Reklama

Kościół

Belgia: wzrost liczby eutanazji o 15 procent

W 2023 roku w Belgii dokonano 3423 legalne eutanazje, o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Eutanazja jest powodem 3,1 proc. wszystkich zgonów w tym kraju (wobec 2,5 proc. w 2022 roku).

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te oficjalne dane te opublikowała Federalna Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji. Oparte są one na dokumentach rejestracyjnych eutanazji.

Wynika z nich, że o eutanazję prosili w większości (74,4 proc.) ludzi starsi. 70,7 proc. z nich miało ponad 70 lat, 42,1 proc. ponad 80 lat. Poniżej 40. roku życia odnotowano 1,1 proc. przypadków, w tym jeden dotyczący osoby małoletniej. 0,6 proc. eutanazji dokonano na pacjentach pozbawionych świadomości, na podstawie ich wcześniejszej deklaracji woli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmniejszyła się nieco liczba eutanazji wykonywanych w domu (w 2023 roku było ich 48,6 proc. wobec 50,5 proc. w roku poprzednim), wzrosła natomiast w domach starców i domach opieki (17,6 proc. wobec 16,4 proc. rok wcześniej). W szpitalach i ośrodkach opieki paliatywnej dokonano 32 proc. eutanazji.

Reklama

W 79,2 proc. przypadków lekarz stwierdził prawdopodobieństwo rychłej śmierci pacjenta. W pozostałych przypadkach chodziło o jednoczesne występowanie wielu chorób. 55,5 proc. eutanazji wykonano na pacjentach chorych na nowotwory, 2,23 proc. - na pacjentach z wieloma przewlekłymi chorobami, a 9,6 proc. - z chorobami systemu nerwowego, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne. Wzrasta, choć wciąż pozostaje marginalna, liczba próśb o eutanazję z powodu chorób psychiatrycznych 1,4 proc.

Wszystkie prośby spełniały ustawowe kryteria legalnej eutanazji: przemyślana i powtarzana prośba pacjenta zdolnego do jej wyrażenia; sytuacja medyczna bez wyjścia; cierpienie ciągłe, nieuleczalne i nie do zniesienia, spowodowane stanem poważnym i nieuleczalnym.

Ponadto w 2023 roku eutanazji poddano 110 pacjentów z zagranicy, którzy w tym celu przyjechali do Belgii.

2024-02-27 21:00

Ocena: +1 -9

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalscy biskupi: walka z eutanazją nie jest kwestią religijną

[ TEMATY ]

eutanazja

Portugalia

Bożena Sztajner/Niedziela

Portugalscy biskupi zgromadzeni w Fatimie na sesji plenarnej konferencji episkopatu Portugalii stwierdzili, że zagadnienie walki z eutanazją nie jest kwestią religijną, ale problemem humanitarnym. Szefujący episkopatowi patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente zaapelował, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych. - Niech nikt nie próbuje zawężać problemu eutanazji do płaszczyzny czysto religijnej, bo jest ona w rzeczywistości zagadnieniem natury humanitarnej – powiedział kard. Clemente.

W dokumencie przyjętym przez portugalskich biskupów zaapelowano o ducha miłosierdzia, przejawiającego się “troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu”. Biskupi przypomnieli też o niedawnych apelach pięciu ostatnich prezesów Izby Lekarskiej w Portugalii, którzy jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko próbom legalizacji eutanazji w tym kraju. Ich deklaracje poparło portugalskie środowisko pracowników służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję