Reklama

Niedziela Legnicka

Inauguracja Roku Wiary w diecezji

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego w katedrze legnickiej, 11 października br., rozpoczęły się obchody Roku Wiary

Niedziela legnicka 43/2012, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgii w świątyni katedralnej uczestniczyli także: bp pomocniczy Marek Mendyk, wrocławski bp pomocniczy Andrzej Siemieniewski, dominikanin o. Jacek Salij OP, przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy kurii, grono ok. 50 prezbiterów z diecezji, siostry zakonne, klerycy oraz przedstawiciele Bractwa św. Józefa.
Obecność Biskupa z Wrocławia oraz ojca dominikanina, związana była z uczestnictwem w sympozjum naukowym, poprzedzającym uroczystości w katedrze.
Liturgia rozpoczęła się procesją do kaplicy chrzcielnej, w której przy słowach kapłana: „Światło Chrystusa” został zapalony Paschał, a od niego pozostałe świece podczas sprawowania liturgii. W procesji zostały wniesione, obok Ewangeliarza, Dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Katolickiego, które zostały złożone w specjalnie przygotowanym dla nich miejscu.
Uczyniono to na znak jedności z Ojcem Świętym i w duchu jego nauczania zawartego w liście apostolskim „Porta Fidei”, ogłaszającym Rok Wiary. Ojciec Święty prosi w nim, aby ten święty czas w Kościele, był wykorzystany m.in. do pogłębienia lektury Słowa Bożego, a także katechizmu i dokumentów Soboru Watykańskiego II. Na znak odnowienia w sobie daru chrztu św., zgromadzeni przyjęli znak pokropienia wodą święconą na początku liturgii.
Biskup Legnicki nawiązał do tego faktu w swojej homilii, przypominając, że uroczysta inauguracja Roku Wiary przypada w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a patronem tego dnia jest jego inicjator bł. papież Jan XXIII.
„Dziś o godz. 10.00 papież Benedykt XVI na Placu św. Piotra w Rzymie zainaugurował Rok Wiary. My idziemy za jego zaproszeniem i obecnie w katedrze, a w naszych parafiach w godzinach wieczornych, ten Rok zostaje zainaugurowany. Rozpoczęliśmy celebrację od spotkania przy chrzcielnicy, gdzie została zapalona świeca paschalna, i usłyszeliśmy słowa - „Światło Chrystusa”. Idziemy bowiem przez życie oświeceni przez Chrystusa. Przyszliśmy do ołtarza, by tutaj dziękować za łaskę wiary, którą otrzymaliśmy na chrzcie św. Nowo ochrzczonych nazywano w starożytności neofitami, czyli nowo oświeconymi, ponieważ przyjęli światło Chrystusa i w Jego świetle patrzyli na własne życie. My też chcemy dziś prosić Pana Boga, abyśmy w tym szczególnym Roku, pogłębili naszą wiarę i zawsze według niej żyli” - mówił Biskup Legnicki.
Głównym zadaniem wspólnoty diecezjalnej na Rok Wiary, według Biskupa Legnickiego, powinno być pogłębienie lektury Pisma Świętego, katechizmu i dokumentów soborowych, a także zwrócenie uwagi na naszą modlitwę. Mówił: „Mamy stale otwierać podwoje wiary dla siebie i dla innych. Mamy nie tylko poznawać wiarę, Jezusa Chrystusa oraz głoszoną przez Niego naukę, ale także mamy celebrować wiarę. Jest ona darem Pana Boga, otrzymanym na chrzcie św., która umacnia się w przeżywaniu tajemnic wiary. Wiara powinna działać przez miłość. Jej wyrazem jest modlitwa. Zgłębiajmy wiarę przez modlitwę, a przede wszystkim módlmy się coraz lepiej, módlmy się coraz więcej. Starajmy się obejmować modlitwą nie tylko nasze osobiste sprawy, ale sprawy całego Kościoła” - zachęcał bp Cichy.
W związku z obchodzonym Rokiem Wiary, w nawiązaniu do dokumentu Stolicy Apostolskiej, Biskup Legnicki wydał także stosowny Dekret o odpustach w Roku Wiary, który informuje nas o możliwości pozyskania tego szczególnego daru dla nas, czy naszych zmarłych.
W Roku Wiary w diecezji będziemy mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach, które będą nam o nim przypominały. Z najbliższych wydarzeń warto tu wymienić promocję Katechizmu Katolickiego dla Młodzieży Youcat, zaplanowaną w dniach 20 i 27 października br., w czterech rejonach diecezji (Zgorzelec, Jelenia Góra, Lubin i Legnica), jak również promocję Katechizmu Kościoła Katolickiego, która będzie miała miejsce 3 listopada br. podczas Kongresu Rad Parafialnych w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nowenna o odwagę wiary”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2012, str. 5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Kościół

