Reklama

Przesłanie z Medjugorie

Już po raz 12. w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana modlono się w intencji pokoju – Medjugorje-Friedensgebet „Message for You”. To jedno z największych wydarzeń religijnych w Austrii. W tym roku wzięło w nim udział ponad 3 tys. wiernych przybyłych z całej Austrii oraz z zagranicy

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 20-21

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Katedra św. Szczepana w Wiedniu dawno nie widziała takich tłumów

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
dawno nie widziała takich tłumów

Sześciogodzinne spotkanie modlitewne poprowadził arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, który również przewodniczył Mszy św. Wśród obecnych, obok wielu grup modlitewnych, osób prywatnych oraz zaproszonych gości, było ponad stu kapłanów i przedstawicieli różnych zakonów, m.in. opat Cystersów z Heiligenkreuz o. Maximilian Heim oraz były dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Austrii ks. Leo Maasburg.

Kard. Schönborn modlitwę o pokój określił jako główne przesłanie z Medjugorie. Podczas kazania nawiązał do tego „błogosławionego miejsca”, które nazwał „największym konfesjonałem świata”, i podkreślił, że „największym cudem Medjugorie jest sakrament pojednania”.

Gościem specjalnym spotkania była Marija Pavlović-Lunetti, jedna z sześciorga widzących z Medjugorie. Podzieliła się ona z wiernymi szczególnym świadectwem o objawieniach Matki Bożej. W jej przekonaniu, zadaniem objawień maryjnych jest poruszać ludzi i nimi „wstrząsać” oraz pomóc im zrozumieć fakt, że bez Boga nie ma przyszłości ani życia wiecznego. Comiesięczne orędzia kierowane do ludzkości, które Marija Pavlović-Lunetti otrzymuje od Matki Bożej w swych widzeniach, to apele o pokój, wiarę, nawrócenie, post i modlitwę. Są one „wołaniem Boga, gestem Jego miłości i człowieczeństwa” – zaznaczyła wizjonerka.

Reklama

Arcybiskup Wiednia ma szczególne związki z Medjugorie. Od 2008 r. jest gospodarzem modlitwy o pokój w wiedeńskiej katedrze. Wydarzenie to, znane pod nazwą „Message for You”, jest najważniejszym i największym poza granicami Bośni i Hercegowiny spotkaniem modlitewnym w duchu Medjugorie. Kardynał Schönborn odwiedził Medjugorie w 2010 r. Od tego czasu pozostaje pod wrażeniem duchowej atmosfery tego miejsca i jako jedyny biskup corocznie kieruje specjalne przesłanie do młodych ludzi przybywających tam z różnych stron świata na Międzynarodowy Festiwal Młodych – Mladifest. W swoich orędziach arcybiskup Wiednia dziękuje młodzieży za to, że dzięki niej ten festiwal stał się największym katolickim spotkaniem modlitewnym w Europie.

Również w sierpniu br. kard. Schönborn skierował swoje słowa do uczestników Mladifestu. Było to szczególne przesłanie, gdyż okazja była szczególna – w tym roku festiwal odbywał się po raz 30. Uczestniczyło w nim przeszło 50 tys. młodych ludzi oraz ponad 600 kapłanów z 80 krajów. Dzięki zezwoleniu papieża Franciszka z maja br. w tegorocznym spotkaniu młodzieży wzięło oficjalnie udział 14 kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Przybyli także przedstawiciele Watykanu: wikariusz Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej – kard. Angelo De Donatis oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji – abp Rino Fisichella.

W tegorocznym przesłaniu arcybiskup Wiednia zaznaczył, że papież Franciszek w ostatnich latach dawał do zrozumienia, iż „Medjugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”. „Tutaj niebo jest blisko nas, tutaj Gospa daje tyle pocieszenia i nawrócenia, tutaj wielu z was odkrywa radość spowiedzi, sakramentu przebaczenia. Tutaj doświadczacie wspólnoty w wierze, tutaj nawiązujecie przyjaźnie, tutaj doświadczacie wielu wewnętrznych uzdrowień ran życia” – napisał kard. Schönborn w liście do młodzieży zebranej na Mladifeście. Równocześnie wyraził głębokie pragnienie wzięcia udziału w przyszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Młodych w Medjugorie.

2019-10-01 13:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: za pracę rolników powinni dziękować przede wszystkim mieszkańcy miast

2020-09-20 12:45

[ TEMATY ]

dożynki

kard. Kaziemierz Nycz

PAP

W tym roku za pracę rolników jeszcze bardziej powinni podziękować mieszkańcy miast; oni przede wszystkim otrzymują dobrodziejstwa pracy rolnika - mówił w niedzielę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podczas mszy rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie.

W eucharystii odbywającej się w kościele seminaryjnym w Warszawie uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W uroczystości wziął także udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kard Nycz podczas homilii przypomniał, że tegoroczne dożynki z powodu pandemii nie odbywają się, tak jak w ubiegłych latach w Spale. Podkreślał, że uroczystości dożynkowe rozpoczynają się co roku od mszy, by podziękować Bogu za całoroczny trud pracy rolników. "Dziękujemy Bogu, że dał siłę wzrostu roślinom w tym ziemskim sanktuarium świata stworzonego. Nawet o tym na co dzień pewnie nie myślimy" - mówił hierarcha.

Jak dodał, dzięki temu błogosławieństwu przeżywamy dobry owoc tegorocznych żniw. "Dziękujemy także w tej mszy świętej rolnikom za ich ofiarną pracę, pełne miłości pochylanie się nad ziemią, żeby wydała owoce, żeby wydała plony. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy rolnikom i polskiej wsi stwarzają warunki i możliwości godnego uprawiania ziemi i wyżywienia wszystkich" - wskazywał duchowny.

Podkreślił, że to podziękowania dla wszystkich osób, które wspierają polskie rolnictwo na różnych szczeblach życia społecznego. "Dziękujemy także przedstawicielom władz wszelakich, od pana prezydenta poczynając, przez władze rządowe i samorządowe za to, że także dzięki ich współpracy ten rok w rolnictwie przejdzie, jako ten przyzwoity i dobry" - powiedział kard. Nycz.

Jak dodał, tegoroczne dożynki są symboliczne. Zwrócił uwagę, że za pracę rolników w tym roku jeszcze bardziej powinni podziękować mieszkańcy miast. "Przecież oni są przede wszystkim tymi, którzy otrzymują dobrodziejstwo pracy rolnika. Myślę, że na co dzień idąc do sklepu, sięgając na półkę nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, ile pracy, wysiłku, niepokoju ma w sobie rolnik, żeby wyprodukować żywność, z której my skorzystamy" - podkreślił.

Zaznaczył, że w tym roku dożynki są symboliczne także z tego powodu, że mają miejsce w środku wielkiego miasta - Warszawy.

Kard. Nycz wskazywał też, że polska wieś staje się coraz bardziej przyjazna. "Ludzie na polskiej wsi od dłuższego już czasu dużo mniej się napracują fizycznie przy pracy na roli" - powiedział. Zauważył jednocześnie, że są też zjawiska niepokojące - "ludzie z polskiej wsi muszą wychodzić i szukać pracy gdzie indziej".

"Cieszę się bardzo, że modli się z nami pan prezydent i modli się pan minister rolnictwa i wszyscy przedstawiciele odpowiedzialni za rolnictwo. Jest wtedy uzasadniona nadzieja, że wszyscy ci ludzi fachowi, odpowiedzialni, mądrzy potrafią upilnować te wszystkie procesy, które dokonują się w obrębie polskiej wsi, po to, żeby uchronić przed pokusami działań doraźnych, nieprzemyślanych pomysłów, u podstaw których nie stoi rzetelna troska o rolników" - podkreślił kard. Nycz.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Magdalena Gronek

kkr/ mgw/ itm/

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję