Temat parzącej rośliny, która w kontakcie ze skórą wywołuje trudne do usunięcia pęcherze, obiegł już całą Polskę. Barszcz Sosnowskiego - sprowadzony do Rosji z Kaukazu w latach 50., uprawiany na wielką skalę w czasach stalinowskich - zapisał na swoim koncie pierwszą ofiarę.
Kontakt z rośliną okazał się śmiertelny dla 67-letniej mieszkanki Jeleniej Góry, która oparzyła się nią podczas pracy w ogródku. Kobieta zgłosiła się na SOR dopiero po kilku dniach. Mimo starań lekarzy, zmarła w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Ten przypadek pokazuje, jak ważna jest ostrożność w kontakcie z nieznanymi roślinami oraz szybka reakcja na niepokojące objawy.
Barszcz Sosnowskiego rośnie na polach oraz przy rzekach i potokach. Dojrzały może osiągać wysokość 4 m, przez co często bywa mylony z wyrośniętym koprem. Powoduje oparzenia drugiego stopnia, pęcherze skórne i obrzęki. Występuje w każdym województwie, ale w najszybszym tempie rozprzestrzenia się na terenie Małopolski, Wielkopolski oraz Podkarpacia. Tamtejsze władze już przeznaczyły pieniądze na akcję likwidacyjną niebezpiecznej rośliny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu