Reklama

Niedziela Rzeszowska

Misją diakona jest służba

Diakonat jest pierwszym stopniem święceń sakramentalnych, a z języka greckiego diákonos oznacza sługę, czyli tego, który posługuje.

Niedziela rzeszowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Kacper Turek

Zdjęcie z biskupem ordynariuszem będzie pamiątką święceń diakonatu

Zdjęcie z biskupem ordynariuszem będzie pamiątką święceń diakonatu

W parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu odbyły się 28 maja br. święcenia diakonatu, których udzielił bp Jan Wątroba, biskup diecezji rzeszowskiej.

W wigilię święceń kandydaci na diakonów publicznie wyznają wiarę, składają przyrzeczenia posłuszeństwa i celibatu oraz zobowiązują się do codziennej modlitwy Liturgią Godzin. Do misji diakona należy głoszenie słowa Bożego oraz posługa sakramentalna – udzielanie chrztu, Komunii św. i sakramentu małżeństwa.

W naszej diecezji sakrament święceń w stopniu diakonatu przyjęło 5 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie: Mikołaj Czurczak – Niebylec, Sebastian Drzał – Łukawiec, Damian Knapik – Pagorzyna, Michał Mycek – Sędziszów Małopolski, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Jakub Ochoński – Rzeszów, parafia św. Michała Archanioła.

W homilii bp Jan Wątroba odwołał się do czytania z Dziejów Apostolskich i przypomniał trzy cechy, które powinny charakteryzować diakona – dobra sława, czyli szacunek, którego nie da się kupić, a który wynika z moralności życia; pełnia Ducha Świętego, czyli otwartość na głos Boga, słuchanie natchnień Ducha i odpowiedzialność przed Bogiem oraz mądrość rozumiana jako umiejętność stosowania zasad ukierunkowujących zawsze na dobro. Mądrość ta wypływa z mądrości Bożych słów i mądrości Kościoła, dlatego tak ważne jest posłuszeństwo Bogu i Kościołowi.

Biskup zaznaczył, że misją diakona jest służba, bycie z innymi i dla innych i w tym kluczu postawił pytanie: – Czy może być coś ważniejszego niż bycie w tym, co dla drugiego jest najważniejsze? Obecność i towarzyszenie drugiemu człowiekowi powinno być naznaczone głęboką wiarą i modlitwą – Gdy będziesz miał chrzcić, pomódl się za tych ludzi, gdy będziesz miał błogosławić sakrament małżeństwa, pomódl się za tych ludzi – podkreślił bp Jan Wątroba. Trzeba nieustannie otaczać modlitwą ludzi, którym się posługuje.

Reklama

Biskup przypomniał, że dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wiara była nie tylko uznaniem istnienia Pana Boga, lecz żywą i prawdziwą relacją z Jezusem Chrystusem. Ku takiej wierze powinniśmy wszyscy dążyć, szczególnie zaś ci, którzy są powołani przez Boga do służby w Kościele.

Niechaj nowych diakonów uświęca i prowadzi Duch Święty, aby przez swoją posługę szli prostą drogą ku zbawieniu, prowadząc tych, których Bóg im powierzy. Za wszelkie dobro i dar powołania: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga służby

Niedziela lubelska 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Karol Kapica

Diakoni z bp. Mieczysławem Cisło i wychowawcami seminaryjnymi

Diakoni z bp. Mieczysławem Cisło i wychowawcami seminaryjnymi

Kamil Błaszczak, Mikołaj Dudziński i Marcin Sałapa, alumni 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu.

Uroczystość, zgodnie z tradycją ubiegłych lat, odbyła się w pierwszą sobotę maja w rodzinnej parafii jednego z diakonów. Tym razem w kościele św. Jakuba Apostoła w Głusku, gdzie pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło zgromadziła się wspólnota seminaryjna z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim, a także rodzice, krewni i znajomi diakonów. – W ponad 600-letniej historii naszej parafii Opatrzność zsyła nam taką uroczystość po raz pierwszy – powiedział proboszcz ks. Zbigniew Pietrzela. Zarówno Kamilowi, swojemu parafianinowi, jak i Mikołajowi z parafii Świętej Rodziny z Puław oraz Marcinowi z Dzierzkowic życzył, by do końca życia pozostali wierni złożonym ślubom. Jak podkreślił, warto!

CZYTAJ DALEJ

Unia Kapłanów Chrystusa Sługi: o charyzmacie spotkania

W Gorzowie w sanktuarium św. Weroniki Giuliani 26 września odbyło się spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Tematem przewodnim był „Charyzmat spotkania”.

Prowadzącym był ks. Arkadiusz Cygański, animator grupy. W spotkaniu uczestniczył nowy moderator diecezjalny ks. Dariusz Korolik oraz bp Adrian Put. Wśród moderatorów oazowych był też m.in. ks. Tomasz Dragańczuk, który kilka miesięcy temu przyjął święcenia kapłańskie: - Było to moje pierwsze takie spotkanie. Muszę przyznać, że po tych kilku miesiącach kapłaństwa faktycznie odkrywam, że tego typu spotkania są mi potrzebne. Do tej pory przecież spotkania we wspólnocie były częścią seminaryjnej codzienności, teraz sam muszę się o to zatroszczyć. Mnie, jako początkującemu księdzu, wiele dała możliwość posłuchania o doświadczeniach tych, którzy już początki mają za sobą. Jednak to, co daje najwięcej i czego - choć może nie do końca było to uświadomione - najbardziej brakowało mi po opuszczeniu „pałacyku” przy 30 stycznia, to wspólna modlitwa Liturgią Godzin.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki?

2022-09-27 15:20

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję