Reklama

Kościół

Prymas Polski: wspierać powołania to wspierać młodych na ich drodze do Jezusa

„Nie wolno nam zwątpić i poddać się rezygnacji. Nie wolno ustawać w modlitwie o powołania i za powołanych, podsycając naszą nadzieję i wierząc, że w ten sposób rozdmuchamy na nowo płomień powołań” - mówił w sobotę 9 grudnia w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. dla członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, które od 30 lat otacza duchową i materialną opieką młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa. W Mszy św. uczestniczyli także krewni misjonarek i misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy właśnie w okresie przedświątecznym spotykają się na wspólnej rodzinnej modlitwie i na dzieleniu doświadczeniami towarzyszenia synom, córkom, braciom i siostrom w pełnieniu posługi w różnych zakątkach świata.

„Idźcie oto was posyłam” - odnosząc się w homilii do słów Jezusa abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że „nieść Ewangelię Jezusa może tylko ta osoba, która z Nim przebywa”. Jeśli jest inaczej, niesie jedynie idee, ale nie doświadczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Skoro za Jezusem pójdzie i będzie głosić Jego Ewangelię tylko ten, który sam wpierw Go spotka, to podstawowym zadaniem dla nas wszystkich - wspólnot parafialnych, rodzin i rodziców powołanych, całego świętowojciechowego Kościoła jest wspieranie młodych ludzi na ich drodze do Jezusa. Wspierać dziś powołania to wspierać młodych ludzi w ich spotkaniu z Jezusem” - mówił Prymas i jako pierwszą formę tego wsparcia wskazał modlitwę.

„Wiemy i odczuwamy, szczególnie dziś, pośród tak wielu trudności, zniechęcania, skomplikowanych czy wręcz kryzysowych sytuacji, jak ważne i cenne jest zawierzenie Jezusowi i nasza modlitwa za tych, których On sam powołuje i posyła. Nie wolno nam w niej ustawać. Nie wolno nam nigdy modlitwy porzucić czy z niej zrezygnować. Nie wolno nam zwątpić i poddać się rezygnacji, ale wciąż wytrwałą i ufną modlitwą podsycać naszą nadzieję. Modląc się o powołania i za powołanych odnawiać nadzieję i wierzyć, że jedynie w ten sposób rozdmuchamy nowy płomień powołań” - mówił metropolita gnieźnieński.

Drugą formą wspierania powołań w dzisiejszym świecie jest - jak wskazał abp Polak - przykład naszego życia i przeżywania powołania, a także styl i jakość naszych wzajemnych relacji.

Reklama

„To nas zachęca, jak powie papież Franciszek, abyśmy nie stali się sklerotyczni lub skostniali, wyzwala nas z tego spokoju, który nie pochodzi od Boga. Wyraża się w twórczym szukania wciąż nowych sposób głoszenia i dawania świadectwa” - podkreślił Prymas dodając, że nadzieję rozpala się i podtrzymuje także naszymi codziennymi wyborami.

„Ci, którzy wspierają powołania muszą więc być dziś prawdziwie siewcami nadziei. Nie mogą swym życiem zniechęcać innych, powodując niepokój i zamęt. Nie mogą szukać drogi na skróty. Nie mogą ulec pokusie pójścia samemu, zwłaszcza gdy wspólna droga staje się uciążliwa i trudna” - mówił abp Polak przypominając, że za powołania odpowiedzialni są wszyscy - duchowni, świeccy i konsekrowani.

Podziel się cytatem

Reklama

Mszę św. razem z Prymasem Polski celebrowali kapłani odpowiedzialni w parafiach za Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem organizacji ks. kan. Robertem Nurskim i asystentem ks. kan. Tadeuszem Nowakiem. Obecni byli także: przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, p.o. rektora PWSD w Gnieźnie ks. Tomasz Krzysztofiak oraz ks. kan. Franciszek Jabłoński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w archidiecezji gnieźnieńskiej w grudniu 1993 roku z inicjatywy śp. ks. kan. Jana Tadycha. Każda osoba, która wstępuje do stowarzyszenia, przyjmuje na siebie określone obowiązki. Obejmują one nie tylko zobowiązanie do modlitwy w intencji powołań oraz pełnienie uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ważne jest także dawanie świadectwa wiary w codziennym życiu.

Dodatkowym sposobem wspierania powołań kapłańskich jest także pomoc materialna, której członkowie stowarzyszenia udzielają alumnom gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

2023-12-09 16:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski na Jasnej Górze: pielgrzymka jest modlitwą

Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Matki Bożej Jasnogórskiej. „Pielgrzymka jest modlitwą. Jest wychodzeniem z Jezusem na górę” – mówił nawiązując do obchodzonego 6 sierpnia święta Przemienienia Pańskiego.

Komentując czytaną dziś Ewangelię wg. św. Łukasza metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę na niezauważany często, a obecny tylko u tego Ewangelisty fragment, który mówi, że „Jezus się przemienił, gdy się modlił”. To, co zobaczyli towarzyszący Mu uczniowie – tłumaczył – „nie było fajerwerkiem czy magiczną sztuczką, ale właśnie owocem modlitwy”.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: wzrost liczby eutanazji o 15 procent

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W 2023 roku w Belgii dokonano 3423 legalne eutanazje, o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Eutanazja jest powodem 3,1 proc. wszystkich zgonów w tym kraju (wobec 2,5 proc. w 2022 roku).

Te oficjalne dane te opublikowała Federalna Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji. Oparte są one na dokumentach rejestracyjnych eutanazji.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: wzrost liczby eutanazji o 15 procent

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W 2023 roku w Belgii dokonano 3423 legalne eutanazje, o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Eutanazja jest powodem 3,1 proc. wszystkich zgonów w tym kraju (wobec 2,5 proc. w 2022 roku).

Te oficjalne dane te opublikowała Federalna Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji. Oparte są one na dokumentach rejestracyjnych eutanazji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję