Krajowy duszpasterz sportowców: wspierajmy naszych piłkarzy modlitwą każdego dnia
Te mistrzostwa z powodu trwającej pandemii będziemy oglądać głównie w domach. Odmówmy przed każdym meczem w gronie rodzinnym jedno "Zdrowaś Maryjo" za naszych piłkarzy - zaapelował w rozmowie z KAI ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. W poniedziałek o 18.00 pierwszy mecz Polaków na Euro 2020. Nasi reprezentanci zmierzą się w Sankt Petersburgu ze Słowacją.
W rozmowie z KAI ks. Edward Pleń SDB, nawiązał do przełożenia Euro 2020 o rok z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Wyraził nadzieję, że polscy kibice przeżyją ten turniej "tak, jakby tej pandemii nie było". Niech to będzie piękne, piłkarskie i rodzinne święto - powiedział.
Przypomniał, że obecny turniej jest organizowany według innych zasad niż do tej pory: nie odbywa się w jednym lub dwóch krajach, ale jest rozsiane po całej Europie. - Ważne jest to, że z tego czasu izolacji w domach i małych społecznościach oraz obostrzeń, wynieśliśmy wiele pozytywnych relacji. Ta radość z wyjścia i spotkania innych ludzi była już widoczna podczas procesji Bożego Ciała. Tej radości potrzeba nam także teraz, podczas kibicowania naszej reprezentacji na Euro 2020 - dodał krajowy duszpasterz sportowców.
Jak podkreślił, dla niego kibicowanie oznacza radość z sukcesu rodaków, ale przy tym także bezwzględny szacunek dla każdego piłkarza i kibica drużyny przeciwnej. Poza tym - zaznaczył - kibic to ten, kto jest z zawodnikami i w czasie radości, i wtedy, gdy coś się nie udaje. - Kibice są bowiem pierwszym cenzorem tej pracy, którą wykonali piłkarze - dodał.
Podziel się cytatem
Duszpasterz sportowców zaproponował, aby zarówno mając na uwadze naszych reprezentantów na Euro 2020, jak i na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia br., odmówić codziennie jeden raz modlitwę "Zdrowaś Maryjo". - Niech ta modlitwa będzie odmawiana naprawdę szczerze, z wiarą, każdego dnia - dodał.
Ks. Pleń odwołał się też do niedawnego wstrząsającego wydarzenia podczas meczu Dania-Finlandia, gdy lider duńskiej drużyny Christian Eriksen doznał ataku serca. Jego koledzy nie zawahali się wznosić jeszcze na murawie modlitw o szybki powrót do zdrowia ich kolegi. - Tutaj dobitnie dało o sobie znać polskie przysłowie "Jak trwoga to do Boga". Życzyłbym piłkarzom i innym sportowcom, ale też kibicom, aby taka modlitwa była normalnością. Wspieranie duchowe nie powinno być czymś nadzwyczajnym a media nie powinny nadawać modlitewnemu wsparciu sensacyjnego charakteru. Często bowiem powtarzam sportowcom przed ważnymi imprezami, że Bóg i modlitwa są rzeczywistością mojego życia - powiedział ks. Pleń.
Jak zaznaczył, będąc nadal konsekwentni w przestrzeganiu obostrzeń w związku z nieustającą pandemią, kibice będą w większości skazani na śledzenie rozgrywek Euro w domach. Modlitwa przed samym meczem, w gronie rodzinnym, byłaby wyrazem solidarności i łączności duchowej z naszymi piłkarzami.
Reklama
"A gdyby ich gra na Euro pięknie się poukładała i stanęli na najwyższym podium lub zdobyli inny medal, to każdy z nas, kibiców, poprzez swoją postawę miałby prawo czuć się częścią tego sukcesu" - dodał ks. Pleń.
- Każdy z nas ma także prawo do wzruszenia, gdy będzie grany polski hymn narodowy. Wszyscy stańmy się w tych dniach jedną wielką rodziną i drużyną - zaapelował krajowy duszpasterz sportowców.
Ks. Edward Pleń zapewnił, że jest w kontakcie z polską kadrą i tak jak przy poprzednich imprezach sportowych będzie polskiej kadrze wysyłał codziennie sms-y z zapewnieniem duchowego wsparcia przed kolejnymi zmaganiami.
Reklama
Reprezentacja Polski wystąpi na Mistrzostwach Europy po raz czwarty. Dotychczas nasi piłkarze dwukrotnie odpadli z ME po fazie grupowej, a pięć lat temu dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią. Tym razem w fazie grupowej podopieczni Paulo Sousy zmierzą się ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.
Podziel się cytatem
Tytułu mistrzów Europy bronić będą na Euro 2020 Portugalczycy. Najbardziej utytułowane reprezentacje, które wezmą udział w imprezie to Niemcy i Hiszpanie, którzy triumfowali w mistrzostwach Starego Kontynentu po trzy razy.
Tegoroczne mistrzostwa Europy rozegrane zostaną na 11 stadionach w 11 krajach. Status miast-gospodarzy uzyskały: Rzym, Londyn, Amsterdam, Bukareszt, Baku, Monachium, Budapeszt, Kopenhaga, Glasgow, Sankt Petersburg i Sewilla.
Brawo drużyna, mecz o wszystko dopiero przed nami - napisał prezes PZPN Zbigniew Boniek w sobotę na Twitterze po meczu, w którym Polska zremisowała z Hiszpanią w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Podziękował kibicom za doping.
"Brawo Drużyna (emotikony - klaszczące dłonie) ale nic się nie stało… mecz o wszystko dopiero przed nami… Ps. Hej Kibice, było Was słychać (emotikony: flaga Polski, piłka do piłki nożnej, klaszczące dłonie)" - napisał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej na Twitterze w sobotę w meczu Polska-Hiszpania.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
W poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się 9. ogólnopolska sesja poświęcona formacji, życiu i posłudze prezbiterów. Przewodniczył jej bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wskazań dla Formacji Stałej i Posługi Prezbiterów w Polsce.
Podczas dziewiątego już spotkania osób odpowiedzialnych za formację stałą w diecezjach i zgromadzeniach, jej uczestnicy zastanawiali się nad rolą środowiska posługi i formacji prezbiterów oraz nad sytuacjami, które wymagają podjęcia specjalnych działań, zarówno w formie prewencji, jak i wsparcia w doświadczeniach. Do wybranych zagadnień wprowadzili ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik, którzy również moderowali dyskusję. Dzisiejsza debata podczas sesji o prezbiterach skupiona była wokół dwóch grup tematycznych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.