List duchowny rozpoczął przypomnieniem fragmentu Ewangelii św. Mateusza, mówiącego o tym, że „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało, proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Odniósł się przy tym do postaci papieża Polaka i ocenił, że wyjątkowo dobrze odczytał on swoje powołanie.
Reklama
- Jan Paweł II był jednym z najwybitniejszych Polaków, wielkim humanistą, a jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych postaci w historii przełomu wieków. Stał się powszechnie uznawanym autorytetem nie na mocy przypadku czy decyzji kogokolwiek, lecz dzięki spójności własnego życia z wartościami, które wyznawał i o których całym swoim życiem świadczył - zauważył.
Rektor przypomniał, że takiej postawy Ojciec Święty uczył również kapłanów, którym w swoim ostatnim wielkoczwartkowym liście wskazał, że: „ludzie mają prawo zwracać się do kapłanów w nadziei, że zobaczą w nich Chrystusa. Potrzebują tego zwłaszcza ludzie młodzi, których Chrystus nie przestaje wzywać, aby stawali się Jego przyjaciółmi, a niektórym z nich proponuje, by całkowicie oddali się dla sprawy Królestwa Bożego. Z pewnością nie zabraknie powołań, jeśli podniesiemy jakość naszego życia kapłańskiego”.
- On sam budował taki obraz swojego kapłaństwa i wiedział, że istota przyjęcia tej misji polega właśnie na tym, by zobaczyli w nas Jezusa. Taki też zostawił wzór i czytelność wypełnienia misji zleconej przez zmartwychwstałego: idźcie i nauczajcie - napisał dalej.
Kontynuując, ks. prof. Tyrała uznał, że to nie emocje sprawiły, że św. Jan Paweł II jest dla Polaków patronem. Podkreślił, że najbardziej wynika to z faktu, że całym swoim życiem ukazał on, że nawet zwyczajni ludzie z Bożą pomocą są w stanie dokonywać rzeczy niezwykłych.
- Jan Paweł II jest i będzie punktem odniesienia. On bowiem uczył nas dialogu i dźwigania krzyża, dał przykład nadziei i szacunku do każdego człowieka oraz uczył, że moc w słabości się doskonali - uwypuklił.
Na końcu swojego listu rektor UPJPII wymienił kierunki, na których wiedzę zdobywają tak świeccy, jak i alumni z diecezji krakowskiej, bielsko-żywieckiej, tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej oraz osoby konsekrowane z zakonów i instytutów życia konsekrowanego. - Otoczmy ich szczególną modlitwą, by w powołaniu wytrwali - zaapelował.
Podziękował również za każdą pomoc duchową i materialną, którą otrzymuje krakowska uczelnia papieska. - Niech Zmartwychwstały Chrystus wam błogosławi, każdego dnia obdarza swoimi łaskami, tak byście byli w dzisiejszym świecie odważnymi świadkami Jego Zmartwychwstania. Niech św. Jan Paweł II ma was wszystkich w swojej opiece - zakończył ks. prof. Tyrała.