Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: imieniny abp. Władysława Ziółka i bp. Ireneusza Pękalskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, pod koniec czerwca, gdy w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Władysława i św. Ireneusza, którzy są patronami arcybiskupa seniora Władysława Ziółka i biskupa Ireneusza Pękalskiego, w domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie imieninowe.

Zwracając się do solenizantów, kard. Ryś powiedział - jest takie bogactwo tych patronów, że nie wiadomo do którego się odwołać. Odwołam się do św. Jana Chrzciciela. Bardzo wszystkim – niezależnie od imienia, które noszą –życzę, by w waszym życiu były prawdziwe słowa św. Jana Chrzciciela – trzeba, aby On wzrastał, a ja żebym się umniejszał. Życzę również byście wszyscy zasłużyli na to miano, które Jan otrzymał w Ewangelii, by być przyjacielem Oblubieńca. To bardzo piękne określenie, gdy ktoś zostaje nazwany przyjacielem! Wszystkiego najlepszego! – mówił kard. Grzegorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebrani odśpiewali tradycyjne „Plurimos Annos”, a w odpowiedzi na życzenia metropolity łódzkiego głos zabrał ks. prof. Jan Wolski, który dziękując za życzliwość i otwartość kard. Grzegorza, wskazał na to, że podobnie jak Chrystus - Oblubieniec dba o Kościół – swoją Oblubienicę, tak metropolita łódzki dba o swoją diecezję.

W dzisiejszych imieninach kurialnych uczestniczyli przedstawiciele Kościoła Łódzkiego: kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy pracujący w instytucjach kurialnych. Spotkanie zakończyły życzenia składane indywidualnie przez zebranych.

2024-06-18 12:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Christos woskresie! – Wielka Noc w Kościele Greckokatolickim

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w nocy - po blisko 50 - dniach przygotowania i Wielkiego Postu wierni Kościoła Greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich - podczas nocnej liturgii wyśpiewali radosne "Christos woskresie", "Woistinu woskriesie" – Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał, tym samym kończąc okres pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Co z tą religią w szkołach? Czy nastąpiło ostatecznie rozwiązanie?

2024-07-22 20:03

[ TEMATY ]

religia

Karol Porwich/Niedziela

Minister edukacji narodowej w zeszłym tygodniu udzieliła kilku wywiadów, w których jednoznacznie stwierdziła, że od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Swój plan zamierza zrealizować za pomocą rozporządzenia ignorując i Konstytucję, i Konkordat. Twierdzi, że szkoła ma uczyć a nie wychowywać.

Walka z religią w szkołach rozpoczęła się niedługo po zaprzysiężeniu nowego rządu. Wówczas resort edukacji znalazł się w rękach partii z lewej strony areny politycznej. Pierwszym symptomem "alergii na lekcje religii" był styczniowy projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Słynne rozporządzenie dotyczące zniesienia prac domowych proponowało również – oprócz ograniczenia zajęć domowych – zmianę polegającą na rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych – ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. W marcu Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisała nowelę dokumentu. W związku z powyższym, od września br. – oceny z etyki i religii nie będą wliczane do średniej ocen rocznych (także w szkołach katolickich)! Kolejnym krokiem resortu był projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W projektowanej nowelizacji chodziło o umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Rozwiązanie miało dotyczyć także przedszkoli.

CZYTAJ DALEJ

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z transmitowania Mszy św. dla marynarzy

2024-07-23 12:07

[ TEMATY ]

Polskie Radio

Adobe Stock

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekuje wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało Mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Nikt z władz PR nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji.

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowała we wtorek rozpatrywanie informacji na temat transmisji Mszy św. dla marynarzy i rybaków na antenie Polskiego Radia, która odbywa się w niedziele o godz. 12 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku. Od sierpnia br. transmisja ma zostać zdjęta.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję