Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: zapraszamy Maryję na wszystkie nasze drogi

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przedstawiciele wiernych, duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń i wspólnot pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo zaprosili Maryję, by w znaku kopii cudownego obrazu jasnogórskiego przybyła do wszystkich parafii archidiecezji w tajemnicy nawiedzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Peregrynacja wizerunku rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy 2 maja 2025 r. To wydarzenie wpisze się w obchody 100. rocznicy ustanowienia diecezji częstochowskiej oraz w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka.

Wigilię uroczystości NMP Częstochowskiej rozpoczęły Nieszpory maryjne, którym w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii podkreślił, że czas nawiedzenia będzie odkrywaniem miłości Maryi do nas. – Nie wolno nam zapomnieć o tym, że całe Jej życie było zbudowane na głębokiej świadomości obdarowania z Bogiem. „Jesteś pełna łaski” – słyszy w scenie Zwiastowania, a jednocześnie jesteś wolna wobec planu wybraństwa Bożego. Z jednej strony łaska Boga, a ściślej Bóg sam udzielający się stworzeniom, z drugiej modlitwa i działanie według zamysłu Boga: „Niech mi się stanie według słowa twego”. Oto duchowy portret Maryi, Matki Odkupiciela i Matki każdego z nas – powiedział metropolita częstochowski.

Karol Porwich/Niedziela

Wskazał, że „w Jej postawie możemy odnaleźć najbardziej istotne elementy przygotowania naszych serc na wezwanie Boże w każdym czasie i każdej naszej sytuacji”. – To doskonałe napełnienie łaską dokonane przez Ducha Świętego przygotowało Maryję do najważniejszego momentu życia – macierzyństwa Syna Bożego, a to z kolei musi oznaczać wolność Maryi od zmazy grzechu pierworodnego jako pierwszej uprzednio odkupionej przez zasługi Jej Syna – zaznaczył hierarcha.

– Maryja uczy nas odpowiadać Bogu na Jego miłość, która wkracza w dzieje każdego z nas jako nieodwracalny dar. Maryja jest dla nas na płaszczyźnie wiary Matką w porządku łaski. Jest ewangelicznym przygotowaniem każdego z nas na dar Syna Bożego. Jest jakimś pełnym miłości zarysem historii zbawienia widzianej od strony człowieka, który zawierzeniem odpowiada Bogu na Jego miłość – zauważył abp Depo.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Przed nabożeństwem delegacje z parafii archidiecezji odebrały księgi zawierzenia, które na czas nawiedzenia pozostaną w parafiach, po czym zostaną złożone w Jasnogórskim Centrum Zawierzenia.

Na zakończenie Nieszporów metropolita częstochowski ogłosił powołanie komitetu, który będzie przygotowywał peregrynację i czuwał nad jej przebiegiem. W ramach komitetu zostały utworzone różne sekcje, m.in. sekcja medialna, kapłańska, życia konsekrowanego i materiałów duszpasterskich. – Każda sekcja będzie miała swoje zadania do wykonania. Mamy nadzieję, że peregrynacja będzie okazją do podejmowania różnych inicjatyw – przyznał ks. Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Karol Porwich/Niedziela

Po Nieszporach ulicami Częstochowy przeszła procesja maryjna. Zwieńczeniem wigilii była Msza św. sprawowana na szczycie jasnogórskim, której przewodniczył abp Wacław Depo. Eucharystię koncelebrowali m.in. ordynariusze diecezji należących do metropolii częstochowskiej: biskup radomski Marek Solarczyk i biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Witając uczestników liturgii, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, zaprosił do „wspólnego dziękczynienia za Chrystusową i naszą Matkę, która od ponad 600 lat króluje z jasnogórskiego wzgórza i roztacza nad nami swoją macierzyńską opiekę”. – Niech Jej peregrynacja w parafiach i wspólnotach archidiecezji przyniesie błogosławione owoce nawrócenia. Niech wzbudzi liczne powołania do życia zakonnego i kapłańskiego. Niech przyniesie owoce chrześcijańskiego życia, które staną się świadectwem dla innych – życzył paulin.

@JasnaGoraNews

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski wypowiedział słowo pasterskiego zaproszenia Maryi. Zwrócił uwagę, że w Kościele „niepowtarzalną rolę i misję spełnia Najświętsza Maryja Panna wskazująca na Syna”. – To Ona wypowiada przez wieki swój testament: „Uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”. Przyjmujemy te słowa w duchu wiary, dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj na modlitwie zawierzenia naszych wspólnot rodzinnych, parafialnych i duchowych, zapraszając Maryję na wszystkie nasze drogi z ufnym wołaniem: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” – podkreślił abp Depo.

Reklama

Za św. Janem Pawłem II i bł. Stefanem Wyszyńskim pasterz archidiecezji częstochowskiej powtórzył, że Maryja jest „wszechmocą błagającą”. Jak wyjaśnił, „ten tytuł nie umniejsza Bożej Opatrzności. Jest miłosną troską o zbawienie każdego człowieka”.

– Dajemy odpowiedź przez dar modlitwy, którą wzbudza w nas Duch Święty, aby nasza wiara i miłość były mocne i stale szukające Boga i Jego woli. Pragniemy w Duchu Świętym być otwartymi na znaki czasu, przez które przechodzi Kościół w świecie i naszej Ojczyźnie. Prosimy, abyśmy nie ulękli się panoszącej się dyktaturze relatywizmu i pełzającej ateizacji, ale przeżywali wiarę coraz bardziej dojrzale, przyjmując światło Ewangelii Chrystusa – kontynuował abp Depo.

@JasnaGoraNews

– Drodzy bracia i siostry! Zapraszając już dzisiaj razem z wami Matkę naszego Zbawiciela na drogi spotkań w każdej parafii archidiecezji częstochowskiej, które rozpoczną się w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu 6 kwietnia 2024 r., pragnę być – po śp. bp. Stefanie Barele i śp. abp. Stanisławie Nowaku – kolejnym zwiastunem wielkiego oczekiwania i żarliwej nadziei rozlanej w naszych sercach przez Ducha Świętego, aby ocalić miłość i życie w naszych rodzinach. Niech będą błogosławione wysiłki członków komisji organizacyjnej, jak również drogi zwiastunów misji świętych i rekolekcji. Niech będą błogosławione godziny nawiedzenia i przybywania Maryi w każdej parafii naszej archidiecezji. Tak nam dopomóż Bóg! – zakończył metropolita częstochowski.

Wigilijna Msza św. zakończyła nowennę, będącą przygotowaniem do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w czasie której na Jasną Górę pielgrzymowały częstochowskie parafie. – W tym roku to pielgrzymowanie jest także związane z przygotowaniem do peregrynacji obrazu jasnogórskiego, który wpisany jest w miasto Częstochowę i w archidiecezję. To bardzo ważny czas dla archidiecezji, czas jedności i wzmożonego duchowego odrodzenia – powiedział „Niedzieli” o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

– To dla nas ważny dzień. Maryja jest naszą Matką i Królową Polski. Trzeba do Niej pielgrzymować – zaznaczyła Iwona z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cykarzewie.

– Matka Boża jest mi bliska. Warto się modlić przez Jej wstawiennictwo – zapewnił Stanisław, który przyszedł w pielgrzymce z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu.

– Zawierzenie Maryi to najlepsza droga życia – zaświadczyli Agnieszka i Darek z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Skomlinie.

2023-08-25 21:47

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjne dni w Lipinkach

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

procesja maryjna

Weronika Mituś

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

„Niewiasta obleczona w słońce i wieniec z gwiazd dwunastu...” W Lipinkach przez wieki te słowa mają szczególny charakter ze względu na obecny tutaj kult Matki Bożej i jej cudowną figurę.

Bóg wybiera pewne miejsca, aby w nich w sposób szczególny była czczona Jego Matka. Takim miejscem są właśnie Lipinki, a potwierdzeniem jest oktawa chwały Maryi, która rozpoczęła się 14 sierpnia Mszą św. wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 18 w starym kościele zgromadzili się wierni, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości oraz poczty sztandarowe, aby oddać cześć Matce Boga. Eucharystię sprawował i słowo wygłosił bp Jan Wątroba. Po Eucharystii wszyscy udali się na pierwszą w historii sanktuarium procesję zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, z nowo ufundowaną i poświęconą przez biskupa figurą zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Osobnicy wraz z wokalistami. W uroczystościach uczestniczyli również uchodźcy z Ukrainy, przebywający w domu rekolekcyjnym w Lipinkach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję