Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liechtenstein

Za życiem

Aborcja w Liechtensteinie pozostanie zabroniona. W przeprowadzonym 18 września referendum 52 proc. spośród ok. 36 tys. obywateli tego księstwa opowiedziało się przeciwko legalizacji przerywania ciąży. Za możliwością aborcji w ciągu pierwszych 12 tygodni było 47,7 proc. głosujących. W Liechtensteinie aborcja jest zabroniona i obłożona karą do roku pozbawienia wolności, również wówczas, gdy aborcji dokonano za granicą.
Już od początku przewidywano, że obywatelska inicjatywa proponująca możliwość dokonywania aborcji w pierwszych 12 miesiącach ciąży nie zakończy się sukcesem. Zdecydowanym przeciwnikiem liberalizacji obowiązujących przepisów aborcyjnych jest bowiem książę Alojzy III, który wyraźnie zdystansował się od tych żądań. Podkreślił, że w zliberalizowanej formie ustawa nie tylko zezwalałaby na przerwanie ciąży w ciągu 12 pierwszych tygodni, ale także umożliwiałaby przerwanie ciąży w każdej chwili, gdy okazałoby się, że dziecko może urodzić się niepełnosprawne.

Francja

Demony nienawiści

Obrońcy życia biorący udział w pokojowej demonstracji przed szpitalem uniwersyteckim Tenon w Paryżu zostali brutalnie zaatakowani przez zwolenników aborcji. Do zdarzenia doszło 17 września. Interweniowała policja, która odgrodziła specjalnym kordonem ok. 30 modlących się działaczy pro-life od agresywnych uczestników kontrmanifestacji.
Obrońcy życia zostali obrzuceni jajkami, zabrano im banery i rzeczy osobiste. Niezależna reporterka na miejscu zdarzenia została zaatakowana przez kilku ludzi, którzy próbowali jej zabrać aparat fotograficzny. Ochroniła ją policja. Zaatakowano samochód, w którym jechała część obrońców życia, wykrzykiwano hasła bluźniercze i nawołujące do przemocy.
Demonstrację pro-life przed jednym z paryskich szpitali zorganizował kierujący antyaborcyjnym ruchem „SOS dla najmniejszych” emerytowany pediatra dr Xavier Dor, który w przeszłości był wielokrotnie aresztowany, osadzany w więzieniu i skazywany na karę grzywny za naruszanie prawa podczas demonstracji. Z powodu szykan, które go spotykały, w 1997 r. dr Dor zwrócił się do nuncjatury apostolskiej w Paryżu z prośbą o „azyl polityczny” w Watykanie.
Komentując ostatnie wydarzenia, dr Dor przyznał, że ryzyko, jakie podjęli obrońcy życia, jest niczym w porównaniu do losu nienarodzonych dzieci, które giną w szpitalu w wyniku aborcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chiny

Z Maryją w chińskiej wiosce

Ponadośmiometrową figurę Matki Bożej poświęcono w chińskiej wiosce Ershisiqingdi k. Baotou w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Wznosi się ona na placu o powierzchni 0,75 ha, któremu nadano imię Najświętszej Maryi Panny.
W uroczystości poświęcenia wzięło udział trzech biskupów, ok. 30 księży i ponad 3 tys. wiernych. 40 katolickich studentów, uczestniczących w obozie pod hasłem „Życie i wiara”, przedstawiło maryjny program artystyczny.
Plac z figurą Matki Bożej rozciąga się przed kościołem wzniesionym w 1904 r. Przed dwoma laty z pomocą finansową miejscowych władz podjęto remont budynków parafialnych. W kapliczce wewnątrz kościoła proboszcz urządził wystawę dewocjonaliów, szat liturgicznych i fotografii, ukazującą historię parafii. Patrzy on z optymizmem na przyszłość ewangelizacji w tej części Chin.

Ludzie

Kard. Mauro Piacenza

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenza stwierdził, że w Kościele zawsze istniały ruchy odśrodkowe, które chciały go jakoś „unormalnić”, przysposobić do mentalności świata. Nigdy natomiast nie miały takiego jak dziś rozgłosu. Ich siła wynika z reklamy, jaką robią im media - powiedział. Specyfiką współczesnych pseudoreformatorów jest dążenie do usprawiedliwienia grzechu, aby człowiek nie musiał się już otwierać na Boże miłosierdzie.
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa stanął też w obronie celibatu. Jego zniesienie nie ustrzeże nas automatycznie od porzucania sutanny - zauważył. Statystki pokazują, że rozpada się aż 40 proc. małżeństw, zaś kapłanów, którzy porzucają stan duchowny, jest jedynie 2 proc. - zaznaczył kard. Piacenza. W jego przekonaniu, zniesienie celibatu nie poprawi też sytuacji powołaniowej. Wyznania chrześcijańskie, w których nie ma obowiązkowego celibatu, przeżywają dziś głęboki kryzys powołaniowy. My natomiast z tego kryzysu już powoli wychodzimy - zaznaczył włoski kardynał.

Cudzysłów

Marcin Luter byłby zadowolony z Benedykta XVI, z jego chrystologicznego ekumenizmu.
Kard. Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Krótko

Amerykanie zaciskają pasa. Prezydent Obama przedstawił projekt redukcji długu publicznego o 3 biliony dolarów. Do tego poziomu USA mają dojść w 10 lat.

Niepokojące wieści o gospodarce w USA wywołały niemal panikę na giełdach. Akcje wszędzie potaniały. W obawie przed recesją taniały też surowce. Słabnie polska waluta.

Prezydent USA Barack Obama jest przeciwny uznaniu Autonomii Palestyńskiej bez zgody Izraela. USA zawetują próbę uznania Palestyny za 194. członka ONZ.

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w USA. Przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przekonywał, że z obecnego kryzysu UE wyjdzie wzmocniona.

USA zgodziły się na modernizację samolotów wielozadaniowych F-16 należących do Tajwanu. Przeciw wartej ponad 5 miliardów dolarów decyzji amerykańskiej administracji ostro wystąpiły Chiny, które Tajwan traktują jako swoje terytorium.

Po sześciu latach przerwy Polacy mogą się znowu ubiegać o zieloną kartę, która daje prawo do stałego pobytu, pracy i edukacji w USA.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zgodził się na udział komisarza Janusza Lewandowskiego w kampanii Platformy Obywatelskiej - wyjaśnili urzędnicy Komisji.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności Włoch z „A+” do „A”. Rynki przyjęły tę decyzje entuzjastycznie.

Część brytyjskich deputowanych chce, aby rząd przeprowadził referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Pierwszy raz po upadku ZSRR wybory na Łotwie wygrała partia reprezentująca rosyjską mniejszość - Rosyjskie Centrum.

Chiny udzieliły Białorusi miliard dolarów kredytu. Pieniądze będą wykorzystane na bieżące potrzeby reżimu Łukaszenki.

W samobójczym ataku zginął były prezydent Afganistanu Burhanuddin Rabbani. Samobójca odpalił bombę w domu polityka. Był przyjęty jako wysłannik talibów.

Były premier Libii Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi, zatrzymany w Tunezji, został skazany na 6 miesięcy więzienia za nielegalne przekroczenie granicy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję