po wyborze Leona XIV nie tylko katolicy powtarzali, że papież nadaje kierunek milionom wierzących na całym świecie. Jako następca św. Piotra jest tym, który sprawuje władzę w Kościele i naucza, a jego nauczanie jest nieomylne. Co to znaczy?
O. Dariusz Kowalczyk, jezuita, skomentował notę dyplomatyczną, którą polski MSZ wystosował do Watykanu.
Kard. Grzegorz Ryś o chrześcijaństwie i migrantach.
22-25
Sprawy rodzinne
Jak zmienia się miłość małżeńska wraz z upływem czasu? Dobrze oddaje to niezwykły list męża do żony.
28-29
Moim zdaniem
Mam propozycję lektury, która daje radość z czytania, od której można oderwać się w dowolnej chwili, i która wybitnie wpływa na nasz nastrój.
Sytuacja, która teraz panuje w naszym kraju, skłania, niestety, do postawienia dramatycznego pytania: ile jeszcze zostało polskiej niepodległości.
36-37
Niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
Polecamy
Bez ludzi Kościoła nie byłoby np. współczesnej genetyki ani teorii Wielkiego Wybuchu.
W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyły się w lipcu XXIV Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.
60
Dobre rady
Borówka zwyczajna, nazywana borówką amerykańską, należy do roślin z rodziny wrzosowatych. Jest spokrewniona z żurawiną, borówką czarną oraz brusznicą, które są spotykane w polskich lasach.
Kupujemy mieszkanie, ale właściciel chce w nim mieszkać jeszcze przez 4 miesiące. Jak się zabezpieczyć, żeby właściciel nie przedłużał tego terminu bądź ostatecznie odmówił wyprowadzki z mieszkania?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Zielonogórzanin Dawid Makowski spełnia swoje największe marzenie – studiuje liturgikę w sercu Włoch. W rozmowie z Kamilem Krasowskim opowiada, jak wyglądała jego droga do Wiecznego Miasta.
Zawsze powtarzam, że choroba, na którą zachorowałam, przyniosła mi więcej dobrego niż złego – wyznaje María Dolores Rosique, kobieta, która w cudowny sposób zetknęła się z Carlem Acutisem.
Zaskakujące było to, jak szybko jego spojrzenie na świat zaczęło się zmieniać.
Gdy w wakacje zaskoczy nas choroba, szukajmy naturalnych rozwiązań dostępnych w domu, na łące czy w zabranej ze sobą apteczce.
Bardzo łatwo wykonać je samodzielnie, z materiałów niedrogich lub zupełnie darmowych.
Nie od dziś wiadomo, że aktywność na świeżym powietrzu jest zbawienna dla zdrowia.
Zupy sezonowe to doskonały sposób na wykorzystanie świeżych warzyw oraz skarbów lasu.
Wiele osób nie przepada za piciem zwykłej wody, tymczasem nawodnienie organizmu jest ważne dla zdrowia. Czym można zastąpić wodę?
Skanseny, czyli muzea na świeżym powietrzu, to miejsca pokazujące minioną kulturę i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje. Gdzie warto zajrzeć?
66-79
Niedziela Plus
...wydarzenie ewangelizacyjne w Trzcińcu ma w tym roku swoje 25-lecie?
Razem z ojcami formuję się w szkole Jezusa, jak być ojcem duchowym – mówi ks. Piotr Wadowski, współtwórca obozów dla ojców i dzieci w ramach Katolickiego Stowarzyszenia „Ojcostwo Powołaniem”.
Czy jest przepis na udane małżeństwo? Jak obecnie radzą sobie młode pary z przygotowaniem do sakramentu małżeństwa? Co oferuje im Kościół? Czy młode małżeństwa mogą liczyć na wsparcie i pomoc?
Jeśli budował relację, to się w nią angażował. Nie stawiał na ilość spotkań i osób – lecz na jakość – wspomina o. Stanisława Majchra, jezuitę, jego wychowanek Marcin Kałużny.
A gdyby tak pod gwiaździstym sklepieniem kościoła, pośród filarów zabytkowej przestrzeni Centrum św. Jana posadzić las...
Organizatorzy Hosanna Festival zapraszają wszystkie oddziały KSM do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie filmowym pt. „Błogosławiona Karolina Kózkówna inspiruje mnie dziś”.
W ośrodku Wiatraki w Olsztynku na Mazurach zakończył się III turnus Pogłębiarki.
Caritas Diecezji Radomskiej przekazała 85 tys. zł na organizację wypoczynku wakacyjnego dla parafii i stowarzyszeń działających w strukturach kościelnych.
Niedziela bielsko-żywiecka
W ulewnym deszczu celebrowano nabożeństwo fatimskie w Rychwałdzie.
Co warto zobaczyć przez wakacje w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach? Jak długo istnieje kościół i parafia? Jaki odpust tutejsza parafia będzie świętowała 27 lipca?
Wiekowe ciągniki można oglądać w Wapienicy. Niektóre z nich to unikaty na skalę światową.
Niedziela częstochowska
Jesteśmy w stanie zobaczyć świat innymi oczami – to, co jest ważne, co mniej ważne i w końcu to, co jest najważniejsze – zapewnia ks. Marek Olejniczak, niestrudzony pielgrzym, przewodnik częstochowskiej grupy Błękitno-Białej.
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – ponad 1,4 tys. osób – wzięli udział w obozie wakacyjnym w Częstochowie. Wydarzeniu w dniach 11-21 lipca towarzyszyło hasło: „Jesteście moją nadzieją”.
Szkaplerz jest jak dwa skrzydła, nakładamy go na siebie, żeby wzlatywać ku Bogu i nie poddać się sile grawitacji zła i grzechu. Jest on szatą nadziei – powiedział bp Andrzej Przybylski.
Niedziela podlaska
Rekolekcje oazowe dla najmłodszych są okazją do pierwszego kontaktu dzieci ze wspólnotą Kościoła. Na terenie parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach w dniach 30 czerwca – 7 lipca odbyła się Oaza Młodszych Dzieci Bożych, która zgromadziła 44 uczestników.
W Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim 25 czerwca odbył się Piknik Rodzinny w ramach projektu „Z kulturą przez Podlasie – międzypokoleniowa wymiana doświadczeń”.
Po raz 15. w Muzeum Rolnictwa zorganizowano wymowną lekcję historii w formie Zajazdu Wysokomazowieckiego i rekonstrukcji historycznej. Tym razem tematem spotkania była historia sprzed 80 lat. Przypomniano o Żołnierzach Wyklętych i ich starciu z 13 lipca 1945 r.
Niedziela kielecka
O „Wiatraczku” i Ewangelii, która naprawdę żyje, z ks. Sebastianem Noconiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
O roli sztuki sakralnej, 20 latach pracy Muzeum Diecezjalnego i jego misji z Kingą Reczką rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Blisko 630 dzieci i młodzieży skorzysta z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas Diecezji Kieleckiej.
Niedziela małopolska
Już dziś wiemy, że swoje pielgrzymki na ten szczególny czas organizują różne grupy – informują organizatorzy.
Uwielbiam ten kościółek i gdy jest taka możliwość, to przychodzę tu się pomodlić – wyznaje pani Wiesława.
Zapewniam, że jest to do przejścia! – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Bogdan Sarniak.
Niedziela lubelska
Nasza parafia otwiera przed tobą nie tylko drzwi świątyni, ale i serca wszystkich, którzy ją tworzą – tymi słowami wierni parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie powitali kolejnego proboszcza.
Pan Bóg nas tak prowadził, że wszyscy przeżyliśmy wojnę – powiedział ks. prał. Władysław Kowalik.
Młodzieży oazowej nie trzeba siłą zaganiać do Pana Boga, oni sami się do Niego garną – mówi ks. Mikołaj Dudziński.
Niedziela legnicka
W Domu Słowa w Legnicy odbyły się tygodniowe rekolekcje dla młodzieży.
7 lipca na cmentarzu komunalnym w Jaszkowie odbył się pochówek dzieci, które umarły przed narodzeniem.
W dniach 1-4 lipca miałyśmy okazję uczestniczyć w Szkole Animatorów Misyjnych II stopnia, która odbyła się w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie.
Niedziela łódzka
Pielgrzymka ma wymiar duchowy. Myślę, że to super sprawa, aby w taki sposób naładować baterie na cały przyszły rok – powiedziała piotrkowianka w drodze na Jasną Górę.
Z inicjatywy wiernych i duszpasterza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej od 2023 r. w okresie wakacyjnym organizowane są rowerowe pielgrzymki do świętych miejsc regionu.
Wyruszyliśmy do Armenii, aby „dotknąć” miejsc związanych z historią rodu Noego oraz z początkami chrześcijaństwa – mówi autor książki Arka Noego odnaleziona.
Niedziela przemyska
My jesteśmy karłami, ale opieramy się o Matkę Najświętszą. Tę, która uwierzyła i nadziei Bożej nie zawiodła, i naszej nadziei nie zawiedzie – powiedział abp Józef Michalik.
Od dzisiaj mamy św. Michała Archanioła, który razem z Matką Najświętszą, będzie jeszcze mocniej orędować, abyśmy pięknie przeżywali nasze codzienne życie – powiedział bp Stanisław Jamrozek.
Pątnicy dotarli do jasnogórskiego szczytu, aby kolejny raz pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski.
Niedziela rzeszowska
2 lipca 2025 r. bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Lisowie, podczas której poświęcił ołtarz i konsekrował świątynię parafialną.
5 lipca odbyła się 25. Ogólnopolska Jubileuszowa Pielgrzymka Pokutna za Grzechy przeciw Życiu Człowieka do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia i na Kalwarię Dzieci Nienarodzonych w Tarnowcu.
Z ks. Markiem Kędziorem, kustoszem sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, rozmawia Alina Ziętek-Salwik.
Niedziela sandomierska
Już w sierpniu wyruszy 42. Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę. Pątnicy z Janowa Lubelskiego rozpoczną pielgrzymowanie 2 sierpnia, a pielgrzymi z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego dołączą dwa dni później.
Trwa drugi turnus wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie. To czas, w którym młodzi ludzie pogłębią swoją wiarę przeżywając 15-dniową formację w duchu wspólnoty i modlitwy.
W rocznicę Krwawej Niedzieli w Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Niedziela sosnowiecka
Matka Teresa nie głosiła proroctw wielkimi słowami, ale zostawiała proroctwo w ludzkich sercach – cichy głos Boga, który mówił przez jej czyny – powiedział ks. Marcin Słodczyk podczas Mszy św. w kościele zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.
XXXIV Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę zbliża się wielkimi krokami. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, będziemy mogli podążać do Jasnogórskiej Pani w dwóch terminach i z dwóch miejsc – z Olkusza 9-13 sierpnia i Będzina 23-25 sierpnia.
W niewielkiej wsi Michałówka w gminie Trzyciąż odbyła się niedawno wzruszająca uroczystość – poświęcenie pamiątkowej tablicy ku czci jednej z mieszkanek tej miejscowości.
Niedziela świdnicka
Niektóre życiorysy są jak drogowskazy – ciche, ale wyraźne, wskazujące kierunek, w którym warto iść. Wśród takich postaci jest ks. prał. Piotr Śliwka – kapłan, który nie tylko głosił Ewangelię, ale w czasach próby żył nią odważnie i konkretnie.
W Roku Jubileuszowym do Rzymu przybyli seminarzyści z ponad 50 krajów świata, aby wspólnie modlić się, słuchać papieskiego nauczania i umacniać wiarę przy grobach apostołów.
Spotkanie wspólnot Ruchu Szensztackiego z diecezji świdnickiej, które odbyło się 6 lipca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy, stało się ważnym krokiem w umacnianiu tej maryjnej duchowości w Kościele lokalnym.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Odbywająca się co 6 lat Kapituła Generalna Księży Chrystusowców dokonała wyborów.
11 lipca po raz pierwszy obchodzone było nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
7 lipca wyruszyła ze Szczecina 34. Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę, która przed tron Maryi dotarła po siedmiu dniach. Jak przebiegała wypełniona modlitwą droga, pokonywana na rowerze opowiada Joanna Kopczyńska, której ten sposób pielgrzymowania nie jest obcy.
Niedziela toruńska
Rowerowa wyprawa szlakiem kaplic i kapliczek to spotkanie z Bogiem pośród pól, lasów i wiejskich dróg. To tam duchowość splata się z historią i codzienną wiarą ludzi.
Wierni wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Od siedmiu wieków parafia jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Teraz dziękuje za dar jedności i modlitwy oraz za pokolenia, które budują wspólnotę Kościoła.
Niedziela warszawska
O warszawskich losach św. Faustyny, jej ufności i zawierzeniu oraz misji, którą powierzył jej Jezus, z s. Marią Vianneyą Dąbrowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Cudowny Krzyż Baryczkowski od początku swojej obecności w Warszawie jest przedmiotem wyjątkowego kultu mieszkańców Mazowsza.
45. WARSZAWSKA AKADEMICKA PIELGRZYMKA METROPOLITALNA. Wyruszy na Jasną Górę 5 sierpnia z kościoła akademickiego św. Anny pod hasłem: „Napełnieni Duchem Świętym”.
Niedziela wrocławska
We Wrocławiu odbył się IV Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum”. Jego uczestnicy przez kilka dni słuchali wykładów, uczestniczyli w liturgii, śpiewali we wrocławskich kościołach.
Dress code to zbiór zasad określających, w jaki sposób należy się ubierać w danej sytuacji lub miejscu. Dziwnie jednak zdaje się to nie dotyczyć polskich kościołów, co szczególnie ujawnia się w okresie letnim.
Apostolstwo Margaretka staje się coraz bardziej popularną formą modlitwy. Bardzo mocno w tę modlitwę włącza się parafia NMP Matki Bożej Miłosierdzia i koordynatorka tej inicjatywy p. Elżbieta Tomaszewska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Już po raz jedenasty Gród Posadów stał się miejscem wyjątkowego spotkania – Pikniku Sportowo-Rodzinnego o tematyce misyjnej. Wydarzenie, które rozpoczynało tegoroczne wakacje, zgromadziło ponad 700 uczestników.
O poszukiwaniu nadziei oraz o istocie rekolekcji w drodze mówi dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę ks. Marek Mazurek.
O swojej niezwykłej pasji i posłudze opowiada ks. Krzysztof Szynal.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
– Oaza Nowego Życia 3. stopnia to rekolekcje, które wprowadzają uczestników w doświadczenie Kościoła. To odkrywanie misterium Kościoła – mówi bp Adrian Put, który towarzyszy młodym podczas 16-dniowych rekolekcji jako moderator.
22. Lato Muz Wszelakich 2025 to ponad 100 wydarzeń dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, kiedy to całe miasto tętni życiem w ciągu 62 dni wakacyjnych.
Przed 10 laty do serca zielonogórzanki Doroty Narewskiej dotarł nowy duchowy impuls w kontekście spotkania się w Europie dwóch światów: chrześcijańskiego i muzułmańskiego.