Reklama

Kościół

Watykan/ Na Placu Świętego Piotra odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince

Na Placu Świętego Piotra odsłonięto w sobotę szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszej, jaka powstała we włoskim miasteczku Greccio koło Rieti 800 lat temu z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu. Świerk przywieziono z alpejskiej gminy Macra w Piemoncie.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się o zmierzchu setki osób.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Watykanu i lokalnych władz oraz Kościoła z terenów, które ofiarowały szopkę i świąteczne drzewko: z Rieti w stołecznym regionie Lacjum oraz Piemontu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szopka, wykonana na zlecenie diecezji w Rieti przywołuje scenerię Greccio, małego miasteczka, które przypominało świętemu Franciszkowi z Asyżu Betlejem i dlatego tam po powrocie z Ziemi Świętej postanowił stworzyć w 1223 roku żywą szopkę. Tak narodziła się tradycja szopek.

Szopkę w Watykanie, nawiązującą do sanktuarium w Greccio, zaprojektował Francesco Artese, a przy jej wykonaniu pracowali także po raz pierwszy artyści z rzymskiego miasteczka filmowego Cinecitta, między innymi malarze.

Podziel się cytatem

Reklama

Choinkę przywiezione zostało z miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie, w której mieszka 48 osób. Drzewko, jak wyjaśniono, ma ponad 50 lat i było przeznaczone do wycinki z powodów bezpieczeństwa. Udekorowano je szarotkami alpejskimi.

Po ceremonii na kolację w kolumnadzie Berniniego zaproszono 150 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to przygotowała między innymi Dykasteria do spraw Posługi Miłosierdzia, której prefektem jest kardynał Konrad Krajewski.

"Gest zapalenia lampek i inauguracji szopki łączy się w ten sposób z miłosierdziem Ojca Świętego" - powiedział polski kardynał, papieski jałmużnik, cytowany przez Vatican News.

Reklama

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2023-12-09 18:10

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Pięćdziesiątnica to przyjście Boga, pociągającego nas ku sobie

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie” – podkreślił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego, a jego słów wysłuchało dzisiaj około 13 tys. wiernych.

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

„Fiducia supplicans”, błogosławieństwa nieliturgiczne i rozróżnienie kard. Ratzingera

2024-02-27 18:13

Ks. Tomasz Podlewski

Instrukcja opublikowana w 2000 r. przez ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary odróżniała modlitwy o uzdrowienie, które są rytualne i zawarte w księgach liturgicznych, od modlitw duszpasterskich lub spontanicznych. To samo kryterium stosuje się obecnie, aby dopuścić możliwość błogosławienia par nieregularnych.

Deklaracja Fiducia supplicans, opublikowana przez Dykasterię Nauki Wiary w grudniu ubiegłego roku, nie zmienia tradycyjnej doktryny dotyczącej małżeństwa, co jest dobrze znane i na co wielu zwracało uwagę. Doktryna ta przewiduje błogosławieństwo ślubne tylko dla mężczyzny i kobiety, którzy zawierają związek małżeński. To raczej natura błogosławieństw jest przedmiotem dokumentu, który dopuszcza możliwość prostego, spontanicznego błogosławieństwa nawet par nieregularnych lub tej samej płci, bez błogosławienia ich związku lub aprobowania ich postępowania w życiu. Fiducia supplicans rozróżnia de facto błogosławieństwa liturgiczne lub rytualne oraz spontaniczne lub duszpasterskie. Jeśli chodzi o błogosławieństwa liturgiczne, można je rozumieć na dwa sposoby. W szerokim znaczeniu uznaje się za „liturgiczną” każdą modlitwę wypowiedzianą przez wyświęconego szafarza, nawet jeśli jest ona wygłaszana bez formy rytualnej i bez przestrzegania zapisów oficjalnego tekstu. Natomiast w węższym znaczeniu modlitwa lub inwokacja nad osobami jest „liturgiczna” tylko wtedy, gdy jest wykonywana „rytualnie”, a dokładniej, gdy opiera się na tekście zatwierdzonym przez władzę kościelną.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi zapraszają w swoje szeregi młodych chłopców!

2024-02-27 15:24

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Magdalena Lewandowska

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce wspólnota Młodych Wojowników Maryi!

Spotkanie organizacyjne, w którym wziął udział salezjanin ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskiej wspólnoty Wojowników Maryi, odbyło się w parafii Opieki św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzi na wrocławskim Ołbinie. To właśnie tam, u ojców karmelitów, odbywać się będą spotkania dla Młodych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję