Reklama

W Kościele i dla Kościoła

Ks. prof. dr hab. Jan Kowalski
Urodził się 4 czerwca 1930 r. w Krępie. Wyświęcony na kapłana 27 czerwca 1954. Absolwent Wydziału Teologicznego UJ w Krakowie (1954). Studia specjalistyczne z teologii moralnej na KUL-u (licencjat 1959, doktorat 1967, habilitacja - PAT, 1984). Praca duszpasterska w parafiach: Mierzyce (1954-56) i Konopiska (1956-57). Wykładowca teologii moralnej i ascetycznej w Krakowie: w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym, Śląskim Seminarium Duchownym, Instytucie Teologicznym Ojców Dominikanów, Seminarium Zakonu Paulinów oraz Księży Sercanów w Stadnikach. Pobyt naukowy na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim (1968-71). Funkcje: zastępca profesora na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i we Wrocławiu (od 1971); w latach 1962-63 - ojciec duchowny w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym, wicerektor, prefekt studiów (1974-78) i rektor (1978); dyrektor Archidiecezjalnego Wydawnictwa „Regina Poloniae” w Częstochowie; krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców; sekretarz Polskiego Towarzystwa Teologicznego (1965-77); zastępca redaktora naczelnego Ruchu Biblijnego i Liturgicznego (od 1967); cenzor pism i programów katolickich w Archidiecezji Częstochowskiej. Jest członkiem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Został kapelanem honorowym Ojca Świętego (1976); kanonikiem gremialnym (teolog) Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie (1995), kanonikiem honorowym Metropolitalnej Kapituły Wrocławskiej (1996).
W swym pracowitym życiu ks. prof. Kowalski związał się z czterema diecezjami: kielecką, w której się urodził, z archidiecezją częstochowską, do której przynależy jako kapłan, z archidiecezją krakowską, w której się wykształcił i gdzie mieszka, oraz z archidiecezją wrocławską, w której pracuje od przeszło trzydziestu lat.

Niedziela Ogólnopolska 46/2009, str. 26

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija pięćdziesiąt lat, odkąd ks. prof. Jan Kowalski podjął wykłady z teologii moralnej w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Choć na początku zajmował się opisywaniem historii tej subdyscypliny teologicznej, najbardziej interesowały go współczesne zagadnienia etyczne.
Poświęcił się więc problematyce wojny i zbrojeń, inżynierii genetycznej, karze śmierci, eutanazji, moralnym aspektom kultury i mediów, chorobie AIDS oraz zagrożeniom ze strony sekt. Wśród zainteresowań badawczych ks. Kowalskiego - następcy kard. Karola Wojtyły na Katedrze Teologii Moralnej PWT w Krakowie - wysuwa się także problematyka wyzwań, wobec jakich stoi teologia moralna dzisiaj. Byłoby trudno pominąć tu wrażliwość Księdza Profesora na problemy etyki społecznej, w ramach której interesował się demokracją i polityką, sprawiedliwym podziałem dóbr, kryzysem tożsamości kapłanów, wezwaniem do wspólnotowego życia kleru. W jego dorobku nie brak też artykułów o moralnych aspektach zjednoczenia Europy, relatywizacji zasad moralnych w świecie współczesnym, zagrożeniach dla wiary, braku zrozumienia dla świętowania niedzieli czy sekularyzacji życia.

Siał dzielnie

Ksiądz Profesor nigdy nie szukał kariery. Pragnie zawsze naśladować Chrystusa w praegzystencji: On przecież nie przyszedł na świat, aby mu służono, lecz aby innym służyć. Służy ludziom bardzo ofiarnie, w sposób trudny do opisania bez motywów nadprzyrodzonych. W tej służbie widzi sens swego życia. Jednym z wyrazów owej służby są prace dyplomowe, napisane pod jego kierunkiem. W środowisku krakowskim na jego seminarium naukowym 25 studentów napisało prace doktorskie, 50 - licencjackie, a ponad 350 absolwentów obroniło prace magisterskie. W środowisku wrocławskim wypromował 7 doktorów i ponad 130 magistrów, a 20 studentów przygotowało na jego seminarium rozprawy licencjackie. Jest znakomitym wychowawcą licznych pokoleń kapłańskich w Częstochowie, Krakowie i Wrocławiu. Wykształcił w tych środowiskach grono wybornych profesorów i wychowawców. Należą do nich m.in.: sufragan archidiecezji wrocławskiej bp dr Edward Janiak i jego brat ks. dr Krzysztof Janiak, ks. dr Andrzej Szafulski, ks. prof. dr hab. Tadeusz Reroń, ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna, ks. dr Marian Duda. Jego uczniem jest znakomity i utalentowany duszpasterz - ks. prał. dr Wojciech Tokarz.
W ciągu 50 lat wychował zastępy gorliwych duszpasterzy i świeckich teologów. Tę wielką pracę dostrzegła Rada Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, która w uznaniu jego oddania na polu badań naukowych 25 lutego 2002 r. podjęła jednomyślną uchwałę, aby nadać Profesorowi doktorat honoris causa, a więc swoje najwyższe odznaczenie.
W ten sposób ks. prof. Kowalski dołączył do grona wyjątkowych doktorów honoris causa Wydziału. Są nimi: kard. dr Henryk Gulbinowicz, kard. dr Joachim Meisner, kard. dr Joachim Degenhardt, były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec dr Helmut Kohl oraz kard. prof. dr hab. Joseph Ratzinger - dziś Benedykt XVI.

Wielki umysł i serce

Jubilat traktuje naukę jako wytrwałe, a nieraz uporczywe dążenie do prawdy. Słowa Pisma Świętego na temat prawdy są najdroższe jego sercu. Dzięki m.in. jego pracom polska teologia moralna nabrała wymiarów europejskich. Z tego też powodu ks. prof. Kowalski należy obecnie do klasyków teologii moralnej. Z drugiej strony - poszukiwanie rozumienia wiary Ksiądz Profesor pogłębia na drodze czynnej miłości - chętnie, a zarazem dyskretnie, ale i bardzo często, pomaga materialnie ludziom potrzebującym, studiującej młodzieży, ubogim parafiom, jak również kapłanom, szczególnie schorowanym.
Ks. prof. Jan Kowalski jest człowiekiem wielkiego uroku osobistego. Wszędzie z radością się go oczekuje. Jest dla wszystkich przyjazny. W imię prawdy jasno określa swoje poglądy; nie narzuca jednak innym własnych sposobów zapatrywania. Jest profesorem chrześcijańskiej tolerancji w najlepszym znaczeniu tego słowa. Dzięki zaś posiadaniu cnoty dyskrecji, i to w wysokim stopniu, otwierają się przed nim kapłani i klerycy, osoby życia konsekrowanego, studenci i osoby świeckie. Chce i potrafi pomóc innym. Jego konfesjonał - a nawet i mieszkanie prywatne - to wielkie „refugium peccatorum” (ucieczka grzeszników). Jako wieloletni ojciec duchowny ma wielką intuicję w sprawach życia duchownego, w różnego rodzaju kwestiach poplątanych i zawikłanych. Tylko opierając się na archiwach niebieskich, dałoby się odtworzyć, ilu ludziom skutecznie pomógł, ilu wyratował od rozpaczy, i to w sytuacji po ludzku bez wyjścia. Wiele osób duchownych uchronił od depresji, różnego rodzaju załamań duchowych czy udręk.
Teologia jako bezinteresowna służba wspólnocie wiernych ze swej istoty - zdaniem Jana Pawła II - wymaga także obiektywnej dyskusji, braterskiego dialogu oraz otwartości i gotowości do modyfikacji własnych opinii (por. Jan Paweł II, Przemówienie do teologów w Altötting, 18 listopada 1980 r., „L’Osservatore Romano, wyd. pol. 3/1981/nr 2, s. 17). Taką postawę ujawniał i tego nauczał ks. prof. dr hab. Kowalski swoich studentów przez 50 lat pracy naukowo-dydaktycznej. Chwała mu za to i wdzięczność, że był zawsze teologiem w Kościele i dla Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję