Reklama

Przez internet do nieba

O internecie mówi się coraz więcej. Jednym tchem są wymieniane jego dobre i złe strony. Jedni go nadmiernie wielbią, przeceniając jego możliwości, inni zaś starają się dowieść, jakoby w internecie miało być całe zło tego świata. Co na to Kościół?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo podchodził ostrożnie do tej nowinki technicznej. Ale z czasem, gdy internet stawał się coraz bardziej powszechny, również teolodzy dostrzegli w nim wielkie narzędzie ewangelizacji.
Pierwsze strony o tematyce religijnej pojawiły się w Sieci w tym samym okresie, w którym powstawały wszystkie inne przedsięwzięcia o świeckim charakterze. Już w 1990 r. grupa duchownych i świeckich z diecezji tarnowskiej skonstruowała opracowanie o możliwości wykorzystania zdobyczy informatyki w pracach Kościoła w Polsce. Opracowanie posłużyło jako informator dla V Komisji Synodalnej ds. Środków Społecznego Przekazu. Rok później tarnowska Kuria zorganizowała pierwszą w Polsce sesję poświęconą komputerom w pracy Kościoła, a w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym powstała pierwsza w Polsce pracownia komputerowa, z której mogli korzystać klerycy.
Natomiast w 1992 r. Sekretariat Episkopatu Polski zorganizował trzydniowy kurs obsługi komputerów prowadzony przez specjalistów z USA w porozumieniu z ks. G. Sarauscasem, przedstawicielem Episkopatu USA. Rok później Konferencja Episkopatu Polski powołała do istnienia Katolicką Agencję Informacyjną. KAI realizuje swoje zadanie m.in. poprzez wydawanie depesz ukazujących życie religijne w Polsce i na świecie, które początkowo wydawano w formie biuletynów prasowych drukowanych na papierze, a od 1995 r. dostępne także poprzez internet. Jednym z pierwszych spektakularnych medialnych przekazów za pomocą internetu była obsługa papieskiej wizyty w Skoczowie przez współpracujące ze sobą KAI, diecezję bielsko-żywiecką oraz Urząd Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Watykan w internecie

Pierwsza strona internetowa Watykanu powstała w 1995 r. z inicjatywy siostry Judith. Zgłosiła się ona ze swoim pomysłem do Jana Pawła II. Na początku zawierała jego krótkie przesłanie na Święta Bożego Narodzenia. Obecnie jest to obszerny portal.
Na początku 1996 r. powstał również pierwszy katolicki polski wortal internetowy pod nazwą Mateusz www.mateusz.pl. Tworzy go grupa przyjaciół zaangażowanych w życie Kościoła. Jednym z pierwszych pomysłów było utworzenie internetowych rekolekcji adwentowych. Z biegiem czasu Mateusz stał się coraz bardziej znany, rozpisuje się o nim prasa, zajmuje czołowe miejsca w rankingach Wirtualnej Polski. Autorzy zamieszczają w nim wartościowe artykuły, otwierają katalog stron chrześcijańskich oraz dają możliwość przesyłania intencji modlitewnych, których wydruki regularnie przesyłają do szczecińskiego zakonu sióstr karmelitanek. W 2001 r. ich serwer zaliczył ponad 1300000 odsłon, co oznacza, że ponad milion razy korzystano z jego zasobów. Jest to niewątpliwie fenomen działalności ewangelizacyjnej, dokonany przez małą grupkę przedsiębiorczych osób, które nieustannie rozwijają swój serwis. Obecnie twórcy Mateusza pracują nad nową szatą graficzną swojej strony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Diecezje w sieci

Już w 1996 r. w polskim internecie pojawiły się oficjalne strony niektórych diecezji (bielsko-żywiecka, gliwicka, krakowska, legnicka, łódzka, tarnowska, warszawska i wrocławska). W kolejnych latach dołączały do nich następne. W połowie 2001 r. swoich oficjalnych stron www nie posiadają jedynie dwie diecezje -elbląska i płocka. Obecnie już każda diecezja ma swoją stronę, a niektóre z nich mają charakter lokalnych serwisów informacyjnych.
W 1997 r. Kuria gliwicka zorganizowała seminarium pod hasłem „Internet w służbie Kościołowi”. Wówczas uformowała się także grupa ludzi, którzy opracowali projekt wykorzystania internetu przez Kościół katolicki w Polsce. Po zaakceptowaniu go 2 czerwca 1998 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała do istnienia Fundację „Opoka”. Inauguracja serwisu internetowego Opoki www.opoka.org.pl odbyła się 9 marca 1999 r. Wówczas serwis Opoki był traktowany jako oficjalna strona Kościoła katolickiego w Polsce. Od 15 sierpnia 2000 r. nastąpiła zmiana nazwy na Laboratorium wiary i kultury, a rolę oficjalnej strony Kościoła w Polsce zaczęła pełnić strona Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski www.episkopat.pl. Fundacja „Opoka” w ramach swej misji oferuje bezpłatnie konta poczty elektronicznej i strony www wszystkim osobom i instytucjom związanym ze środowiskiem Kościoła katolickiego. Opoka zamieszcza także w swoim wortalu obszerną bibliotekę tekstów religijnych i dokumentów kościelnych, zwłaszcza encykliki i adhortacje papieskie, Katechizm Kościoła Katolickiego i wiele innych.

Reklama

Katolickie media

Podążając za Katolicką Agencję Informacyjną, również inne katolickie media zaczęły korzystać z internetu. Pierwszą redakcją był Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który rozpoczął wydawanie wersji internetowej już 9 lutego 1997 r. www.niedziela.pl. Obecnie nie ma liczącego się czasopisma katolickiego w Polsce, które nie miałoby swojej witryny internetowej. Również katolickie rozgłośnie radiowe nie pozostają pod tym względem w tyle.
W 2000 r. powstał serwis Katolik.pl, który jest internetową inicjatywą Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów w Polsce. Serwis Katolik jest tworzony z myślą o tych wszystkich, którzy poszukują Boga, ale często nie potrafią znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, co staje się dla nich przeszkodą w przyjęciu wiary. W serwisie tym prężnie funkcjonuje dział apologetyczny www.apologetyka.katolik.pl, gdzie można znaleźć wiele publikacji i nawet całych książek on-line, które podejmują się obrony wiary katolickiej. Poruszane są tu tematy różnych niepokojących zjawisk kulturowych, społecznych, problematyka sekt, new age itp. W Sieci funkcjonuje również serwis Wiara.pl, który jest kontynuacją jednego z bloków tematycznych wortalu Hoga.pl. Obecnie Wiara swój potencjał informacyjny w głównej mierze opiera na depeszach Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz tygodniku „Gość Niedzielny”.

Reklama

„Niedziela” w Sieci

Tygodnik „Niedziela” najprawdopodobniej był pierwszym w Polsce pismem katolickim obecnym w internecie. Strona www.niedziela.pl pojawiła się w 1997 r., czyli niespełna rok po powstaniu pierwszego w naszym kraju katolickiego portalu Mateusz.pl. Redakcja „Niedzieli” zawsze była otwarta i chętnie angażowała się w nowe technologie. Dziś wokół „Niedzieli” powstał wortal internetowy, a obok tekstów można tam znaleźć filmy, audycje radiowe, galerie zdjęć, jak również kupić książki z Biblioteki „Niedzieli”. Istnieje również możliwość zakupienia z dowolnego miejsca na ziemi tygodnika ze wszystkimi edycjami w formacie PDF, w sumie jest to 250 stron.
Katolicką, a co za tym idzie misyjną funkcję pisma doskonale realizuje właśnie strona internetowa, gdzie obok tekstów po polsku można znaleźć ich angielski („Sunday”), rosyjski („Bocкpeceньe”) oraz włoski („Domenica”) odpowiednik. - Dzięki temu możemy dotrzeć do młodzieży amerykańskiej, często polskiego pochodzenia, ale nieznających dobrze języka polskiego - podkreśla ks. dr Adam Galek, redaktor odpowiedzialny za „Niedzielę Chicagowską”. Warta zaznaczenia jest również przygotowana przez studio radiowe „Niedziela” Audio, z której chętnie korzystają osoby niewidome i niedowidzące. Potencjał i bogactwo wortalu doceniają internauci, co sprawia, że adres www.niedziela.pl jest przez nich wpisywany w okno przeglądarki blisko 400 tys. razy miesięcznie. „Niedziela” w internecie należy więc do jednych z najchętniej odwiedzanych katolickich stron w Polsce.

Obecnie swoje oficjalne strony internetowe posiadają już wszystkie diecezje w Polsce i większość instytucji kościelnych: seminaria duchowne, zgromadzenia zakonne, uczelnie i szkoły katolickie, katolickie rozgłośnie radiowe, czasopisma, sanktuaria i większe parafie, wydawnictwa oraz księgarnie itd. W Sieci internetowej działają rozmaite katolickie listy dyskusyjne i czaty (dyskusje on-line). Według największej bazy stron parafialnych w serwisie Katolik.pl prawie co trzecia parafia ma swoją stronę www.

(as)

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Doroczne święto, obchodzone 16 maja, poprzedza modlitewne triduum w intencji pokoju i jedności.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję