Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Przygotowania pełną parą

Główny Przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę ks. Tomasz Metelica zaprosił na spotkanie przewodników grup pielgrzymkowych.

Niedziela legnicka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uczestnicy majowego spotkania przewodników pielgrzymki

Uczestnicy majowego spotkania przewodników pielgrzymki

Zaprezentowany został tegoroczny plakat, książeczka, smycze, znaczek pielgrzyma, a także omówiono sprawę pielgrzymkowego śpiewnika, wydawnictwa dla Grupy Duchowego Uczestnictwa i innych. Każdy z przewodników otrzymał podstawowy pakiet pielgrzyma, który będzie mógł przekazać zapisanym osobom. W związku z tym, że tegoroczna pielgrzymka rusza po raz pierwszy po pandemii w jednej grupie, ustalono, że noclegi będą miały miejsce w namiotach. To rodzi też nowe wyzwania przed służbami pielgrzymkowymi.

Przypomniano natomiast, że nowością będzie stworzenie pielgrzymkowego przedszkola. Z uwagi na to, że wiele rodzin pielgrzymuje z małymi dziećmi, będzie możliwość ich oddania na jeden etap w ciągu dnia, pod opiekę wyznaczonych, odpowiednio przygotowanych osób.

Pielgrzymka rozpocznie się 30 lipca (sobota), o godz. 6.30, w katedrze, nabożeństwem rozesłania pod przewodnictwem biskupa legnickiego. Zakończy się natomiast 8 sierpnia (poniedziałek), wyjściem grup na ostatni etap z Blachowni o godz. 6.30. O godz. 11.30 planowane jest wejście na Jasną Górę, a o 13 Msza św. w bazylice.

O spotkaniach z możliwością zapisów, będą informować lokalnie przewodnicy.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka dla każdego

Niedziela świdnicka 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Od lewej: Andrzej Skwarek, Oldřich Kučera i Klara Skwarek – nasi rozmówcy i wędrowcy

Od lewej: Andrzej Skwarek, Oldřich Kučera i Klara Skwarek – nasi rozmówcy i wędrowcy

Przez teren diecezji świdnickiej przeszła Pielgrzymka Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur.

W pielgrzymce uczestniczyli zarówno katolicy, jak i wyznawcy innych religii, osoby niewierzące lub poszukujące. Przez lata o pielgrzymce mówiono „hipisowska”. Teraz wędrowało w niej kolejne pokolenie, zwłaszcza wiele rodzin z dziećmi. Pobożna wyprawa powstała pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy polscy hipisi skrzyknęli się, aby wspólnie wędrować do Częstochowy. Twórcą i długoletnim przewodnikiem pielgrzymki był ks. Andrzej Szpak, zmarły w 2017 r. Prowadzenie pielgrzymki po charyzmatycznym salezjaninie przejął franciszkanin – o. Kordian Szwarc.

CZYTAJ DALEJ

Z radością w sercu

W dzisiejszych czasach radość jest dla wielu ludzi luksusem, czymś w rodzaju niedoścignionego marzenia i... tęsknotą. Żyjemy bowiem w permanentnym przekonaniu o naszych niedostatkach i na nich się skupiamy. Za mało czasu, pieniędzy, snu, odpoczynku, relacji i... czego tam jeszcze człowiekowi potrzeba.

Intuicja podpowiada, że można, a nawet trzeba się radować. Rzeczywistość jednak wcale nie jawi się tak kolorowo, jak byśmy chcieli, i radośnie nie nastraja. O co tu może chodzić? I dlaczego ta radość jest taka ważna, że szczególnie dziś tak o niej głośno?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję