Celem organizowanego nieprzerwanie od 12 lat wydarzenia jest uczczenie święta Trzech Króli oraz pielęgnowanie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Hasłem przewodnim tegorocznego pochodu są słowa zaczerpnięte z kolędy Z narodzenia Pana – Dzień dziś wesoły. – Orszak Trzech Króli to już stały element krakowskiego okołoświątecznego krajobrazu. Przed pandemią był to drugi, co do wielkości, tego typu pochód w Polsce. Jeśli wszystko się dobrze ułoży, to w czwartek 6 stycznia przejdziemy starymi szlakami i spotkamy się na Rynku Głównym, żeby oddać pokłon Najświętszej Rodzinie – mówi z nadzieją Jacek Koźliński.
Trasy do stajenki wiodą ze wzgórza wawelskiego, kościoła salezjanów na Dębnikach (św. Stanisława Kostki) oraz spod świątyni św. Floriana. Radosny tłum przechodzi ulicami miasta, śpiewając kolędy i pastorałki. Uczniowie występują w kolorowych strojach dworzan, rycerzy i giermków. Na czele każdego orszaku (afrykańskiego, azjatyckiego i europejskiego) jedzie król.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Śpiewniki oraz papierowe korony rozdawać będą krakowianom i gościom wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, współorganizatora wydarzenia. Pojawi się możliwość złożenia ofiary na cele statutowe organizacji, która wspiera osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Styczniowy pochód swoją pracą wspomagają również salezjanie, pijarzy, nazaretanki, szkoły Źródło oraz Wierchy, a także wiele podstawówek.
– Zależy nam na tym, żeby wydarzenie przebiegło bez zakłóceń. Planujemy, aby trzy pochody się nie spotkały, jak dotychczas, o godz. 12 pod stajenką na Rynku Głównym, ale żeby przychodziły oddać pokłon o różnych porach. Poprowadzimy orszaki tak, aby między uczestnikami były odstępy. Pomogą nam w tym skauci i harcerze. Oczywiście, zastosujemy się do wszelkich zaleceń rządowych. Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku i samotnego przejścia królów przez Kraków, tym razem chcemy przeżyć ten dzień we wspólnocie i o to się modlimy – podkreśla p. Koźliński, koordynator wydarzenia.
Przejście, niezależnie od przyjętej formuły, będzie transmitowane na kanale na YouTube „Orszak Trzech Króli Kraków”. Bieżące informacje publikowane są na FB: www.facebook.pl/orszak.trzech.kroli.