Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lublin

Jan Paweł II - wezwanie do świętości

Reklama

Instytut Jana Pawła II KUL zgromadził przyjaciół i uczniów Papieża, którzy w dzień jego imienin pochylili się nad jego rozumieniem świętości. Szukali też wyzwań, które pozostawił Sługa Boży.
- Ojciec Święty był mistykiem, ale jednocześnie był człowiekiem ogromnego dynamizmu. Źródłem tego było zakorzenienie w Chrystusie. To był człowiek ogromnej modlitwy i wiary; żyjący w Bogu, z Bogiem i dla Boga - mówiła s. prof. Zofia J. Zdybicka, wskazując na mistyczny aspekt świętości Jana Pawła II. Nawiązując do słów Papieża, że dopiero w mistyce ujawnia się prawda, kim jest człowiek, kim powinien się stawać i jaki jest ostateczny cel jego życia, wskazała, że Jan Paweł II, przez wielką afirmację człowieka, wezwanie do tworzenia kultury, przez którą spełnia się człowiek oraz doskonali się świat, dokonał przewrotu antropologicznego.
Odwagę - jako wyznacznik świętości Ojca Świętego - podkreślił natomiast ks. prof. Jan Sochoń. Zastanawiając się, co sprawiało, że Jan Paweł II mógł poruszać do głębi ludzkie sumienia, uspokajać społeczne namiętności oraz wiązać z Ewangelią i tradycją Kościoła patriotyczną pasję, prelegent podkreślał jego zjednoczenie z wiarą, nadzieją i miłością oraz oddanie życia Bogu i odrzucenie wszystkiego, co mogło od Boga oddzielać.
- Odwaga Jana Pawła II w dążeniu do świętości przejawiała się w wysiłku zachowania sensu i celu życia związanego z osobą Chrystusa oraz w wytrzymywaniu naporu różnych przeciwności, nie wykluczając intelektualnych. Dlatego widząc zagrożenia, z ufnością decydował się na heroiczny trud i wyzwalał z siebie stosowny gniew, który dodawał mu ewangelicznej mocy. Dzięki temu mógł bronić wspólnoty Kościoła przed zakusami wpływowych środowisk propagujących ateistyczne wizje kultury - stwierdził ks. Sochoń.
Mówiąc, że świętość Jana Pawła II rozpaliła całe kręgi, prof. Rocco Buttiglione wskazał nie tylko na indywidualny, ale także na społeczny wymiar świętości Papieża. Jego zdaniem, klucz do zrozumienia osobowości i życia Karola Wojtyły znajduje się w prawdzie o miłości. Człowiek jest człowiekiem wtedy, gdy jest zdolny do kochania osoby zgodnie z prawdą o niej. Wielkość osoby ludzkiej objawia się zaś dzięki miłości. Jest to także rdzeń filozofii Jana Pawła II - podkreślał.
Z innego punktu widzenia na świętość Jana Pawła II spojrzeli Krzysztof Zanussi - apelujący, by Papieża nie traktować jako przedstawiciela innej rasy, ponieważ gdy zapominamy o jego słabościach i niedostatkach, stwarzamy fałszywy obraz, z którego świętość „wyparowuje”, a także ks. prof. Alfred Wierzbicki - wskazujący gniew jako twarz Papieża, którą warto pamiętać. Prelegent, przywołując sytuacje, w których Jan Paweł II naprawdę się gniewał, uzasadniał je pojęciem „miłości gniewliwej” św. Tomasza, który mówił, że „miłość gniewliwa jest szlachetniejszym rodzajem miłości niż miłość pożądania, ponieważ pojawia się wtedy, kiedy jakieś dobro jest poważnie zagrożone”.

Agnieszka Strzępka

Warszawa

Krzyż smoleński przeniesiony do kościoła św. Anny

Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, który w ostatnich tygodniach znajdował się w kaplicy prezydenckiej, 10 listopada został przeniesiony do kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie i postawiony w kaplicy Loretańskiej. W kaplicy znajduje się pomnik-drzewo, upamiętniający zbrodnię katyńską. - Pomnik zostanie połączony z krzyżem sprzed Pałacu Prezydenckiego - wyjaśnia ks. rektor Jacek Siekierski. Projekt nowej instalacji, łączącej pamięć ofiar katyńskich i ofiar katastrofy smoleńskiej, stworzyli studenci Akademii Sztuk Pięknych. Odsłonięcie całej konstrukcji ma nastąpić w 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia przyszłego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia br. zginął również prezydent Lech Kaczyński, odsłonięto 10 listopada na warszawskich Powązkach. Na uroczystości obecne były rodziny ofiar, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, premier Donald Tusk, przedstawiciele rządu, parlamentu, prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Pomnik poświęcił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Trzej ordynariusze ordynariatów polowych - katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego - odmówili modlitwę ekumeniczną. Pomnik odsłonili wspólnie Prezydent RP, Prezydent Warszawy oraz Izabela Januszko, matka stewardesy Natalii Januszko, najmłodszej ofiary katastrofy. Po modlitwie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy, a następnie oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem i zapalenie zniczy. Jarosław Kaczyński przybył później na Powązki. Jak każdego 10. dnia miesiąca, rano prezes PiS wziął udział we Mszy św. w intencji brata Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym obok Pałacu Prezydenckiego, a potem złożył wieniec pod Pałacem.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Prawdą jest, że człowiek to koronne stworzenie Boga i nie może być podporządkowany celom niezgodnym ze swym ostatecznym przeznaczeniem do życia wiecznego z Bogiem

Krótko

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki - jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów, twórca słynnej III Symfonii „Pieśni żałosnych”. Jej nagranie z 1992 r. rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy, zdobywając szczyty rankingów sprzedaży po obu stronach Atlantyku. Górecki nie zdążył ukończyć swojej IV Symfonii, zamówionej przez Royal Phillharmonic Orchestra w Londynie.

Dziennikarze odkryli, że w specpułku lotniczym, którego piloci wożą najważniejsze osoby w państwie, dochodziło do fałszowania dokumentacji szkoleń. W celach oszczędnościowych lotnicy nie ćwiczyli tyle, ile było potrzeba.

Jarosław Kaczyński zrezygnował z uczestnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Jako powód podał m.in. sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

Czy usunięte z partii posłanki PiS Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak założą nową partię? Spekulacje się mnożą. Według niektórych komentatorów, partia mogłaby powstać w styczniu. Inni nie dają pomysłowi żadnych szans. Lider PiS Jarosław Kaczyński tłumaczy, że usunięcie posłanek z partii było ruchem przemyślanym i odpowiedzią na działania obydwu parlamentarzystek, które próbowały przejąć władzę w PiS.

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego m.in. Adama Michnika i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Na znak protestu z Kapituły Orderu odeszli Bogusław Nizieński i Andrzej Gwiazda.

Sukcesem ogłoszono prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych. W pierwszym dniu notowań akcje GPW wzrosły o 25 proc. Budżet państwa zarobił na tej prywatyzacji 1,2 mld zł.

31-letni mężczyzna zdewastował w nocy z 10 na 11 listopada tablice upamiętniające pomordowanych na Pawiaku. Zniszczył też tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II. Został zatrzymany przez policję.

Cztery miliony Polaków nie ma wyliczonego kapitału początkowego w ZUS. Czym to grozi? Ich emerytury będą niższe. W skrajnych przypadkach - nawet o 65 proc.

Ile kosztuje wysłanie jednego dziecka do szkoły? W tym roku niebagatelne 650 zł.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną. W innych uroczysta procesja rezurekcyjna jest prowadzona w Niedzielę Zmartwychwstania, przed Mszą św. rezurekcyjną. Skąd wynikają takie rozbieżności? Kiedy najlepiej byłoby, aby ta procesja się odbywała? Władysław z Łowicza
CZYTAJ DALEJ

Serca przy zmartwychwstałym Chrystusie

2025-04-20 10:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wielkanocny poranek w Sandomierzu rozbrzmiał radosnym „Alleluja!”, niosącym nadzieję i świadectwo Zmartwychwstania Chrystusa. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej w sandomierskiej bazylice katedralnej, poprzedzonej tradycyjną procesją wokół świątyni.

Trzykrotna procesja rezurekcyjna, w której uczestniczyli kapłani, klerycy, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach, a także licznie zgromadzeni wierni i turyści, była manifestacją wiary w zwycięstwo życia nad śmiercią. Procesja z Najświętszym Sakramentem i symbolami Zmartwychwstania, to jeden z najważniejszych i najbardziej wymownych momentów liturgii Niedzieli Zmartwychwstania. Ponieważ w tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tego samego dnia, przy Grobie Pańskim w katedrze zapłonął ogień z Grobu Chrystusa w Jerozolimie przekazany przez proboszcza parafii prawosławnej ks. Marcina Chyla.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję