Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

20 kwietnia przybył kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu, wraz z grupą kilkudziesięciu kapłanów swojej archidiecezji. Pielgrzymował również biskup pomocniczy Mediolanu Carlo Redaelli.

20 kwietnia modlili się na Jasnej Górze maturzyści diecezji bydgoskiej. Z młodzieżą przybył bp Jan Tyrawa.

24 kwietnia przybyli maturzyści diecezji radomskiej. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik.

24 kwietnia przybył na Jasną Górę abp Piotr Malczuk OFM, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie.

Zapowiedzi

10 maja - Pielgrzymka Więźniarek Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück

12 maja - Pielgrzymka Sybiraków

12 maja - Pielgrzymka Bankowców

12 maja - Pielgrzymka Kierowców

12 maja - Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania

12 maja - Pielgrzymka Krótkofalowców

13 maja - Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego.

BPJG

Pielgrzymka akademicka

"Dom nie ręką ludzką uczyniony"

Pod hasłem "Dom nie ręką ludzką uczyniony" w dniach 20-23 kwietnia odbywała się na Jasnej Górze 76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej. Przybyło ok. 3 tys. studentów wraz z duszpasterzami akademickimi, profesorami i rektorami polskich uczelni. Pielgrzymka rozpoczęła się 20 kwietnia nabożeństwem maryjnym w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz w akademickiej Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Następnego dnia przed południem zostały wygłoszone konferencje: "Dom nie ręką uczyniony" - o. Witold Kawecki, "Troska o Kościół" - Paweł Zuchniewicz, "Troska o człowieka" - Rafał Jan Porzeziński, "Troska o wiarę" - Dariusz Basiński z kabaretu "Mumio".
Młodzież akademicka odbyła przemarsz z archikatedry częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do Sanktuarium Jasnogórskiego. Po dotarciu do celu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii abp Michalik zwrócił uwagę na to, że Pan Jezus od każdego z nas domaga się świadectwa wiary, i zachęcił, by nie bać się dawać świadectwa.
Młodzież uczestniczyła w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę 22 kwietnia rano w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Jędraszewskiego, który również wygłosił homilię.
Podczas pielgrzymki były również spotkania z kulturą. W Wieczerniku odbył się koncert, a w Kaplicy św. Józefa Teatr Patataj wystawił sztukę pt. "W pół przerwane słowa".
O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Konferencja nt. Dokumentu Społecznego KEP

W trosce o człowieka i dobro wspólne

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyło się 25 kwietnia kolokwium pt. "W trosce o człowieka i dobro wspólne". Spotkanie było poświęcone prezentacji dokumentu społecznego Konferencji Episkopatu Polski. Zaproszeni prelegenci: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, prof. dr hab. Bogusław Drożdż z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Ziemowit Gawski - przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz ks. dr Marek Łuczak - wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach i redaktor "Niedzieli" omówili wybrane zagadnienia dokumentu, który jest wyrazem troski biskupów wobec zagrażającego Polsce kryzysu wartości. Wśród uczestników kolokwium byli m.in. definitorzy generalni Zakonu Paulinów: o. prof. Zachariasz Jabłoński i o. Piotr Polek.
- Nie ma chyba w Polsce miejsca, gdzie troska o człowieka i dobro wspólne jest tak bardzo widoczna, jak właśnie tu, na Jasnej Górze - powiedziała, witając uczestników, Izabela Tyras, prezes Oddziału Katolickiego Stowarzyszania "Civitas Christiana" w Częstochowie, które było organizatorem spotkania.
Punktem wyjścia refleksji abp. Wacława Depo było przypomnienie, że nowy dokument społeczny KEP mówi o "promocji integralnej wizji człowieka". - To jest klucz do właściwego rozumienia całego dokumentu - stwierdził Arcybiskup. Podkreślił również, że godność człowieka jako osoby pochodzi od Boga, dlatego nie może być on traktowany jako coś, lecz jako ktoś. Poruszając zagadnienia dotyczące małżeństwa, rodziny i wychowania, abp Depo zaznaczył: - Trzeba przeciwstawić się teoriom, które traktują jednakowo obie płci, które podkreślają, że różnica biologiczna nie ma żadnego znaczenia, że to człowiek powinien decydować o tym, kim pragnie być. Jest to niezgodne z prawami natury. Arcybiskup podkreślił, że z punktu widzenia godności człowieka i moralności nie do przyjęcia są m.in.: aborcja, eutanazja, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie komórek macierzystych z embrionów ludzkich. Krytycznie ocenił Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uchwaloną 1 lipca 2010 r. Wskazał, że niebezpieczne są niektóre zapisy, jak np. możliwość odbierania przez służby społeczne dzieci tylko z powodu złej sytuacji materialnej rodziców.
Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż omówił tę część dokumentu KEP, która analizuje sprawy kultury duchowej jako dobra wspólnego. Podkreślił, że kultura bez Boga staje się kulturą bez nadziei, kulturą beznadziejną.
"Patriotyzm jako szkoła tożsamości" był tematem rozważań Ziemowita Gawskiego, który przypomniał ostatnią książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" i nazwał ją papieskim testamentem pozostawionym Polakom. Podkreślił, że miłość Ojczyzny jest nakazem sumienia, a wychowanie patriotyczne obowiązkiem rodziny, szkoły i Kościoła.
Część dokumentu poświęcona mediom była tematem refleksji ks. dr. Marka Łuczaka, który zwrócił uwagę na moralne aspekty działalności mediów. Mówiąc o globalizacji dokonującej się m.in. za sprawą mediów, wyjaśnił, że prowadzi ona do przedefiniowania pojęć, do erozji, zanikania pewnych modeli postępowania. Przypomniał, że media katolickie mają ewangelizować i postrzegać swoją rolę jako "sufragana dla biskupa i dodatkowego wikarego dla proboszcza".
Spotkanie podsumował o. prof. Zachariasz Jabłoński.
Anna Wyszyńska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Święty Ojcze Pio, z przekonaniem uczyłeś, że Opatrzność mieszając radość ze łzami w życiu ludzi i całych narodów, prowadzi do osiągnięcia ostatecznego celu; że za widoczną ręką człowieka jest za-wsze ukryta ręka Boga, wstawiaj się za mną, bym w trudnej sprawie…, którą przedstawiam Bogu, przyjął z wiarą Jego wolę.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie bł. Bernardyny Jabłońskiej - duchowej córki św. Brata Alberta

pl.wikipedia.org

Prawdziwym przełomem w życiu bł. Bernardyny okazało się spotkanie z Bratem Albertem. „Tęskniła do życia w kontemplacji i Pan wypełnił jej pragnienie w sposób, którego się nie spodziewała, bo jej życie upłynęło na ciężkiej pracy wśród bezdomnych, zranionych przez życie, nędzarzy. To w nich odkrywała twarz umiłowanego Nauczyciela i z miłości do Niego pragnęła dawać, wiecznie dawać” - mówił o bł. Bernardynie bp Damian Muskus.

Według niego, jej życie i posługa najsłabszym są świadectwem, że wielkie dzieła miłości rodzą się „z patrzenia na Jezusa, z nieustannego bycia z Nim, słuchania Go i uczenia się Jego stylu”. Stwierdził, że siostry albertynki „w cichości zmieniają świat, zaprowadzając w jego najciemniejszych zakamarkach ewangeliczne reguły dobra, miłości i całkowitego oddania Jezusowi”.
CZYTAJ DALEJ

Incydent z udziałem prezydenta Nawrockiego w USA. Przebieraniec chciał zakłócić Mszę św.

2025-09-22 17:30

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki wraz małżonką Martą w niedzielę uczestniczył w uroczystościach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Podczas Mszy św. doszło do incydentu.

Z Mszy św. został wyprowadzony mężczyzna przebrany w ornat, który jednak nie był księdzem. Mężczyzna nie miał przy sobie widocznych niebezpiecznych przedmiotów, nie stawiał też oporu, gdy był wyprowadzany z sanktuarium. Mężczyzna jest znany lokalnej Polonii i już wcześniej zakłócał Msze, jednak po raz pierwszy przebrał się za duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję