Kwiecień to Miesiąc Polskiej Golgoty Wschodu, dlatego droga krzyżowa miała wyjątkowy, patriotyczny charakter. Wacław Kwieciński przywołał postać śp. ks. prałata Stanisława Pająka – Sybiraka, wieloletniego proboszcza miejscowej parafii i kapelana Sybiraków. Wspomniał o kielichu mszalnym, który wraz z rodziną kapłana przebył zesłanie i cudem przetrwał – mimo licznych rewizji i dramatycznych prób kradzieży.
Rozważania poszczególnych stacji łączyły mękę Chrystusa z dramatem polskich rodzin deportowanych na Wschód. Po zakończonym nabożeństwie Pan Prezes przybliżył także inne tragiczne karty historii, wpisujące się w określenie „Golgota Wschodu” – sformułowanie, które po raz pierwszy wypowiedział św. Jan Paweł II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wspomniana została zbrodnia wołyńska, a także zbrodnia katyńska, której 85. rocznicę niedawno obchodziliśmy. W sposób szczególny wspomniano podporucznik Janinę Lewandowską – jedyną polską kobietę-żołnierza zamordowaną w Katyniu oraz kapłana ks. Zdzisława Paszkowskiego.
Na zakończenie spotkania Wacław Kwieciński zaprezentował swoją najnowszą modlitwę-poemat zatytułowaną Katyńskie pieśni, skierowaną do Matki Bożej Katyńskiej. Ks. Krzysztof Myszogląd pobłogosławił przybyłym i podziękował prezesowi Sybiraków za świadectwo pamięci i modlitwy za tych, którzy nie powrócili z nieludzkiej ziemi.