Reklama

Państwowe Muzeum na Majdanku

Bolesna przeszłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Ocalałeś nie po to, aby żyć
masz mało czasu
trzeba dać świadectwo
Zbigniew Herbert

7 listopada br., w obecności ambasadora Izraela w Polsce - Shewacha Weissa, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Leona Kieresa, przedstawicieli Niemieckiego Instytutu Historycznego i innych zaproszonych gości w siedzibie Państwowego Muzeum na Majdanku uroczyście otwarto wystawę Aktion Reinhardt - Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Ekspozycji towarzyszyła sesja naukowa, która odbyła się w Grand Hotelu "Lublinianka". Poruszono m.in. następujące zagadnienia: założenia Aktion Reinhardt, obozy zagłady, obozy przejściowe i deportacje, nazistowscy sprawcy, Polacy i Żydzi wobec Zagłady. Impreza przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Edukacji Publicznej Oddział w Lublinie przy współpracy Państwowego Muzeum na Majdanku. Honorowy patronat objęli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Niemiec Johannes Rau.
Mając w pamięci tragizm wydarzeń sprzed 60. lat wciąż musimy sobie uzmysławiać, że Majdanek to dzisiaj nie tylko muzeum, lecz przede wszystkim miejsce, które naznaczone zostało piętnem cierpienia niewinnych ofiar. Tutaj właśnie wobec wszechobecnej pogardy i nienawiści człowiek poddany został ostatecznemu doświadczeniu. W latach 1942-1943 okupowane ziemie polskie wchodzące w skład Generalnego Gubernatorstwa stały się miejscem bezprecedensowej zbrodni na masową skalę, dokonanej na Żydach polskich i zagranicznych, deportowanych na teren Lubelszczyzny z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii i Francji. W efekcie Aktion Reinhardt z krajobrazu polskich miast i miasteczek zniknęły całe społeczności żydowskie, które od wieków tworzyły klimat tych miejsc. Ludzie ci ginęli w komorach gazowych obozów w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Tysiące Żydów zamordowanych zostało przez Niemców w masowych egzekucjach, dokonywanych przy likwidacji gett lub zmarło w transportach deportacyjnych do obozów zagłady. W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta lubelskiego, pierwszego skupiska żydowskiego GG, które objęte zostało Aktion Reinhardt. W Lublinie mieścił się też sztab tej operacji, którym kierował Odilo Globocnik, dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim. Tempo akcji było błyskawiczne - największe nasilenie mordu nastąpiło od marca do grudnia 1942 r. Ogółem w okresie od 16 marca do 4 listopada 1943 r. akcja pochłonęła około 2 milionów istnień ludzkich.
Wystawa otwarta w muzeum na Majdanku ma na celu przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń, miejsc kaźni, a przede wszystkim ofiary tego mordu. Autorzy wystawy starają się wyjaśnić, czym była ta bezprecedensowa operacja. Odwołując się do dokumentów, relacji ocalałych świadków, pragną pokazać jak doszło do organizacji Aktion Reinhardt, w jaki sposób ją realizowano, kim byli organizatorzy i sprawcy, w jaki sposób na zagładę własnej społeczności zareagowali sami Żydzi.
Na wystawie nie zabrakło również informacji o reakcji Polaków, na oczach których rozegrał się ten dramat (przypomniano raporty o zagładzie przekazywane do Londynu przez Jana Karskiego, formy pomocy organizowane przez Radę Pomocy Żydom "Żegota" i zasługi Ireny Sendlerowej, kierowniczki referatu do spraw dziecięcych). Całość ekspozycji dopełnia prezentacja fotografii, które niejednokrotnie nigdy dotychczas nie były publikowane lub są nieznane polskiemu odbiorcy. Wystawa czynna będzie do 31 grudnia 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz ojca od cudów

2026-01-24 21:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

o. Melchior Królik

o. Melchior Królik

Ojciec Melchior Królik od 66 lat służy Maryi jako kapłan w Zakonie Paulinów. 24 stycznia obchodził swoją rocznicę święceń prezbiteratu, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Był m.in. definitorem i sekretarzem generalnym zakonu. Przez lata prowadził kronikę jasnogórskiego klasztoru i paulińskiego zakonu. Jest odpowiedzialny za stan zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej, zbiera także materiały dokumentacyjne dotyczące cudów i łask otrzymywanych za wstawiennictwem Maryi. Od prawie 60 lat jest związany z Warszawską Pielgrzymką Pieszą.

– Zawsze Matka Boża była przy mnie, przez całe moje życie. Jako kilkuletni chłopiec zostałem ocalony od hitlerowskich kul i często mówię, że cud życia zawdzięczam Maryi. Gdy obchodziłem 50. rocznicę święceń kapłańskich, napisałem na obrazku:
CZYTAJ DALEJ

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską wersję zbrodni na ks. Popiełuszce

2026-01-20 12:53

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Milena Kindziuk

Punktem zwrotnym stała się dla mnie najnowsza książka prokuratora Andrzeja Witkowskiego „Bolesne tajemnice ks. Popiełuszki. Śladami prawdy”, właśnie wchodząca na rynek. Dlatego zapraszam do lektury czteroczęściowego cyklu moich wywiadów z prokuratorem na portalu niedziela.pl.

Wiem, że ten tekst i moje wywiady z prokuratorem Andrzejem Witkowskim wywołają sprzeciw. Milczenie byłoby wygodniejsze, ale po trzydziestu latach badań nie mam już prawa wybierać wygody ani powtarzać wersji, która coraz gorzej znosi konfrontację z faktami.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ruini: pontyfikat Leona XIV zaczyna się podobnie jak pontyfikat Jana Pawła II

2026-01-26 18:00

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

kard. Camillo Ruini

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini dostrzega podobieństwa między początkiem pontyfikatu papieża Leona XIV i Jana Pawła II: „Obaj papieże musieli zmagać się z napięciami i sprzecznościami, które zagrażały jedności Kościoła” - powiedział były przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) i emerytowany wikariusz generalny diecezji rzymskiej w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Giornale”. 94-letni kard. Ruini jest świadkiem dziewiątego pontyfikatu.

Kard. Ruini uważa ewangelizację za najpilniejszą i najważniejszą kwestię współczesności. „W naszym świecie zagrożone są same podstawy wiary, począwszy od istnienia Boga i boskości Jezusa Chrystusa, naszego jedynego Odkupiciela” - powiedział. Zalecił włoskim biskupom zajęcie stanowiska w „wielkich kwestiach etyki społecznej”, takich jak eutanazja. Chociaż niewątpliwie spotka się to z dużą krytyką, powiedział, lepiej być krytykowanym niż nie zajmować stanowiska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję