W bieżący rok wchodzimy także z wyeksponowaniem postaci świętych mężczyzn: św. Józefa Opiekuna Zbawiciela i św. Jakuba Apostoła.
O tym, że najbliższy rok będzie przeżywany pod znakiem św. Józefa, dowiedzieliśmy się 8 grudnia. Obecnie zaś, od 1 stycznia, weszliśmy także w Jubileuszowy Rok Jakubowy. Towarzyszy temu możliwość uzyskania odpustu zupełnego w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od dnia 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego Apostoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Św. Jakub zwany Większym, należał do grona bliskich Jezusowi osób, które były świadkami niezwykłych wydarzeń (uzdrowienia, Przemienienie, przywrócenie do życia) wraz ze swym bratem Janem. Na pewnym etapie bycia z Jezusem, wygląda na to, że zamarzyło mu się wraz z bratem, już wcześniej zarezerwować sobie miejsce w Królestwie Bożym, o co prosiła Jezusa ich matka. Po Zesłaniu Ducha Św., zgodnie z poleceniem Jezusa, by „nauczać wszystkie narody” i on podjął się wyprawy misyjnej, podczas której miał dotrzeć do Hiszpanii, nawracając i przyprowadzając do Chrystusa wielu ludzi. Wrócił jednak do Jerozolimy, aby wspomóc pracę apostolską. Tu został wydany przez pewnego mieszkańca, który chciał się przypodobać młodemu królowi Herodowi Agryppie. Ale nawet w drodze na śmierć, miał dokonać jeszcze uzdrowienia sparaliżowanego człowieka i doprowadzić do nawrócenia swojego kata i razem ponieśli śmierć męczeńską.
Po śmierci jego ciało zostało przewiezione do Hiszpanii, gdzie zostało złożone w miejscu zwanym Compostella – od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy).
Czasem przedstawiamy jest także jako rycerz na koniu, co związane jest z bitwą pod Clavigo w 844 r., kiedy to miał się pojawić na białym koniu z rozwiniętym sztandarem i przechylił szalę zwycięstwa nad Saracenami na stronę Hiszpanów. Odtąd w bitwach wojska hiszpańskiego często odzywało się, jako hasło, imię „San Jago” (święty Jakub). W 1170 r. utworzono pod jego nazwą zakon rycerski.
Odtąd liczne rzesze pielgrzymów przybywały i przybywają do jego grobu, a miejsce to stało się jednym z 3 największych miejsc pielgrzymkowych po Ziemi Świętej i Rzymie. Przez Europę biegną zaś Szlaki św. Jakuba, a niektóre z nich przebiegają także przez teren naszej diecezji.
Tak więc do dziś przyprowadza on poszukujących prawdy ludzi do Zbawiciela.