Reklama

Niedziela Przemyska

Dar Bożego Miłosierdzia

Rok Wiary ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI jest dla każdego człowieka wierzącego szczególną okazją do pogłębienia wiary i zbliżenia się do Boga. Ojciec Święty poprzez Penitencjarię Apostolską dał wiernym możliwość uzyskania odpustu zupełnego po spełnieniu określonych warunków

W czasie trwania Roku Wiary tj. (…) do 24 listopada 2013 r. wierni mogą zyskać odpust zupełny, dany przez miłosierdzie Boże, od kary doczesnej za swoje grzechy, który będą mogli ofiarować również za dusze wiernych zmarłych. Odpustu tego mogą dostąpić ci, którzy są prawdziwie skruszeni, czyli należycie oczyszczeni w sakramencie pokuty i szczerze pragną być wolni od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu” - czytamy w dekrecie abp. Józefa Michalika („O możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary w archidiecezji przemyskiej”), skierowanego do wiernych diecezji 16 października br., u progu Roku Wiary.

Poznawanie artykułów Wiary

Odpusty na Rok Wiary można zyskać w różny sposób. Penitencjaria Apostolska wyznaczyła cztery sposoby. Odpust można zyskać biorąc udział w co najmniej trzech konferencjach misji świętych, lub uczestnicząc w trzech wykładach na temat dokumentów Soboru Watykańskiego II czy też Katechizmu Kościoła Katolickiego, wygłaszanych w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu.

Wyznanie wiary w świętym miejscu

Reklama

Drugim sposobem uzyskania odpustu jest pielgrzymka do bazylik papieskich. Mogą to być cztery bazyliki większe, które znajdują się w Rzymie, ale także bazyliki mniejsze na terenie archidiecezji przemyskiej: Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu, Bazylika NMP Bolesnej w Jarosławiu, Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Krośnie, Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku, Bazylika Ducha Świętego w Przeworsku oraz Bazylika Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi. Odpust uzyskać można także w kościołach kolegiackich związanych od wieków z szerzeniem nauki chrześcijańskiej: pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie oraz pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Miejscami, w których wierni mogą dostąpić odpustu w archidiecezji przemyskiej są także sanktuaria: Męki Pańskiej i NMP w Kalwarii Pacławskiej, NMP w Borku Starym (Ojcowie Dominikanie), NMP Nieustającej Pomocy w Domaradzu, NMP Bolesnej w Haczowie, NMP w Hyżnem, NMP Bieszczadzkiej w Jasieniu, NMP Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach, NMP Matki Pocieszenia w Jodłówce, NMP Szkaplerznej w Łańcucie, NMP Matki Pięknej Miłości w Polańczyku, NMP Matki Pocieszenia w Sanoku (Ojcowie Franciszkanie), NMP Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach, NMP Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach, NMP Matki Nowego Życia w Zagórzu, św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, św. Jana z Dukli w Dukli (Ojcowie Bernardyni), św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, św. Andrzeja Boboli w Strachocinie oraz świątynie wskazane przez Metropolitę: pw. Podwyższenia Krzyża w Klimkówce - ze względu na kult Krzyża Pańskiego jako znaku wiary, pw. Narodzenia NMP w Krośnie (Ojcowie Franciszkanie) - ze względu na kult obrazu NMP Obrończyni Wiary, pw. św. Doroty w Markowej - ze względu na heroiczne świadectwo wiary Sług Bożych Rodziny Ulmów. By uzyskać odpust należy w tych wskazanych miejscach wziąć udział w nabożeństwie, bądź pomodlić się, a na zakończenie pobożnie odmówić „Ojcze nasz”, Wyznanie Wiary, i wezwanie do Matki Bożej lub świętych.

Publiczne wyznanie wiary w uroczystej celebracji

W każdym kościele i kaplicy odpustu mogą dostąpić wierni, którzy zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin i odmówią w niej Wyznanie Wiary w jakiejkolwiek uznanej formie w następujące, wyznaczone przez Metropolitę Przemyskiego dni Roku Wiary: 8 grudnia 2012 - uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia 2012 - uroczystość Narodzenia Pańskiego, 6 stycznia 2013 - uroczystość Objawienia Pańskiego, 11 lutego 2013 - wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, 22 lutego 2013 - święto Katedry św. Piotra, 19 marca 2013 - uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, 8 kwietnia 2013 - uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 3 maja 2013 - uroczystość NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Archidiecezji, 7 czerwca 2013 - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 29 czerwca 2013 - uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 6 sierpnia 2013 - święto Przemienienia Pańskiego, 15 sierpnia 2013 - uroczystość Wniebowzięcia NMP, 14 września 2013 - święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Odpustu może także dostąpić wierny w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary za pobożne nawiedzenie kaplicy chrzcielnej lub innego miejsca, w którym otrzymał chrzest i w którym odnowi przyrzeczenia chrzcielne.

Reklama

„Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków (na przykład mniszki klauzurowe, osoby chore, starsi, więźniowie), jeśli będą jednoczyć się duchowo, na przykład podczas transmisji telewizyjnych lub radiowych z uroczystości Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego i odmówią Ojcze nasz, Wyznanie Wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia czy też trud własnego życia” - wyjaśnia w dekrecie abp Józef Michalik.

Troska o zyskanie odpustu zupełnego jest okazją do pogłębienia wiary oraz dawania świadectwa chrześcijańskiego życia. Zechciejmy z niej skorzystać.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Chrześcijanie zostaną w Ziemi Świętej?

[ TEMATY ]

Rok Wiary

rok

Ziemia Święta

ziemia

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

To pytanie zadaje Patriarcha Jerozolimski Fuad Twal w specjalnym liście na zakończenie roku wiary (25.11.2013). I dodaje: „Wielu przepowiada nasze opuszczenie tego miejsca”. Patriarcha wskazuje także, na fakt wojen na Bliskim Wschodzie, podczas których ucierpieli Sunnici, Szyici, Druzowie oraz Chrześcijanie. Wyznawcy Chrystusa zaś, będąc łatwym celem extremistów, szczególnie ucierpieli, a niektórzy oddali nawet życie za wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi wydarzenia

2022-01-14 12:28

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Pomimo sędziwego wieku (16 kwietnia będzie obchodził swe 95 urodziny) i zrozumiałej słabości fizycznej papież-senior Benedykt XVI bacznie śledzi wydarzenia, przyjmuje wizyty i prowadzi korespondencję - pisze na łamach portalu Famille chrétienne Anne Kurian.

Autorka powołuje się na słowa byłego dyrektora Radia Watykańskiego i rzecznika Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczącego zarządu Fundacji Ratzingera, o. Federico Lombardiego SJ, który 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae wraz z laureatami Nagrody Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

10-letni Filip, który zwyciężył na festiwalu kolęd w Będzinie, marzy o karierze operowej

10-letni Filip Płażalski, który zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, marzy o karierze operowej. Jak na chłopca, ma wyjątkowo wysoki głos, który wymyka się schematowi – mówi odkrywczyni jego talentu i trenerka wokalna Agnieszka Szpargała.

"Nic, tylko szlifować dalej ten diamencik" – powiedziała w rozmowie z PAP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję