Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta i rośnie, aż się przelewa: to niepokojący obraz, którym rozpoczyna się orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od ubogich”. W rozmowie z Vatican News abp Fisichella wskazał na to, co Franciszek podkreśla w swym przesłaniu, że ubodzy są nie liczbą, ale "twarzą", do której należy się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.
"Najbliższy Światowy Dzień Ubogich odbędzie się 19 listopada. Papież Franciszek przekazał ważne przesłanie z tej okazji: nie odwracajmy wzroku od ubogich. Motto pochodzi z Księgi Tobiasza. Jest to tekst mniej znany nam, chrześcijanom, ale ten biblijny fragment ma bardzo aktualne przesłanie. Podobają mi się słowa papieża: «Należy być uważnym», ponieważ niestety żyjemy w kulturze, która często jest biernym świadkiem, podczas gdy unikanie dramatów, które codziennie wypełniają wiadomości, wymagałoby szczególnej uwagi. Ale przede wszystkim nie możemy zapominać, jak cierpią całe rodziny" – powiedział mówca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wezwał też, aby „nie ignorować tego, iż papież przekazuje nam to przesłanie, leżąc w szpitalnym łóżku". Dlatego też dzieli cierpienie z tak wieloma innymi biednymi ludźmi. Przesłanie, które przekazuje wiernym, jest bardzo aktualne, "ponieważ mówi nam przede wszystkim, że jest to testament, który ojciec pozostawia swojemu synowi, a zatem jest to przekaz ważnych treści, o których nie możemy zapomnieć".
„Zamiast frazesów, konieczna jest uwaga, która dotyka każdego człowieka” – tłumaczył dalej abp Fisichella. Wyjaśnił, że pod tym względem należy podążać za przykładem Jezusa, który odpowiadał każdemu choremu, który się do niego zbliżył, a więc także rzeszom ludzi, "patrząc na ich głęboką potrzebę". Hierarcha zaznaczył, że jak mówi papież, przed ubogimi nie ma pustych słów. „Ubodzy nie są statystyczną liczbą, są istotami ludzkimi, które tęsknią przede wszystkim za naszą bliskością i naszym człowieczeństwem" – zauważył proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.