Reklama

Aspekty

Pogadajmy o synodzie (4)

Trzeba to zrobić z głową

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

synod

rozmowa

Piotr Jaskólski

Ks. Andrzej Sapieha, sekretarz I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, rzecznik prasowy kurii biskupiej

Ks. Andrzej Sapieha, sekretarz I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej,
rzecznik prasowy kurii biskupiej

KATARZYNA KRAWCEWICZ: – Przed nami pierwsze po wakacjach, a trzecie w ogóle spotkanie synodalnej komisji przygotowawczej. Co się tam będzie działo?

KS. ANDRZEJ SAPIEHA: – Skonkretyzujemy propozycje, które pojawiły się ostatnio. Na pewno będziemy rozmawiać o cyklu niedziel synodalnych. Trzeba się zastanowić, kiedy ruszą. Takich niedziel ma być pięć. W tym czasie w parafiach będą głoszone katechezy o synodzie, czy to w trakcie homilii, czy w formie konferencji przed lub po Mszy św. – to jest jeszcze do ustalenia. W parafii w tych dniach powinny też się odbyć jakaś modlitwa w intencji synodu, adoracja lub nabożeństwo.
Termin niedziel synodalnych jeszcze nie został ustalony, chciałbym jednak, żeby poprzedzały bezpośrednio rozpoczęcie właściwych prac synodu, bo gdyby zaczęły się za wcześnie, to podczas przerwy wszyscy o nich zapomną.
Drugą ważną sprawą, którą poruszymy, będzie folder na kolędę. Musimy dopracować, co znajdzie się w tym folderze, kto zajmie się stworzeniem go. Wiem, że są też pomysły na inne kolędowe foldery, na przykład fatimskie, więc trzeba to wszystko skompilować, żeby księża nie rozdawali kilku różnych, tylko jeden zbiorczy.
Będziemy też rozmawiać o katechezie w szkole na różnych poziomach – trzeba znaleźć ludzi, którzy opracują konspekty do tych zajęć.

– A kiedy głos zabiorą diecezjanie?

– Mniej więcej równolegle z niedzielami synodalnymi powinny ruszyć konsultacje. W miarę szeroko trzeba zapytać diecezjan o zagadnienia, którymi miałby się zająć synod. Trzeba to oczywiście zrobić z głową, żeby nie było tak, że każdy powie, co mu leży na duszy, bo przecież synod może obradować tylko o tych sprawach, które są we władzy biskupa diecezjalnego. Nie możemy się zajmować rzeczami, które należą do „wyższych pięter” w Kościele. Dlatego musimy ustalić, jak dotrzemy do ludzi z informacją i jak później będziemy zbierać ich opinie.

– Czy już ktoś może podzielił się swoją opinią?

– Tak, już kilka listów wpłynęło do sekretariatu synodu. Część z nich porusza sprawy wykraczające poza nasze synodalne kompetencje, ale to właśnie dlatego, że ludzie jeszcze nie do końca wiedzą, w jakim obszarze będziemy się poruszać. Na pewno jednak te listy są takimi pozytywnymi zwiastunami tego, że diecezjanie są zainteresowani synodem.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 10-lecia sakry biskupiej

Marek Zygmunt: – 8 maja br., w dniu patrona naszej diecezji św. Stanisława, obchodzi Ksiądz Biskup piękny jubileusz 10-lecia przyjęcia sakry biskupiej. Główny konsekrator Ekscelencji, ordynariusz bp Ignacy Dec, zwracając się w czasie tej uroczystości do duchowieństwa i wiernych, powiedział: „Szanujcie Go jako sługę Chrystusa i szafarza Bożych misteriów, któremu powierzono głoszenie Ewangelii przez posługę Ducha i sprawiedliwości. Pamiętajcie o słowach Chrystusa, który powiedział do Apostołów: «Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi. Lecz kto Mną gardzi, gardzi tym, który Mnie posłał»”. Jak te słowa odbiera Ksiądz Biskup dzisiaj, z perspektywy tych dziesięciu lat?

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

2023-02-02 15:30

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję