Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzieła mistrzów w Świebodzicach

„Tu es Petrus – Muzyka w Świebodzicach” – to tytuł cyklu koncertów muzyki organowej, które odbywają się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

[ TEMATY ]

Świebodzice

Jakub Moneta

Marta Moneta

FB @forumswiebodzice

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

Rodzeństwo Marta i Jakub Monetowie, pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie świebodzkich księży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nie pierwsze koncerty organowe w świebodzickiej świątyni, która szczyci się od blisko 120 letnim instrumentem, zbudowanym przez znaną na całym Śląsku niemiecką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne. Od kilku lat bowiem, w murach kościoła odbywają się koncerty w ramach letniego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – świdnickiego konstruktora organów.

Pomysł księdza

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęty cykl koncertów odbywa się dzięki zaangażowaniu młodego, miejscowego wikariusza ks. Emila Dudka, który przy wsparciu nowego proboszcza ks. prał. Tadeusza Chlipały zaprosił do współpracy znane świdnickie rodzeństwo Monetów. – Organizowane koncerty są drogą do poszerzania kolejnych kręgów odbiorców celem propagowania muzyki w mistrzowskim wykonaniu oraz unikalnego zespołu organowego, z którego słynie świebodzicka świątynia – mówią organizatorzy.

Pierwszy z koncertów, który odbył się 5 listopada, poprzedzony został Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, w czasie której modlono się za zmarłych kapłanów pracujących w parafii oraz na terenie diecezji świdnickiej. Następnie odbył się pierwszy z czterech koncertów, podczas którego, przybyli do XVIII wiecznej świątyni wierni, wysłuchali utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Maxa Regera czy Karola Marii Jana Widora.

FB @forumswiebodzice

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku

Artyści

Reklama

Głównym wykonawcą i akompaniatorem podczas świebodzickich koncertów jest Jakub Moneta. To niespełna siedemnastoletni muzyk, który umiejętność gry na organach rozwijał od wczesnych lat dziecięcych. Jego talent i systematyczna praca owocują licznymi sukcesami w czasie ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i organowych. Jakub ma na swoim koncie ponad 70 recitali i koncertów kameralnych, a dwa lata temu wydał dwupłytowy album zawierający muzykę organową wykonywaną na czterech świdnickich instrumentach z fabryki rodziny Schlag und Söhne. Aktualnie Jakub jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Jest także czynnym organistą i akompaniatorem.

Koncert śpiewem ubogaca Marta Moneta, siostra Jakuba, wykształcona pianistka i dyrygentka. Ukończyła zarówno Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu, jak i studia wyższe na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W minionym roku ukończyła także studia na Wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie fortepianu. Z powodzeniem prowadzi chóry i zespoły wokalne, m.in. chór katedralny „Tactus Sonus”. Jest także nauczycielką w klasie fortepianowej i chóralnej świdnickiej Szkoły Muzycznej.

Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę 2 stycznia o godz. 18.00, będzie miał on charakter świąteczny. Już dziś serdecznie zapraszamy.

2021-11-12 23:45

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwaj kapłani pochowali swoich ojców

[ TEMATY ]

pogrzeb

Świebodzice

Nowa Ruda ‑ Słupiec

ks. Mirosław Benedyk

ks. Andrzej Franków podczas Mszy św. pogrzebowej za zmarłego tatę

ks. Andrzej Franków podczas Mszy św. pogrzebowej za zmarłego tatę

W obecności biskupa seniora a także wielu zaprzyjaźnionych kapłanów, znajomych i wiernych z par. Św. Franciszka, ks. Andrzej Franków pożegnał swojego ojca Władysława.

- Drogi księże Andrzeju, droga mamo Mario, jesteśmy z wami w tej trudnej dla was chwili pożegnania waszego męża i taty. Tyle dobroci i miłości doświadczyliście od Niego. Mądrzy ludzie mówią, że gdy umiera ktoś z rodziców, tracimy cząstkę rodzinnego domu. Mówimy, że rodzice nigdy nie żyją za długo. Zawsze umierają za wcześnie. Dzisiaj myślicie o waszym mężu i ojcu z wdzięcznością. Z pewnością tato cieszył się kiedyś wstąpieniem syna Andrzeja do Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Potem z wielką radością przeżywał święcenia kapłańskie, 19 maja 2012 roku. Tato udzielił synowi na drogę kapłańskiego życia ojcowskiego błogosławieństwa. Dziś żegnamy tego szlachetnego Ojca. Żegnamy Go w postawie serdecznej modlitwy – mówił przewodniczący żałobnej liturgii bp Ignacy Dec.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. Saby, opata

[ TEMATY ]

wspomnienie

pl.wikipedia.org

Św. Saba Jerozolimski

Św. Saba Jerozolimski

Saba urodził się w 439 r. Rodzice przeznaczyli go na służbę Bogu i umieścił w klasztorze, gdy miał 8 lat. Pragnął jednak życia pustelniczego, dlatego zamieszkał w grocie skalnej. Do klasztoru przychodził na wspólne modlitwy.

Po kilku latach wrócił do Jerozolimy i również zamieszkał w grocie skalnej. Zgromadził wokół siebie liczną wspólnotę uczniów. Dla nich założył Wielką Ławrę.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: muzyka ma nas prowadzić do Boga

2025-12-05 15:08

[ TEMATY ]

muzyka

Leon XIV

Vatican Media

Muzyka zawsze odgrywała ważną rolę w doświadczeniu chrześcijańskim. W liturgii śpiew nigdy nie był jedynie ścieżką dźwiękową - powiedział Papież na audiencji dla artystów, którzy jutro wystąpią w Watykanie w koncercie dla ubogich. Śpiewajcie dobrze, a przede wszystkim śpiewajcie z sercem, ponieważ muzyka może być wyrazem miłości, drogą, która prowadzi do Boga - dodał Leon XIV.

Papież przypomniał, że w liturgii muzyka nie jest jedynie tłem. Ma ona poruszyć duszę i wznieść ją do Boga, aby jak najbardziej mogła się zbliżyć do sprawowanej tajemnicy. Leon XIV odwołał się również do św. Augustyna, który w Komentarzu do Psalmów, zachęca do dobrego śpiewu, bez fałszowania: Bóg „nie chce, by obrażano Jego uszy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję