Chrześcijańską odpowiedzią na Halloween są Bale Wszystkich Świętych organizowane w wielu parafiach naszej archidiecezji. W ostatnich dniach takie właśnie wydarzenia miały miejsce. Modlitewne czuwania, orszaki, bale świętych – były ucztą dla całych rodzin. Dla najmłodszych był to wymarzony czas na poznanie świętego, który nosi nasze imię. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balach byli święci z różnych epok. Wiele dzieci przebrało się za św. Michała Archanioła i aniołów. Dużą popularnością cieszył się papież św. Jan Paweł II. Ulubioną świętą dziewczynek okazała się Najświętsza Maryja Panna, ale były także przebrania za św. Cecylię, św. Agnieszkę, św. Barbarę, św. Jadwigę Królową, św. Katarzynę ze Sieny, św. Łucję, św. Joannę Berettę Molla, św. Zytę, św. Martę, św. Hiacyntę, św. Siostrę Faustynę, św. Różę czy bł. Karolinę Kózkównę. Wśród chłopców znalazły się przebrania za św. Józefa, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego, św. Franciszka z Fatimy, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Ekspedyta, a także bł. Józefa Ulmę.
Zaprzyjaźnić się ze świętymi
Reklama
W parafii Wszystkich Świętych w Bliznem taki bal został zorganizowany przez duszpasterzy parafii – ks. Marka i ks. Romana oraz katechetkę s. Julię. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. i nabożeństwem różańcowym. Dzieci modliły się o potrzebne łaski – dla rodziców, dziadków, parafii, ojczyzny i całego Kościoła świętego. Wszyscy wspólnie prosili także, przez pośrednictwo wszystkich świętych, o pokój na świecie. Po zakończeniu Eucharystii nastąpiła oczekiwana prezentacja, do której zgłosiło się ok. 90 uczestników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aby bardziej zaprzyjaźnić się ze świętymi, wcześniej dzieci wraz z rodzicami zapoznawali się z życiorysami świętych, następnie przygotowywali stroje, atrybuty i krótkie biografie wybranego przez siebie patrona. Po prezentacji na wszystkich czekały gry i zabawy prowadzone przez młodzież z KSM i oazy oraz poczęstunek. Były również upominki i pamiątkowe dyplomy.
Modlitwa i zabawa
W szkole podstawowej w Medyce Bal Wszystkich Świętych odbył się po raz pierwszy. Rozpoczął się uroczystą Mszą św. i Różańcem odmawianym przez dzieci i młodzież w różnych językach w intencji misji i misjonarzy. Po modlitwie różańcowej dzieci, młodzież wraz rodzicami przeszli do szkoły, gdzie odbyły się konkursy o świętych. Inicjatorem wydarzenia był ks. Robert, współpracując z dyrekcją szkoły podstawowej z Gminnym Centrum Kultury w Medyce oraz medyckim Kołem Gospodyń Wiejskich.
W parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu bal świętych odbył się już po raz kolejny. Zgromadził ok. 70 dzieci wraz z rodzicami i młodzieżą pełniącą rolę wolontariuszy. Eucharystia oraz konkursy, podchody i zabawy taneczne z wodzirejem sprawiły wszystkim mnóstwo radości. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły w parach, kołach i korowodach. Pląsały radośnie i z zaangażowaniem brały udział w konkursach.
Wyjątkowa katecheza
Reklama
Jednocześnie była to wyjątkowa katecheza, ukazująca różne drogi wiodące do świętości i przypominająca, że powołanie do świętości jest uniwersalne i dotyczy każdego z nas.
Również na przemyskim Karmelu odbył się Bal Wszystkich Świętych. Na wydarzenie zaproszone zostały dzieci, które mogły przebrać się za wybranego świętego. Czas wspólnej radości i zabawy poprzedziła Eucharystia. Nie zabrakło świątecznego poczęstunku. Dzieci radośnie bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały na chwałę Pana Boga. – Takie wydarzenia, to pokazanie dzieciom, że święci to postacie prawdziwe, które żyły na świecie tak jak my, a dzisiaj są przykładem dla naszego postępowania – podkreślają organizatorzy.
Czas wspólnej radości
Modlitwa dzieci w parafii św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie była wyjątkowa, a przepiękne stroje świętych wprowadziły wszystkich w nastrój niebiańskiej szczęśliwości .
Bal Wszystkich Świętych odbył się też w Niepublicznym Przedszkolu „Małe Betlejem” w Przemyślu. Maluchy przebrane w stroje wybranych świętych, udowodniły, że potrafią pięknie śpiewać. A i rodzice mieli swój wkład, bo wykazali się dużą kreatywnością, dbając o najdrobniejsze szczegóły ubrań.
Dziękujemy rodzicom, którzy dają świadectwo własnej wiary i przekazują ją swoim dzieciom. Jak podkreśliła jedna z mam: – Chcemy korzystać z bogactwa świętych, których mamy w Kościele. Słyszymy, że młodzi ludzie coraz częściej korzystają z pomocy specjalistów. W sposób naturalny nasuwa się pytanie, jaki wpływ na kondycję psychiczną młodego pokolenia ma celebrowanie śmierci zamiast życia.
Obca tradycja
Halloween to święto zatruwające psychikę i ducha ludzkiego. To obyczaj niepolski i pogański, głęboko obcy naszemu narodowi. Cieszy fakt, że organizowane Bale Wszystkich Świętych cieszą się coraz większą popularnością. Zamiast upiornych dyń – relikwie świętych. Zamiast strojów czarownic i kościotrupów – dzieci i młodzi przebrani za świętych i błogosławionych z różnych epok. Zamiast kultu śmierci i ciemności – pochwała życia i święto światła. Bądźmy więc blisko Boga, pielęgnujmy nasze piękne chrześcijańskie zwyczaje, a nie okultystyczną fascynację śmiercią.