Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

IV Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekonomiści na świecie są przekonani, że często istnieje dysproporcja między dobrobytem jednostki a dobrobytem społeczeństwa. Próbują więc zaprojektować modele ekonomiczne ukierunkowane na dobro wspólne. Dlaczego jednak w rzeczywistości egoizm bierze górę nad altruizmem? Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, we współpracy z Katedrą Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje się do IV Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”, który będzie miał miejsce w dniach 18-19 listopada 2011 r. Patronat nad kongresem objął kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosi wykład wprowadzający.

Prelegenci z całego świata

Wśród prelegentów IV Kongresu są reprezentanci obu Ameryk, Australii, Azji oraz Europy. Będą podejmować ważne zagadnienia stojące przed współczesnymi gospodarkami, m.in. co czynić, aby celem działalności gospodarczej nie był wyłącznie zysk, ale dobro wspólne.
John Tilley, menedżer bankowy z Australii, który przybędzie na kongres, sądzi, że można pogodzić pogoń za wzrostem zysków z nauką społeczną Kościoła, ale musi być spełniony warunek: świat musi mieć odwagę, by słuchać nauczania Kościoła, a tak stanie się wyłącznie przez pracę wytrwałych katolików i ludzi podobnie myślących na rzecz zmiany postaw i polityki.
Inni prelegenci wskazują na wagę etyki we współczesnych modelach gospodarki rynkowej. Zwracają także uwagę na wielką rolę solidarności między narodami. Bogatsze narody winny pomóc biedniejszym.
- Znaki, przez które Jezus Chrystus ogłasza obecność Królestwa Bożego, to m.in. pomaganie biednym i nakarmienie głodnych. Jednak zlikwidowanie ubóstwa nie jest takie łatwe. Podczas kongresu będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami w tej kwestii - mówi dr Eduardo Ortiz z Uniwersytetu Katolickiego Adrés Bello w Caracas w Wenezueli.

Okazja do wymiany poglądów

Polskę na kongresie reprezentować będą ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i profesor WSKSiM, który wygłosi referat: „Etyka katolicka wobec ekonomii postkomunistycznej w Polsce”, oraz Janusz Ossowski z Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, którego wystąpienie zatytułowane będzie „Jak zaradzić współczesnemu kryzysowi instytucji zaufania publicznego: globalna bankowość wobec lokalnej instytucji mikrofinansowej na przykładzie SKOK”.
Jak mówi o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM, prelegenci zaproszeni na kongres odwołują się w swoich zaangażowaniach naukowych i biznesowych do fundamentalnych i niezbywalnych nakazów chrześcijańskiej nauki moralnej i społecznej. - W swoich wystąpieniach przybliżą nauczanie Kościoła katolickiego na temat ekonomii praz przedstawią rzeczywisty obraz konfrontacji doświadczeń sfery nauki i biznesu - mówi rektor WSKSiM.
- Kongres z pewnością będzie doskonałą okazją do spotkania i wymiany poglądów ekspertów z różnych stron świata oraz wyjątkową możliwością skorzystania z doświadczeń katolików, ludzi o wybitnym dorobku naukowym, zajmujących wysokie stanowiska i posiadających znakomite osiągnięcia w dziedzinie ekonomii - mówi o. dr Bieliński.
Zgłoszenia na kongres uczelnia przyjmuje do 12 listopada na podstawie karty uczestnictwa, którą można pobrać ze strony internetowej: www.wsksim.edu.pl. Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu: (56) 610-71-20 lub drogą elektroniczną: podyplomowe@wsksim.edu.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Może nawet dopiero na końcu zrozumiemy sens naszego życia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 19, 11-28.

Środa, 19 listopada. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Alarmujący raport: 5,4 miliarda ludzi bez wolności religijnej

2025-11-19 17:08

[ TEMATY ]

alarmujący raport

5 miliardów ludzi

bez wolności religijnej

Karol Darmoros/Vatican News

Przedstawiono polską wersję raportu o wolności religijnej na świecie

Przedstawiono polską wersję raportu o wolności religijnej na świecie

Prawie dwie trzecie ludności na świecie żyje w krajach z poważnym lub z bardzo poważnym pogwałceniem wolności religijnej. To niemal 5,4 miliarda osób doświadczających dyskryminacji lub prześladowań w 62 krajach świata. Najgorsza sytuacja jest w Azji i Afryce. Takie dane płyną z tegorocznego raportu „Wolność religijna na świecie 2025” Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP). Przedstawiono jego polskie wydanie - relacjonuje Vatican News.

Polskie tłumaczenie dokumentu przedstawiono podczas konferencji prasowej w Warszawie. 75-stronicowy raport wskazuje na rosnący problem naruszania wolności religijnej na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

5 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się szczyt medyczny

2025-11-19 18:23

[ TEMATY ]

Pałac Prezydencki

szczyt medyczny

5 grudnia

Agata Kowalska

5 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się szczyt medyczny – powiedział w środę rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz. Prezydent Karol Nawrocki będzie chciał rozmawiać o poprawie sytuacji w systemie ochrony zdrowia – dodał.

W środę prezydent Karol Nawrocki spotkał się z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję