Film i sztuki audiowizualne - nowy kierunek studiów planowany w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie został zaprezentowany dziennikarzom podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 września 2018 r. Projekt przedstawili: senator RP Artur Warzocha, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor uczelni, prof. dr. hab. Zbigniew Wichłacz - dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTiT w Łodzi, a także inni przedstawiciele łódzkiej „filmówki” zaangażowani w ten projekt, wśród nich prof. dr hab. Paweł Siedlik, a także Jerzy Domaradzki – reżyser i Piotr Kinicki – producent filmowy, zajmujący się uruchomieniem nowego kierunku studiów w Częstochowie.
Prof. Anna Gawrońska podziękowała senatorowi Arturowi Warzosze za pomysł zorganizowania tego kierunku, a gościom konferencji za gotowość do współpracy. Senator Warzocha podkreślił, że częstochowskie środowisko artystyczne ma olbrzymi potencjał do wykorzystania. Zorganizowanie kierunku filmowego jest pomysłem na to, aby ożywić życie kulturalne miasta, a środowisko zaangażować do współpracy. Dzięki temu planowany kierunek może w niedalekiej przyszłości stać się instytutem, a następnie wydziałem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Piotr Kinicki zaznaczył, że z prośbą o pomoc w zorganizowaniu takiego kierunku zwracały się także inne uczelnie, ale w Częstochowie pracownicy „filmówki” zostali fantastycznie przyjęci. Piotr Kinicki uważa, że uczelnia i środowisko mają znakomite warunki do zorganizowania takiego kierunku.
Projekt przewiduje, że na kierunku film i sztuki audiowizualne powstałyby specjalizacje: sztuka operatorska, reżyseria, produkcja filmowa, telewizyjna i teatralna, a w przyszłości być może aktorstwo. Pierwszy rok będzie wspólny dla wszystkich specjalności. Trzyletnie studia będą adresowane do osób, które będą chciały zajmować się filmem profesjonalnie. Ich program pozwoli zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną, aby w przyszłości realizować własne projekty artystyczne lub produkcyjne. Wykłady, ćwiczenia, seminaria i zajęcia praktyczne będą realizowane przez doświadczonych wykładowców z łódzkiej uczelni.
Piotr Kinicki przypomniał nazwiska znakomitych filmowców i fotografików pochodzących z Częstochowy. Dodał, że klimat i infrastruktura pozwalają planować dalej i myśleć o zorganizowaniu tutaj festiwalu filmowego.
Prof. Zbigniew Wichłacz podkreślił, że nawet zakup wyposażenia dla pracowni na takim kierunku jest o wiele prostszy niż dawniej: - Mamy czasy potężnej zmiany technologicznej, zasypywania przepaści między sprzętem profesjonalnym, a konsumenckim. Profesor przytoczył przykłady filmów, które zdobyły wysokie nagrody na przeglądach i festiwalach, chociaż nie powstały na wysokospecjalistycznym sprzęcie.
Jak podkreślili łódzcy specjaliści, powszechna dostępność sprzętu do filmowania powoduje, że zapotrzebowanie na taki kierunek jest bardzo duże. Stąd potrzeba jak najszybszego zgłoszenia wniosku w sprawie powołania nowego kierunku na częstochowskiej uczelni do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz do Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jeżeli prace organizacyjne potoczą się zgodnie z planem, już za rok będzie możliwe ogłoszenie naboru na nowy kierunek.