Reklama

Wiadomości

Program „Klimatyczne Uzdrowiska” – NFOŚiGW dba o klimat, środowisko i jakość powietrza w kurortach

W Polsce, zgodnie z wykazem Ministerstwa Zdrowia, istnieje 45 uzdrowisk, czyli obszarów, na których występują złoża surowców leczniczych oraz klimat o potwierdzonych właściwościach zdrowotnych. To cenny zasób polskiej bazy leczniczej, nieoceniony w prowadzeniu różnorodnych terapii i zabiegów rehabilitacyjnych, który jednak wymaga specjalnej opieki ze strony państwa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) od ponad dwóch lat prowadzi program priorytetowy „Klimatyczne Uzdrowiska”. Jego celem jest ekologiczna dbałość o kurorty i działające tam sanatoria, szpitale oraz inne zakłady – zwłaszcza pod kątem adaptacji do zmian klimatu oraz poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

[ TEMATY ]

ekologia

Adobe.Stock

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uzdrowiska to miejsca o wyjątkowych walorach leczniczych, w których można korzystać z pobytów w ośrodkach świadczących specjalne zabiegi prozdrowotne. Do głównych zalet kurortów należą naturalne surowce lecznicze, w tym wody mineralne służące do kąpieli leczniczych i kuracji pitnych, gazy lecznicze (stosowane do inhalacji) oraz inne kopaliny, np. glinki czy torfy nazywane borowinami. Drugim wyróżnikiem uzdrowisk są właściwości lecznicze miejscowego klimatu, wykorzystywane w tzw. klimatoterapii oraz walory przyrodnicze danej miejscowości i jej otoczenia.

Poza zdrowym klimatem, występowaniem leczniczych surowców i piękną przyrodą, w uzdrowiskach musi również funkcjonować odpowiednia infrastruktura w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, odpadowej, energetycznej i transportowej. Powinny też działać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i istnieć specjalne urządzenia, do których należą m.in.: zdroje (źródła i studnie), pijalnie wód, tężnie, parki zdrojowe, ścieżki ruchowe, baseny, kąpieliska, stacje klimatyczne itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warunki określone w ustawie (z 28 lipca 2005 r.) o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach mających ten status obecnie spełnia w naszym kraju 45 miejscowości (najwięcej na Dolnym Śląsku), gdzie prowadzona jest działalność w zakładach opieki stacjonarnej. Najbardziej znane polskie uzdrowiska to: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Krynica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Nałęczów, Polanica-Zdrój, Ustroń, Rabka-Zdrój, ale ten sam status mają również takie miasta, jak np. Augustów, Inowrocław, Kołobrzeg, Sopot, czy Ustka. Ponadto istnieją w Polsce miejsca, gdzie wprawdzie nie ma typowych obiektów sanatoryjnych, ale z uwagi na szczególne walory zdrowotne i ekologiczne (np. Czarny Dunajec, Frombork, Lidzbark Warmiński) tereny te korzystają z prawnego statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

W ciągu roku z polskich sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i innych placówek tego rodzaju korzysta około 600 tys. osób. Do głównych schorzeń leczonych w uzdrowiskach należą choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, krwi i układu krwiotwórczego, endokrynologiczne, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, a ponadto cukrzyca, otyłość i osteoporoza. Placówki uzdrowiskowe to niezwykle ważne elementy składowe polskiego systemu opieki zdrowotnej, które wpływają na zdrowie i komfort życia obywateli. Ustawa wprowadziła pojęcie „uzdrowiska posiadającego charakter użyteczności publicznej”, dzięki czemu ośrodki o tym statusie mogą korzystać ze specjalnej opieki i pomocy państwa.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uznając ogromne znaczenie lecznicze i społeczne kurortów, w lipcu 2021 r. uruchomił program priorytetowy „Klimatyczne Uzdrowiska”, w którym do rozdysponowania jest 250 mln zł pomiędzy gminy chcące wzmocnić swoją odporność na skutki zmian klimatu, poprawić jakość powietrza, zmniejszyć emisję do atmosfery szkodliwych substancji, pyłów i gazów cieplarnianych, a przez to podnieść jakość życia mieszkańców i kuracjuszy. Finansowe wsparcie z NFOŚiGW to szansa na ekorozwój dla ponad 50 miejscowości i gmin ze statusem uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Reklama

Program priorytetowy NFOŚiGW „Klimatyczne Uzdrowiska”, w którym nabór wniosków rozpoczął się 15 lipca 2021 r., to kolejny krok w staraniach o poprawę klimatu i stanu środowiska w Polsce. Głównym celem tego projektu jest upowszechnienie w gminach uzdrowiskowych nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań, które pozwolą uchronić kurorty przed następstwami zmian klimatu. Inwestycje wspierane przez NFOŚiGW mają zarazem doprowadzić na terenie uzdrowisk do poprawy jakości powietrza i wzrostu efektywności energetycznej budynków, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, rozwoju zieleńców i parków, rozbudowy „zielono-niebieskiej” infrastruktury, w tym systemów zagospodarowania wód opadowych i kanalizacji deszczowej, a także budowy i modernizacji ujęć wód i sieci wodociągowych dla poprawy zaopatrzenia ludności w wodę do picia.

Warto zaznaczyć, że w miejscowościach uzdrowiskowych systemy cieplne, stosowane w często wiekowych, ale atrakcyjnych architektonicznie budynkach użyteczności publicznej, nadal oparte są na paliwach kopalnych. Dla dobra wszystkich, dla zdrowia i dla ochrony klimatu należy to systematycznie zmieniać. Rola inwestycji publicznych prowadzonych wspólnie z samorządami, a wspierana finansowo przez NFOŚiGW, jest w takich przedsięwzięciach kluczowa.

Czyste powietrze i woda, zdrowa żywność, możliwość życia w symbiozie z otaczającą nas naturą to oczekiwania społeczne ponad jakimikolwiek podziałami. Taki też cel przyświecał pracom nad programem „Klimatyczne Uzdrowiska”, który – dodajmy – został opracowany wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wspieranie i promocja gmin jako terenów uzdrowiskowych przechodzących na zeroemisyjne źródła ciepła, podnoszących standardy energooszczędności przy zachowaniu walorów przestrzennych i turystycznych lokalnej tkanki przyrodniczej i miejskiej – to niewątpliwie istotny krok na drodze do poprawy zdrowia i jakości życia Polaków.

Program „Klimatyczne Uzdrowiska”, który wpisuje się w Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu, składa się z dwóch części: 1) Adaptacja do zmian klimatu oraz 2) Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych. Jego budżet – jak wspomniano wyżej – wynosi 250 mln zł, a nabór wniosków będzie ciągły i potrwa do roku 2024 lub do wyczerpania środków. Wnioski o dofinansowanie (w formie dotacji i pożyczek) można przedstawiać (od 15 lipca 2021 r.) do 29 marca 2024 r. Dokumenty należy składać do NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Beneficjentami programu mogą być jednostki samorządu terytorialnego posiadające status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, spółki prawa handlowego, w których samorządy posiadają 100 proc. udziałów lub akcji i powołane są do realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego wskazanych w ustawach oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań na ich rzecz.

2023-11-13 14:36

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Amazonia traci co roku ok. 1,4 tys. km kw. zasobów wody słodkiej

[ TEMATY ]

ekologia

Amazonia

Synod dla Amazonii

youtube.com

Od 2010 do dnia dzisiejszego Amazonia traciła średnio ok. 1,4 tys. kilometrów kwadratowych rzek i naturalnych zbiorników wody słodkiej, co potwierdzają zarówno badania prowadzone na miejscu, jak i zdjęcia satelitarne. Dane te są wynikiem nie tylko zmian klimatycznych, ale także konkretnych działań ludzkich. Mówią o tym najnowsze badania, przeprowadzone przez organizację Imazon wraz z brazylijskim oddziałem międzynarodowej sieci ekologicznej WWF.

Dane powyższe jeszcze bardziej uwiarygodniła amerykańska Agencja Badania Przestrzeni Kosmicznej NASA, udostępniając zdjęcia satelitarne z lat 1985-2017. Widać na nich wyraźnie zmiany w zasięgu powierzchni naturalnych zbiorników wodnych tego regionu, na który przypada 20 proc. światowych zasobów wody słodkiej. W ciągu minionych 33 lat obszar ten zmniejszał się średnio o ok. 350 km kw. rocznie, ale w ostatnim czasie zjawisko to niepokojąco się wzmogło.
CZYTAJ DALEJ

USA: przywódcy chrześcijańscy żądają od Rosji oddania prawie 20 tysięcy wykradzionych dzieci ukraińskich

2025-04-11 19:28

[ TEMATY ]

Ukraina

przywódcy chrześcijańscy

wykradzione dzieci

PAP/EPA

Ambasada USA w Moskwie

Ambasada USA w Moskwie

Koalicja amerykańskich organizacji chrześcijańskich poprosiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju prawie 20 tysięcy dzieci ukraińskich, wywiezionych stamtąd od wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Prośbę tę zawiera list otwarty, podpisany przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich różnych wyznań i poglądów politycznych.

Dokument ten zwraca uwagę, że dzieci ukraińskie w wieku od 4 miesięcy do 17 lat doświadczyły reedukacji politycznej, przymusowej rusyfikacji, przeszły szkolenie wojskowe, zaznały przemocy fizycznej oraz pozbawiono je podstawowej troski. Niektóre z nich przekazano rodzinom rosyjskim, zmieniono im świadectwa urodzenia, żeby zatrzeć ich tożsamość ukraińską.
CZYTAJ DALEJ

Marek M. prawomocnie uniewinniony ws. znieważenia abp. Jędraszewskiego

2025-04-11 22:47

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji uniewinniający Marka M. m.in. od zarzutu znieważenia abp. Jędraszewskiego. Orzeczenie jest prawomocne.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 r. Podczas wyborów Mr Gay Poland w Poznaniu Marek M. jako drag queen Mariolkaa Rebell wystąpił z dmuchaną lalką, która miała doczepione do głowy zdjęcie abp. Marka Jędraszewskiego. Przy słowach odtwarzanej piosenki "zabiłam go", mężczyzna zasymulował podcięcie nożem gardła duchownego, a dla spotęgowania efektu miał wykorzystać sztuczną krew.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję