Reklama

Myśleć o przyszłości Polaków, a nie o słupkach popularności

W szybkim tempie rośnie lista problemów społecznych i bytowych, z którymi trzeba się zmagać dziś i które trzeba jak najszybciej rozwiązać, aby spokojniej myśleć o życiu następnych pokoleń. Oto najważniejsze sprawy: masowe bezrobocie w grupie młodych ludzi, przerzucanie dzisiejszego długu na przyszłość, proponowanie młodym ludziom pracy na zasadach „umowy śmieciowej” zamiast umowy o pracę, która w przyszłości dałaby zabezpieczenie emerytalne, proponowanie krótkich kontraktów, skazywanie bezrobotnych na samozatrudnienie, obcięcie programu mieszkaniowego Rodzina na Swoim. Do tego dochodzi ostatni katastrofalny raport demograficzny GUS, który mówi, że w ciągu 20 lat liczba rodzących się dzieci spadła o połowę i nadal maleje. Przewidywany poziom dzietności nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń. Jesteśmy więc świadkami katastrofy demograficznej, której skutki odczujemy dotkliwie już za kilkadziesiąt lat. Liczby mówią wszystko: w 2004 r. w Polsce urodziło się 356 tys. dzieci, a prognoza na rok 2030 - to 232 tys. narodzin. W tym samym czasie 724 tys. dzisiejszych 23-latków będzie zbliżać się do wieku emerytalnego. Ratunkiem dla gospodarki oraz systemu emerytalnego mają być imigranci podejmujący pracę w Polsce.
Tak więc zadaniem na dziś jest promocja macierzyństwa i troska o rodzinę. Tymczasem w Polsce dzieje się dokładnie odwrotnie. Ostatnim absurdem jest doprowadzenie do sytuacji, gdy rodziców nadmiernie obciąża się kosztami za pobyt dzieci w przedszkolu. To przecież łatanie dziury budżetowej kosztem przedszkolaków. Nie trzeba się więc dziwić rosnącemu poparciu młodych ludzi dla PiS-u. Można to odczytywać jako skutek antyrozwojowej i antyrodzinnej polityki PO. A na listach kandydatów PiS do parlamentu są eksperci bardzo dzisiaj Polsce potrzebni. Przegląd problemów, z którymi musimy się obecnie zmagać, przedstawia w rozmowie dla „Niedzieli” poseł Mariusz Błaszczak - przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

Niedziela Ogólnopolska 39/2011, str. 32-33

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

LIDIA DUDKIEWICZ: - Wychowanie dziecka to koszt ok. 200 tys. zł. Czy ludzie, którzy nie decydują się na dzieci, nie powinni płacić większych podatków niż ci, którzy podejmują taki wysiłek?

MARIUSZ BŁASZCZAK: - Państwo powinno wspierać rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Można to czynić na wiele sposobów. Po pierwsze - zabiegać o to, by Polacy mieli pracę, bo bezrobocie niszczy rodziny. Po drugie - stworzyć cały system wspierania młodych małżeństw, począwszy od ułatwiania kupna mieszkania, urlopów dla matek, dodatków po narodzinach dzieci, bezpłatnej edukacji, dożywiania i opieki medycznej w szkołach, a także zwolnień podatkowych proporcjonalnie do liczby dzieci. To zmiany wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Znieśliśmy także tzw. podatek od wdów i sierot, a więc podatek od spadku wśród najbliższej rodziny. Do spraw demografii, a więc do przyszłości narodu, trzeba podchodzić całościowo. Obecna władza myśli kategorią „tu i teraz” - o wygraniu najbliższych wyborów, a nie o przyszłych pokoleniach.

- Jakie założenia polityki prorodzinnej będą realizowane przez PiS po ewentualnie wygranych wyborach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Będzie to polityka prorodzinna, a nie przeciw rodzinie, jak jest teraz. Podniesienie znaczenia i wartości rodziny to jeden z naszych celów. Ale nie cel sam w sobie. Zadaniem rodziny jest bowiem wychowanie dzieci, jak to się kiedyś mówiło, na porządnych ludzi. A obowiązkiem państwa jest troska o przyszłe pokolenia obywateli. I tu mamy wspólne pole działania. Po stronie państwa jest tworzenie prawa i warunków dobrych dla funkcjonowania rodziny. Chodzi o ulgi podatkowe, system wsparcia finansowego rodzin niezamożnych, na ogół wielodzietnych, obniżenie kosztów wykształcenia dzieci, w tym obciążeń finansowych związanych z zakupem podręczników i komputerów. Kolejne ważne sprawy to wydłużenie urlopów macierzyńskich, zagwarantowanie możliwości powrotu do pracy matek małych dzieci. Państwo powinno zasilić samorządy, żeby te decydowały się na budowę i organizowanie żłobków i przedszkoli. Należy zagwarantować pomoc niezamożnym studentom, a po studiach możliwość pracy stałej, a nie - jak teraz - na „umowach śmieciowych”. To da możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie. Trzeba też utrzymać wspieranie w spłacie kredytu za pierwsze mieszkanie. To kilka przykładów naszych propozycji działań prorodzinnych.

- Jak zachęcić młodych do decydowania się na powiększenie rodziny?

- Młodym ludziom trzeba dać perspektywę stabilności. Powinni być pewni, że państwo stworzyło takie warunki, sięgające 20 lat wprzód, że mogą sobie pozwolić na dzieci, bez zamartwiania się, jak je wychowają, wyżywią, wykształcą. Obawa utraty pracy, brak swojego mieszkania, coraz większy koszt utrzymania dzieci, a także lansowany przez liberałów styl życia „bez obciążeń” - to przyczyny tego, że rodzi się coraz mniej dzieci. Powinien powstać system prawny i ekonomiczny przyjazny dla rodzin, zwłaszcza na dorobku.

Reklama

- Czy możliwe są dodatkowe uregulowania prawne, dzięki którym łatwiej będzie o przedszkola i żłobki?

- Strajki w przedszkolach - tego jeszcze nie było. Okazuje się, że za rządów koalicji PO-PSL i to stało się możliwe. Przyczyną zamieszania jest znowelizowana ustawa oświatowa zezwalająca na dowolne ustalanie przez gminy opłat za żłobki i przedszkola. Samorządy zaczęły łatać swoje dziury budżetowe kosztem przedszkolaków. To oburzające! Aby to naprawić, Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało zmianę ustawy i szybkie jej przyjęcie przez Sejm. Chodzi przede wszystkim o wydłużenie czasu pobytu bez dodatkowych opłat do 10 godzin, to jest 8 godzin pracy rodziców i 2 godziny na dojazd do pracy i powrót z pracy. Nie sprawdziło się też poluzowanie przepisów dotyczących zakładania prywatnych żłobków i przedszkoli. Owszem, powstają nowe, ale są bardzo drogie. Wszystkie pomysły rządzących w tej sprawie to jak kula w płot. Problem wciąż spoczywa na barkach rodziców. To nie jest dobre państwo, jeżeli tak działa. Trzeba to zmienić.

- Z pewnością trzeba zwiększyć tempo budownictwa mieszkaniowego...

- W większym stopniu chodzi o dostępność mieszkań. Problemem są ich ceny. Rynek mieszkaniowy jest sztucznie zawyżony przez deweloperów. Rynek wtórny dogonił już rynek pierwotny. To chora sytuacja. Rozwiązanie tego problemu jest znane. Wiele państw w Europie, państw kapitalistycznych (!), wprowadziło budownictwo społeczne oraz różne formy wsparcia przy zakupie mieszkania. Rząd Jarosława Kaczyńskiego, czerpiąc z dobrych przykładów, wprowadził w 2007 r. program Rodzina na Swoim, dzięki któremu przez 8 lat połowę odsetek od kredytu spłaca państwo. Dzięki temu 150 tys. rodzin mogło pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania. PO właśnie ograniczyła ten program, a od 2013 r. likwiduje go. Nie jest to zachęta dla młodych, by zostawali w kraju, wręcz przeciwnie.

- Co Prawo i Sprawiedliwość zamierza zrobić z pomysłem PO, by studenci płacili za drugi kierunek studiów?

- Powrócimy do przepisów zapewniających bezpłatne studia. Są dziedziny, których nie powinna dotykać „niewidzialna ręka rynku” - to przede wszystkim ochrona zdrowia i edukacja. Zdrowe i wykształcone społeczeństwo, czyli tzw. kapitał ludzki, to dobro większe niż zasoby naturalne. Jest na to przykład choćby Japonii, która rozwinęła nowoczesne technologie i to dało jej sukces ekonomiczny. My, Polacy, jesteśmy zdolni, pomysłowi i ambitni. Zapewniając odpowiednie wykształcenie, dobrze ukierunkowane i na dobrym, współczesnym poziomie, możemy odbudować polską myśl techniczną. Mamy bogate tradycje. Ostatnie dwadzieścia lat to dynamiczny rozwój uczelni wyższych, problemem jednak jest ich poziom, a teraz dochodzi jeszcze kolejny - płacenie za drugi kierunek studiów. To rozwiązanie krótkowzroczne i aspołeczne.

- Coraz więcej będzie w naszym kraju seniorów. Czy politycy PiS mają już pomysły na uporanie się z tym nowym wyzwaniem?

- Żyjemy coraz dłużej, to dobrze. To wartość, a nie obciążenie, jak uważa obecna władza, która ciągle robi skok na kasę emerytów. Gwarancja bezpieczeństwa finansowego na emeryturze to podstawa, po to jest potrzebne waloryzowanie rent i emerytur. Odpowiednia opieka medyczna i tanie leki dla osób starszych to równie ważna sprawa. Teraz wielu emerytów żyje w biedzie, doznaje upokorzeń, czekając choćby w długich kolejkach do lekarzy. Trzeba zagwarantować im godne życie. A także przygotować możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Człowiek, który ma już swoje lata, doświadczenie zawodowe i życiowe, nie może być odrzucany przez państwo. Powinniśmy korzystać z wiedzy ludzi starszych. Jeżeli mają siły, powinni mieć możliwość pracy w odpowiadającym im wymiarze. Ludzie po sześćdziesiątce i starsi mogą być pomocni dla młodszych, np. uczyć ich zawodu. Mogą działać jako wolontariusze, mogą wreszcie uczyć się, rozwijać swoje zainteresowania po to, aby na długo zachować sprawność i poczucie swojej wartości.

* * *

Mariusz Błaszczak - przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, kandyduje do Sejmu RP z powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego (województwo mazowieckie).

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Po bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, Chalma jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w kraju. Każdego roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów ludzi, aby oddać cześć ukrzyżowanemu "Czarnemu Chrystusowi".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję