Reklama

Kościół

Nigeria: odbito księdza z rąk porywaczy

W Nigerii uwolniono ks. Josepha Azubuike oraz jego trzech towarzyszy. Był to pierwszy przypadek porwania duchownego z diecezji Abakaliki leżącej na południu kraju. W tym samym czasie władze kościelne z Aguleri wezwały do modlitwy za ks. Josepha Kene Igweagu, którego losy nie są znane od 12 października, gdy został napadnięty przez bandytów.

[ TEMATY ]

Nigeria

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Joseph Azubuike wraz z współpracownikami został zaatakowany 10 lipca, będąc w drodze powrotnej do parafii. Bandyci zaciągnęli ofiary do lasu, po czym zarządzali okupu w wysokości ok. 66 tys. dolarów. Zagrozili śmiercią, jeżeli zostaną zaangażowane organy ścigania. Jednak dzięki skutecznej akcji policji udało się odbić porwanych już w dwa dni po napadzie. Niestety bandyci zdołali uciec.

„To powód do radości, że Bóg odpowiedział na nasze modlitwy i uwolnił swojego sługę w niezwykły sposób” – zaznaczył ks. Mathew Opoke, kanclerz diecezji Abakaliki. Wyraził też wdzięczność wobec wszystkich, którzy zadziałali natychmiast po otrzymaniu druzgocącej wiadomości o napadzie.

Porwania w celu wymuszenia okupu bardzo się rozpowszechniły w Nigerii. Często ich ofiarą padają księża. Jak podaje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Nigerii dochodzi do największej liczby uprowadzeń i morderstw duchownych na świecie. Tylko w 2022 r. miały miejsce 28 porwania i 4 zabójstwa księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-07-15 17:26

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Nigerii porwano dwie zakonnice

[ TEMATY ]

Nigeria

Karol Porwich/Niedziela

W południowo-wschodniej Nigerii porwano dwie zakonnice ze zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Siostry były zaangażowane w oświatową działalność Kościoła.

Jak podaje agencja Fides, do zdarzenia doszło w stanie Anambra. S. Vincentia Maria Nwankwo i s. Grace Mariette Okoli zostały porwane we wtorek wieczorem. Jak podało ich zgromadzenie, zakonnice zostały uprowadzone przez uzbrojonych mężczyzn, kiedy wracały do Ufuma z Ogboji, gdzie uczestniczyły w spotkaniu stowarzyszenia powołaniowego.
CZYTAJ DALEJ

To media wydały wyrok

Ksiądz Jacek Stryczek został w 2018 r. oskarżony o mobbing. Po wielu latach boju o prawdę Prokuratura Rejonowa w Krakowie po raz drugi umorzyła śledztwo. Przesłuchano 750 osób, nie stwierdzono winy księdza.

Sprawa dotyczyła rzekomego mobbingu w strukturach Szlachetnej Paczki, której twórcą był ks. Jacek Stryczek i która stała się przykładem bezinteresownej pomocy na szeroką skalę. – Jako młody ksiądz byłem szalonym duszpasterzem, który lubił spędzać czas ze studentami. Nie miałem wielkich zasobów ani bogatych ludzi wokół siebie, ale to, co nas pociągało, to ideały. Żyliśmy nimi i z tych ideałów zrodziła się chęć pomagania innym. Tak narodziła się Szlachetna Paczka, która została zbudowana na przekazie miłości wzajemnej. Mówi ona, że nie sztuką jest kochać, ale sztuką jest tak kochać, by ten, kogo kocham, też potrafił kochać. Ja pokochałem biednych. Ale zobaczyłem, że ich jest zbyt dużo. To sprawiło, że starałem się pokochać bogatych, aby obdarowywali biednych. I co za tym idzie – zamożne osoby pomagają biednym. Z czasem projekt ten bardzo się rozrósł i, jak widać, stał się łakomym kąskiem, czego przykładem jest tekst Janusza Schwertnera z Onetu z 20 września 2018 r; pierwszy tekst, bo było ich w tym czasie kilkanaście – wspomina ks. Jacek.
CZYTAJ DALEJ

USA: Kościół wzywa do modlitwy o pokój

2025-06-22 08:30

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Porwich/Niedziela

„Wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli błagamy Wszechmogącego Boga, aby położył kres eskalacji działań wojennych i zainspirował dialog, zanim ucierpią kolejni niewinni ludzie” - stwierdził chwilę po wystąpieniu prezydenta USA, Donalda Trumpa informującego o zaatakowaniu trzech obiektów nuklearnych w Iranie przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych arcybiskup Timothy P. Broglio. Jest on jednocześnie odpowiedzialny za katolickie duszpasterstwo wojskowe w USA.

„Moje serce jest z wszystkimi ofiarami, a także z tymi, których życie jest zagrożone” - powiedział arcybiskup Broglio. „Błagajmy Księcia Pokoju o zakończenie wrogości” - zaapelował.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję