Festiwal zainauguruje 1 sierpnia wieczorem uroczysta Msza św., po której przewidziana jest godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.
- W ubiegłym roku było ponad 50 tys. młodych z sześćdziesięciu krajów. W tym roku spodziewamy się podobnej liczby. Wielu z nich przyjeżdża dość sceptycznie nastawionych, tymczasem biorąc udział we wspólnych modlitwach odkrywają piękno liturgii, a co najbardziej zaskakuje, wielu z nich diametralnie zmienia swoje życie, czego namacalnym przykładem są kolejki do spowiedzi. Można by nawet rzecz, że Medjugorie jest swoistym konfesjonałem już nie tylko Europy, ale świata - powiedział abp Hoser.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przyznał, że mimo tysięcy pielgrzymów, którzy codziennie nawiedzają to miejsce, panuje w nim atmosfera duchowego rozmodlenia, ciszy, skupienia na rzeczach rzeczywiście istotnych. - Wierzę, że również te sześć dni, w czasie których młodzież z całego świata będzie miała okazję słuchać Bożego słowa, dzielić się doświadczeniem wiary i uczestniczyć w nabożeństwach oraz we Mszach św., które będą odbywały się codziennie wieczorem, doświadczy spotkania z żywym Panem i to pomoże im odkryć sens życia dając pokój serca i prawdziwą radość, która nie przemija - wyraził nadzieję wizytator apostolski w Medjugorie.
Reklama
Zgodnie z tradycją, festiwal zakończy się uroczystą Mszą św. o świecie 6 sierpnia na górze Križevac (czyt. Kriżewac), gdzie stoi krzyż ustawiony jeszcze w 1933 r., z okazji "Roku Odkupienia". - Liturgia rozpocznie się wczesnym rankiem w promieniach wschodzącego słońca. Jest to symboliczne nawiązanie do kantyku Zachariasza, w którym Jezusa Chrystusa nazywamy "Z wysoka Wschodzącym Słońcem, które oświeca tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają" - zwrócił uwagę duchowny.
W tym roku myśl przewodnia Festiwalu "Żyjcie Słowem Boga" zaczerpnięta została z fragmentu Ewangelii św. Łukasza, opisującego spotkanie Chrystusa z uczniami zmierzającymi do Emaus.
Wszystkie konferencje i liturgie będą symultanicznie tłumaczone na kilka języków, w tym min. na: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, polski, portugalski, słowacki, słoweński, koreański, arabski, a nawet chiński.
Decyzją papieża Franciszka abp Henryk Hoser został mianowany wizytatorem apostolskim w Medjugorie 30 maja bieżącego roku. Celem powierzonej funkcji jest wprowadzenie w praktykę rozwiązań duszpasterskich, tak by Kościół katolicki mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów. W ciągu roku do Medjugorje w diecezji Mostar przybywa ok. 2,5 mln pątników z różnych krajów.