wiara

Ojciec Święty Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei”, ogłaszającym Rok Wiary, napisał: „Chcemy obchodzić ten Rok Wiary w sposób godny i owocny. Trzeba zintensyfikować refleksje na temat wiary, aby pomóc wszystkim wierzącym w Chrystusa w stawaniu się bardziej świadomymi i ożywić ich przywiązanie do Ewangelii. Pragniemy, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspiracje do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją. Będzie to też dobra okazja, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii” (PF 8-9). Modlitewnym wprowadzeniem wiernych w Rok Wiary w parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie „Nowenna o Odwagę Wiary” przeżywana w dniach od 13 do 21 października. Jej celem jest modlitwa wstawiennicza w intencji przebłagania za grzechy niewiary oraz ich skutki duchowe i społeczne na naszej ziemi, a także w intencji błagalnej o odwagę wiary naszego pokolenia. W trakcie trwania „Nowenny o Odwagę Wiary” w dziewięciu kościołach „stacyjnych” Szczecina będzie trwała całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpoczynająca się każdego dnia o godz. 15. Modlitwy w kościołach „stacyjnych” - przebiegające według podanego niżej porządku - nawiązywać będą do Dekalogu oraz homilii bł. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Polski (czerwiec 1991 r.): I przykazanie - od godz. 15 - 13 października - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej; II przykazanie - od godz. 15 - 14 października - parafia pw. św. Stanisława Kostki; III przykazanie - od godz. 15 - 15 października - parafia pw. św. Dominika; IV przykazanie - od godz. 15 - 16 października - parafa pw. św. Andrzeja Boboli; V przykazanie - od godz. 15 - 17 października - parafia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej; VI przykazanie - od godz. 15 - 18 października - parafia pw. Świętego Krzyża; VII przykazanie - od godz. 15 - 19 października - parafia pw. św. Jana Chrzciciela; VIII przykazanie - od godz. 15 - 20 października - parafia pw. Świętej Rodziny; IX i X przykazanie - od godz. 15 - 21 października - parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa; Przykazanie Miłości Boga i bliźniego - podsumowanie „Nowenny o Odwagę Wiary” - od godz. 15 - 22 października - bazylika archikatedralna; godz. 18 - uroczysta Msza św. koncelebrowana z udziałem księży dziekanów oraz delegacji parafialnych rad duszpasterskich, które w końcowej części liturgii będą poproszone, aby dla wszystkich parafii dziekańskich odebrać specjalne wydania dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Modlitwy we wszystkich parafiach - organizowane w duchowej jedności z całą archidiecezją - będą przebiegać zgodnie z intencjami i tematyką podejmowaną danego dnia w kościołach „stacyjnych”. Warto zorganizować w tych dniach parafialne wieczory modlitewne, zawierające Mszę św. z homilią, nabożeństwo różańcowe, adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Maryjny. Zachęcamy wszystkich wiernych do modlitwy w parafiach w trakcie „Nowenny o Odwagę Wiary”, aby „w tym Roku każdy wierzący mógł ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary” (PF 9).
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję