Reklama

V Lubelskie Dni Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubelskie Dni Rodziny już od 5 lat organizowane są przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej przy współpracy Komisji ds. Rodziny przy Radzie Miejskiej Lublina oraz Fundacji "Szczęśliwe Dzieciństwo". W tym roku rodzinne świętowanie odbywało się w dniach 25 - 26 maja. Honorowy patronat objęli: abp Józef Życiński - metropolita lubelski, dr Kazimierz Kapera - prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, Edward Hunek - marszałek województwa lubelskiego, Andrzej Pruszkowski - prezydent miasta Lublina oraz Helena Pietraszkiewicz - przewodnicząca Rady Miejskiej w Lublinie. Patronat prasowy objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Celem dorocznych Dni jest promocja rodziny jako naturalnego środowiska wzrastania młodego pokolenia, dlatego program obchodów uwzględniał wiele atrakcji dla najmłodszych. W sobotnie przedpołudnie odbył się rodzinny rajd pieszy z osiedla Nałkowskich do Zalewu Zemborzyckiego, zaś rowerzyści mogli uczestniczyć w rodzinnym rajdzie rowerowym ścieżką nad Bystrzycą na trasie od Młyna Krauzego do osiedla Nałkowskich. Turniej tenisa stołowego także zgromadził wielu amatorów, uczciwie walczących o tytuł mistrza. Organizatorzy przygotowali również imprezę kulturalną na osiedlowym deptaku "Rodzinnym" (os. Nałkowskich), podczas której odbyły się występy zespołów i osób działających na osiedlu. Wieczorem, już po wspólnej modlitwie w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, wszyscy zgromadzili się przy ognisku. Także w sobotę został zorganizowany wyjazd do Zawieprzyc nad Wieprzem (k. Kijan) na piknik rodzinny młodzieży i dzieci uczestniczących w zajęciach świetlic opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych wg programu Akademii Młodzieżowej. W pikniku uczestniczyło ponad 400 osób!

Niedzielny program był w znacznej mierze skierowany do seniorów rodzin. O godz. 11.30 archidiecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. Jan Domański przewodniczył uroczystej Mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Jubilatów obchodzących w roku 2002 "Złote Gody". Na tę szczególną uroczystość przybyło aż 30 par małżeńskich, z których jedna przeżyła ze sobą 60 lat, jedna 55, a pozostałe świętowały złoty jubileusz małżeństwa. Msza św., połączona z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, zgromadziła rodziny dostojnych jubilatów: dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Po wspólnej modlitwie w Trybunale Koronnym odbyło się okolicznościowe spotkanie, połączone z wręczeniem dyplomów oraz koncertem. Tak wielu dobrych życzeń, kwiatów i wzruszeń reprezentacyjna sala Trybunału nie oglądała już dawno. Po południu na Starym Mieście odbył się festyn rodzinny.

We wszystkich przedsięwzięciach aktywnie uczestniczył prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej prof. Witold Stępniewski; śpiew, muzykę i pokazy tańca ludowego zapewnił dziecięco-młodzieżowy zespół "Mały Głusk". Ci, którzy uczestniczyli w rodzinnym świętowaniu żałują tylko jednego: że Lubelskie Dni Rodziny trwają tylko dwa dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

2025-03-31 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o liturgii.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II: „Przecież nie cały umieram”

2025-04-01 20:54

[ TEMATY ]

felieton

św. Jan Paweł II

Milena Kindziuk

Red

Gdy w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o 21.37 zawyły syreny i rozległo się bicie dzwonów - zamarliśmy. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Wiedzieliśmy, że nic nie będzie już takie samo. Ulice i place przed świątyniami w całej Polsce do granic były naładowane emocjami. Stawały się niemym świadkiem tego, „co może jeden człowiek i co znaczy świętość”, jak pisał Czesław Miłosz.

Dziś, gdy mija dwudziesta rocznica śmierci św. Jana Pawła II, na jego życie patrzymy z większym dystansem. Wyraźniej możemy zobaczyć, jak wielką lekcję życia i umierania dał nam Papież. I co to znaczy: nie lękać się śmierci i z ufnością odchodzić do domu Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa.

Już 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, przypadająca 2 kwietnia br., i trwający Wielki Post, kiedy częściej niż zwykle mówi się o Całunie Turyńskim, to dobra okazja, żeby przypomnieć znaczenie tej relikwii dla polskiego papieża.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję