Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja

Ali Agca wyszedł z więzienia

Mehmet Ali Agca, który w 1981 r. dokonał zamachu na Papieża Jana Pawła II, został zwolniony 18 stycznia 2010 r. z tureckiego więzienia. Wiele tureckich stacji telewizyjnych pokazywało Agcę wychodzącego z więzienia w Sincan w otoczeniu policjantów. Prosto z zakładu karnego Agca został przewieziony do szpitala wojskowego w Ankarze, gdzie przeszedł rutynowe badania. Stwierdzono, że jest niezdolny do służby wojskowej z powodu „zespołu osobowości antyspołecznej”.
Kamery telewizyjne uchwyciły tylko przez moment twarz 52-letniego Agcy. Za pośrednictwem swoich adwokatów Agca przekazał list w języku angielskim, w którym ogłasza, że jest „mesjaszem”. Zamierza odpocząć, a potem spotkać się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Stambule.
Wcześniej adwokat tureckiego terrorysty Haci Ali Özhan poinformował, że Ali Agca chce udać się do Watykanu, na grób Papieża Polaka i spotkanie z jego następcą - Benedyktem XVI. Ponadto powiedział, że jego klient otrzymał ponad 50 ofert wydania książek i nakręcenia filmów fabularnych i dokumentalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Unia Europejska

Historyczna rezolucja w obronie chrześcijan

Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji. 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie PE w Strasburgu zajął się sprawą niedawnych zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie.
Istnieje też problem prześladowań katolików w Wietnamie, Indiach, Chinach i w większości państw muzułmańskich, ostatnio szczególnie w Pakistanie i w Turcji.
- Tym razem zdobyliśmy zdecydowaną przewagę w głosowaniu. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób, przy pomocy rezolucji, interpelacji, konferencji i sprawozdań chcemy wprowadzić tę tematykę na stałe do zadań tworzącej się służby zewnętrznej UE. Jest to czas kształtowania się instytucji polityki zagranicznej Unii, dlatego dzisiejsza rezolucja ma podwójne znaczenie - powiedział po głosowaniu poseł Konrad Szymański z Prawa i Sprawiedliwości, jeden z inicjatorów rezolucji.
Debata w Parlamencie Europejskim na ten temat odbyła się na wniosek grup ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i EPP (Europejska Partia Ludowa, czyli chrześcijańscy demokraci).

Reklama

Ludzie

Bp André-Mutien Léonard

Nowym arcybiskupem Malines-Brukseli i prymasem Belgii został bp André-Mutien Léonard. Zastąpił on kard. Godfrieda Danneelsa, który po 30 latach sprawowania tych funkcji przeszedł na emeryturę.
Abp Léonard jest sierotą z czasów wojny. Urodził się 6 maja 1940 r. w Jambes k. Namur w południowej Belgii. Jego ojciec zmarł 10 dni później. Był najmłodszym z czterech braci. Wszyscy zostali księżmi. Po uzyskaniu licencjatu kanonicznego z filozofii na Katolickim Uniwersytecie w Leuven kontynuował studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem z teologii. Jest poliglotą, zna siedem języków.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. w Namur. Na uniwersytecie w Louvain-la-Neuve zdobył doktorat z filozofii, a w 1974 r. uzyskał habilitację na podstawie rozprawy o Heglu. W tym samym roku rozpoczął wykłady z filozofii na tej uczelni, której profesorem nadzwyczajnym został w 1976 r., a zwyczajnym - w 1980 r. Jednocześnie od 1978 r. był rektorem tamtejszego Seminarium św. Pawła.
W 1987 r. wszedł w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której członkiem był do 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Namur w 1991 r., a w 1999 r. powierzył mu głoszenie rekolekcji wielkopostnych dla papieża i kurii rzymskiej.

Wielka Brytania

Zakaz dla krzyża łamaniem prawa

Pracująca w British Airways Nadia Eweida, której w 2006 r. zabroniono nosić krzyżyk na szyi, domaga się przed londyńskim sądem 120 tys. funtów odszkodowania od pracodawcy oraz zwrotu pensji utraconej z racji 3-miesięcznego odsunięcia jej od pracy. Linie lotnicze zawiesiły kobietę w obowiązkach służbowych „za odmowę podporządkowania się przepisom zabraniającym personelowi noszenia widocznych symboli religijnych”. Przewoźnik zmienił później te zakazy i przywrócił kobietę do pracy. Jednak poszkodowana chce, by sąd uznał, że przepisy te wyrażały dyskryminację na tle religijnym.

Krótko

 Wiktor Juszczenko poniósł klęskę w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Pierwszą turę wygrał Wiktor Janukowycz - 35,4 proc., przed Julią Tymoszenko - 25 proc. W drugiej turze największe szanse ma Janukowycz.

 Białoruska milicja zatrzymała 21 stycznia 25 działaczy nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Jechali do Iwieńca, aby wesprzeć obrońców Domu Polskiego, który reżim Łukaszenki planował bezprawnie odebrać. Jeszcze w tym samym dniu zatrzymanych zwolniono.

 W całej Francji 21 stycznia odbyły się strajki i manifestacje nauczycieli, lekarzy, urzędników i innych pracowników sfery budżetowej przeciw masowej likwidacji etatów. Związkowcy wezwali do protestu 5 mln osób zatrudnionych w sektorze publicznym. Według związkowców, w tym roku w budżetówce zniknie 34 tys. miejsc pracy.

 Prestiżowej porażki doznał Barack Obama w pierwszą rocznicę prezydentury. W wyborach uzupełniających do Senatu w Massachusetts wygrał republikanin Scott Brown. Republikanie nie wygrali w Massachusetts od 1972 r.

 Talibskie komando uderzyło 18 stycznia w strategiczne punkty Kabulu, stolicy Afganistanu. Zaatakowano pałac prezydencki, ministerstwa i największą w mieście galerię handlową. Strzelanina trwała kilka godzin, aż afgańskim siłom bezpieczeństwa udało się opanować sytuację. Zginęło 5 osób.

 Zmiana warty w Chile. W wolnych wyborach władzę przejęła prawica, po raz pierwszy od czasu ustąpienia od władzy gen. Augusto Pinocheta.

 Blisko pół tysiąca osób zginęło w starciach między chrześcijanami a muzułmanami w Jos w Nigerii. Zamieszki wybuchły z powodu planu wybudowania meczetu w dzielnicy miasta zamieszkałej przez chrześcijan.

 Ilu Polaków pracuje na Wyspach Brytyjskich? Mniej niż się uważa. Według raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskich władz, na Wyspach pozostało niecałe pół miliona Polaków. Część wyjechała, nie widząc szans na awans i wyższą pensję.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Po bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, Chalma jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w kraju. Każdego roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów ludzi, aby oddać cześć ukrzyżowanemu "Czarnemu Chrystusowi".

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję