Reklama

Polityka

ONZ/ Ambasador Szczerski: Mamy świadomość, że rozstrzyga się przyszłość pokoju na wschodzie Europy

Atmosfera podczas czwartkowej Rady Bezpieczeństwa ONZ była napięta, bo wszyscy wiedzą, że rozstrzyga się kwestia pokoju lub konfliktu na Ukrainie i na wschodzie Europy - powiedział PAP ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

ONZ

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Jak stwierdził, wystąpienie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena było działaniem w ramach "dyplomacji prewencyjnej".

Szef polskiej misji przy ONZ skomentował w ten sposób czwartkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone sytuacji na Ukrainie. Podczas zwołanego przez Rosję spotkania w rocznicę podpisania porozumień mińskich w sprawie Donbasu, szef amerykańskiej dyplomacji w niezapowiedzianym przemówieniu oznajmił, że USA mają informację o rozpoczęciu działań Rosji w kierunku inwazji na Ukrainę.

"Atmosfera na sali była napięta, bo wszyscy uczestnicy dyskusji, jak i wszyscy tu dyplomaci, mają świadomość, że w tym momencie rozstrzyga się kwestia pokoju lub konfliktu na Ukrainie (...) na wschodzie Europy" - powiedział Szczerski w rozmowie z PAP. "Jeśli strona rosyjska chciała uzyskać tutaj obraz, że świat jest w tej sprawie podzielony, to nie uzyskała swojego celu, bo zdecydowana większość krajów biorących udział w dyskusji opowiedziała się za pokojowym rozwiązaniem sporu wokół Ukrainy" - dodał.

Jak zaznaczył ambasador RP, tylko przedstawiciel Chin wyraził się w sposób, który mógł być interpretowany jako legitymizacja ewentualnych agresywnych działań Rosji. Szczerski zauważył też, że kilka państw odnotowało polskie wysiłki na rzecz rozwiązania sporu w ramach Odnowionego Dialogu OBWE z inicjatywy polskiego przewodnictwa w tej organizacji.

"Wszyscy członkowie OBWE z uznaniem wypowiadali się o tych działaniach i widać, że zostało to zauważone" - powiedział dyplomata.

Podczas dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Blinken i inni przedstawiciele państw zachodnich zwrócili się bezpośrednio do prowadzącego obrady wiceszefa rosyjskiego MSZ Siergieja Wierszynina, by jasno zaprzeczył, że Rosja ma plany inwazji na Ukrainę. Rosjanin nie złożył takiej deklaracji. Według Szczerskiego, świadczy to o tym, że rosyjski dyplomata nie otrzymał instrukcji z Moskwy, by to zrobić. Zauważył natomiast, że w pisemnej odpowiedzi na amerykańskie kontrpropozycje dotyczące spraw bezpieczeństwa, Kreml zagroził, że niespełnienie żądań Rosji może wiązać się z "militarno-technicznymi" konsekwencjami.

Reklama

Zapytany o wyłożony w czwartek przez Blinkena szczegółowy plan rosyjskiej inwazji - napaści poprzedzonej wykreowaniem fałszywego pretekstu i kampanią ostrzału rakietowego - Szczerski stwierdził, że była to próba "dyplomacji prewencyjnej".

"Sam sekretarz Blinken stwierdził, że nie przyjechał po to, by zacząć wojnę, lecz by jej zapobiec i zdradzając uprzednio plany Rosji nie dopuścić do ich realizacji" - powiedział ambasador.

Jak dodał, ostatnie 24 godziny znacząco wzmocniły obawy o intencje Rosji, zarówno jeśli chodzi o intensyfikację ostrzału wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie, jak i propagandowe działania Kremla. Obawy wzbudziła też rezolucja rosyjskiej Dumy wnosząca o uznanie niepodległości tzw. republik ludowych w Doniecku i Ługańsku.

"Wiele państw zwracało dziś uwagę, że taki sam scenariusz miał miejsce w 2008 roku przy okazji wojny w Gruzji, kiedy też Duma wniosła o uznanie Osetii Południowej i Abchazji. Dlatego trzeba to postrzegać jako realny scenariusz eskalacji" - ocenił ambasador Szczerski.

Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

2022-02-17 20:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Tomasi w ONZ o tragicznych skutkach terroryzmu

[ TEMATY ]

ONZ

terroryzm

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Od 2000 roku pięciokrotnie wzrosła liczba ofiar terroryzmu. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach nasiliło się mordowanie niewinnych ludzi przez takie ugrupowania jak Państwo Islamskie (ISIS) czy Boko Haram w Nigerii. Dzieje się to szczególnie w pewnych regionach. W 2013 r. aż 82 proc. ofiar terrorystów przypada tylko na pięć krajów: Irak, Afganistan, Pakistan, Nigerię i Syrię. Te przerażające dane przytoczył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi podczas obrad Rady ONZ ds. Praw Człowieka nt. skutków terroryzmu.

Dyplomata papieski napiętnował przede wszystkim akty terrorystyczne popełniane w imię religii, cytując słowa Franciszka, wygłoszone w styczniu br. do dyplomatów: „Fundamentalizm religijny, zanim jeszcze odrzuci istoty ludzkie, dopuszczając się straszliwych rzezi, odrzuca samego Boga, sprowadzając Go do roli jedynie pretekstu ideologicznego”.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję