Reklama

Aspekty

Konkurs Papieski

Młodzi chcą poznawać nauczanie św. Jana Pawła II

Z okazji Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej w Trzebiczu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczniowie zaprezentowali również ujmujący program artystyczny, którym wyrazili pamięć o Wielkim Papieżu - Patronie ich szkoły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lat Dzień Papieski w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu z inicjatywy ks. prob. Tadeusza Wołoszyna jest przeżywany bardzo uroczyście.

Najpierw młodzi z okolicznych miejscowości zaprezentowali swoją wiedzę o św. Janie Pawle II na Konkursie Papieskim, który ma wieloletnią tradycję. Odbył się on w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu. - Konkurs jest organizowany już od 16 lat. Św. Jan Paweł II był otwarty na potrzeby młodych ludzi. Jest mi to bardzo bliskie – powiedziała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebiczu pani Beata Turczyn, która wraz z pomysłodawcą Januszem Pęcherzewskim przyczyniła się do organizacji kolejnych edycji tego konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W tym roku wyszliśmy poza powiat. Może w kolejnych latach będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim – dodała pani Turczyn, która dyrektorem szkoły jest od 18 lat, a w tym roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla diecezji”. W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Drezdenku (SP nr 1, nr 2 i nr 3), Lipkach Wielkich, Niegosławiu, Starym Kurowie i Trzebiczu. Wraz z nimi przyjechali dyrektorzy szkół i katecheci, którzy przygotowywali młodych do konkursu.


Zapraszamy do obejrzenia bogatej trzyczęściowej galerii zdjęć z tego wydarzenia:

     

   


W Trzebiczu obecny był Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, który w słowach powitania nawiązał do żywej pamięci o św. Janie Pawle II w społeczności Szkoły Podstawowej noszącej imię Papieża Polaka.

– Bardzo dziękuję, że Patron tej szkoły ma nie tylko swoje logo, ale jest również przypominany wraz ze swoim nauczaniem i stanowi inspirację do zdobywania wiedzy – powiedział bp Lityński. Biskup zielonogórsko-gorzowski ukazał, co łączy św. Jana Pawła II i błogosławioną Rodzinę Ulmów, którzy w tym roku zostali beatyfikowani: - Przynależeli do Kościoła, byli ochrzczeni, a przede wszystkim łączyła ich wielka miłość w imię Jezusa Chrystusa – powiedział.

Reklama

– Gdy znaleziono Pismo Święte w domu Ulmów, zauważono podkreślony na czerwono tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie – dodał. Przypominając fakt, że Karol Wojtyła studiował potajemnie i w ten sposób przygotowywał się do kapłaństwa, a groziły za to surowe kary w czasie okupacji hitlerowskiej, bp Lityński przytoczył historię rodziny z Markowej: – Ulmowie wiedzieli, że za udzielanie schronienia Żydom groziła im śmierć, a nie odmówili im pomocy. Miłość, która wypełniała serce Rodziny Ulmów i św. Jana Pawła II to spoiwo, które łączy świętych – powiedział.

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II dokonało się w podniosłej atmosferze.

A to wszystko dlatego, że wpisuje się on w uroczystość Dnia Papieskiego, którą wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Trzebiczu i uczestnikami konkursu przeżywali zaproszeni goście. Oprócz Biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego była obecna Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa, a także Wicestarosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Paweł Antczak, Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska i Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Miejskim w Drezdenku Sylwia Dworecka.

Pasterz diecezji wraz z Kurator Oświaty, Starostą i Burmistrz Drezdenka wręczył nagrody zwycięzcom konkursu papieskiego.

Pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora, uczennica SP w Trzebiczu. Na drugiej lokacie uplasowała się Wiktoria Rogalska, uczennica SP w Niegosławiu. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Czarnecka ze SP w Starym Kurowie. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce przypadło SP w Trzebiczu, drugie miejsce – SP w Niegosławiu, a trzecie miejsce zajęła SP w Lipkach Wielkich. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Oprócz nagrodzenia zwycięzców bp Tadeusz Lityński włączył do grona członków Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej w Trzebiczu młodych wolontariuszy., którzy złożyli ślubowanie.

Reklama

Dla ks. prob. Tadeusza Wołoszyna konkurs papieski należy do najważniejszych wydarzeń w ciągu roku: - Jak co roku rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża jest okazją, aby przypomnieć osobę św. Jana Pawła II nie tylko w szkole, ale w całej parafii. Uroczystość ta skupia dzieci z okolicznych szkół, katechetów, dyrektorów szkół. Jest to święto całego dekanatu – powiedział Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu ks. Tadeusz Wołoszyn. – Szkoła całym sercem jest zaangażowana w to przedsięwzięcie. Pani Dyrektor oraz nauczyciele robią wszystko, aby dzieci poznawały nauczanie św. Jana Pawła II – dodał. Szkoła Podstawowa w Trzebiczu nosi imię św. Jana Pawła II od trzech lat, ale konkurs papieski odbył się w tym roku po raz szesnasty.

Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa podkreśliła, że w międzyczasie Szkoła Podstawowa w Miodnicy również dołączyła do rodziny szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i w województwie lubuskim. – To cieszy. Raduje się nasze serce z tego powodu, że szkoły w dzisiejszych czasach obierają za patrona św. Jana Pawła II – powiedziała. – Mam nadzieję, że ten konkurs rozrośnie się, żeby jak najwięcej szkół wzięło w nim udział – kontynuowała Ewa Rawa. Lubuska Kurator Oświaty odniosła się do części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów z Trzebicza: - Uczniowie pięknie przytoczyli myśli św. Jana Pawła II. Są one bardzo głębokie i warto się z nimi zapoznawać. Cieszę się, że mogłam dziś osobiście pogratulować wszystkim, którzy brali udział w konkursie – stwierdziła.

- Osoba Jana Pawła II jest bliska naszym dzieciom, naszym nauczycielom i rodzicom, którzy często uczęszczali do tej szkoły. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona – stwierdziła Dyrektor SP w Trzebiczu Beata Turczyn.

2023-10-19 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję