Reklama

Jasna Góra

52. Pielgrzymka Wiernych Arch. Szczecińsko-Kamieńskiej

Apel Jasnogórski rozpocznie dziś 52. Pielgrzymkę Wiernych Arch. Szczecińsko-Kamieńskiej. Wpisuje się ona szczególnie duchowe przygotowania do jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Chrystianizacji św. Ottona z Bambergu, które Pomorze Zachodnie świętować będzie w 2024r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pragniemy zdobyć Jasną Górę naszą modlitwą i sercem otwartym na działanie łaski Bożej. Zawierzymy wszystkich mieszkańców naszej archidiecezji matczynej opiece Maryi – powiedział ks. dr Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.

W pielgrzymce uczestniczyć będą nie tylko dorośli czy osoby starsze, ale także dzieci i młodzież. - Pielgrzymki są dla każdego, nie ma podziału czy rozgraniczenia na wiek, kto chce, ten pielgrzymuje - powiedział, podkreślając w szczególności udział młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Zaniewski zauważył także duchowe owoce pielgrzymowania. - Ta modlitwa na Jasnej Górze wpływa później na życie religijne na naszych terenach. Wracamy napełnienie entuzjazmem wiary i radością ze spotkania z naszą Najlepszą Matką – powiedział kapłan.

Pielgrzymka wpisuje się w przygotowania archidiecezji do obchodów w 2024 r. świętowania jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu.

Św. Otton został w 1124 r. zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego w celu podjęcia misji wśród pogańskich Pomorzan. Przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Założył na tamtejszych ziemiach 14 kościołów w 12 miejscowościach i ochrzcił, tylko w pierwszej z wypraw, 22 185 pogan, co stanowiło 1/5 ludności tamtego obszaru. Osiągnął to dzięki temu, że do ludu pomorskiego szedł ze słowem Bożym i Jego mocą. W tamtych czasach na terenie Polski prowadzono 6 różnych misji i tylko ta prowadzona przez św. Ottona przyniosła wielkie owoce.

historia pielgrzymowania wiernych Pomorza Zachodniego sięga początków diecezji. Pierwszą pielgrzymkę, w 1972 r., zorganizował bp Jerzy Stroba. Była ona wyrazem wdzięczności za powstanie nowych struktur Kościoła szczecińsko - kamieńskiego.

Pielgrzymi swoją modlitwę na Jasnej Górze rozpoczną Apelem o godz. 21.00. Centralnym punktem będzie Msza św. sprawowana o północy, po której wierni będą mogli wziąć udział w modlitwie w ciszy do godz. 4.00.

Reklama

Jutro zaplanowana jest droga krzyżowa o godz. 9.00 zakończona błogosławieństwem i rozesłaniem pod pomnikiem Jana Pawła II.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

2023-09-22 20:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: różańcowy maraton w łączności z papieżem i sanktuariami świata

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Zdrowaś Maryjo” po łacinie, angielsku, niemiecku, francusku i po chorwacku - w uroczystość NMP Królowej Polski Jasna Góra znalazła się na szlaku różańcowego maratonu modlitwy w łączności z papieżem i sanktuariami świata. Błagania o ustanie pandemii, za chorych i zakażonych, zanoszone były w Kaplicy Matki Bożej. Tajemnice radosne odmówione zostały przez młodych w pięciu językach.

Maraton modlitewny pod hasłem: „Kościół modli się nieustannie do Boga” to inicjatywa papieża Franciszka, którą podjęło aż 30 sanktuariów na świecie. Modlitwa ta transmitowana jest na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej codziennie o godz. 18.00.

CZYTAJ DALEJ

Przeor Jasnej Góry: Apel Jasnogórski od 70 lat elementem „programu świętości” i budowania Polskiego Domu

2023-12-08 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KSM Archidiecezji Częstochowskiej

- Apel Jasnogórski jako codzienna modlitwa wieczorna jednocząca także dzięki mediom, nawet kilka milionów wiernych, pozostaje fenomenem, jest najbardziej rozpoznawalną modlitwą w jasnogórskim sanktuarium - mówi przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Zwraca uwagę na jej wymiar „programu świętości” i ducha budującego więzy wierzących Polaków. 8 grudnia przypada 70 rocznica Apelu Jasnogórskiego.

O. Pacholski podkreślił wielką rolę św. Jana Pawła II w „promocji” tego nabożeństwa. On ukazał jego najgłębszą treść ewangeliczną i zarazem narodową, zwłaszcza podczas swych pielgrzymek na Jasną Górę, ale i również spotkań z Polakami. Wielką zasługą Jana Pawła II jest to, że Apelowi VI Światowego Dnia Młodzieży nadał charakter uniwersalny i zarazem eklezjalny. W swym przemówieniu z 14 sierpnia 1991 r. zwrócił uwagę młodzieży na trzy słowa: jestem - pamiętam - czuwam. Są to kluczowe słowa Apelu, które papież pragnął uczynić programem życia dla młodego pokolenia całego świata.

CZYTAJ DALEJ

"Adwent po Męsku" w Otyniu

2023-12-09 20:03

[ TEMATY ]

Ruch Droga Odważnych

sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu

Adwent po Męsku

Karolina Krasowska

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn.

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn.

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu trwa „Adwent po Męsku”. Spotkanie prowadzą liderzy wspólnoty Droga Odważnych.

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn. - Chcemy pomóc mężczyznom ciągle głębiej i na nowo odkrywać ich drogę z Panem Bogiem, dlatego w tym roku zaproponowałem, aby to spotkanie poprowadzili liderzy formacji Droga Odważnych, z którą zetknąłem się jakiś czas temu. Widzę, że jest ona bardzo konkretna, poza tym obejmuje całościowo formację mężczyzny na różnych płaszczyznach, nie tylko duchowych, ale także emocjonalnych, osobowościowych czy fizycznych. To wszystko bardzo mocno oparte jest o słowo Boże i jest konkretną pomocą w kształtowaniu serca mężczyzny, by odkrywał swoją godność, wartość i powołanie – mówi proboszcz ks. Zbigniew Tartak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję